Negatyw 4x5

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

sady
-#
Posty: 12
Rejestracja: 05 sty 2009, 20:46
Lokalizacja: Głogow

Negatyw 4x5

Post autor: sady »

Dzień dobry.. (mój 1szy wpis!.)
Dawno nie kupowałem negatywu do tego w.w. formatu. Jaki polecacie prócz FP4, który znam? Potrzebuje materiału do robienia malokontrastowych motywów, bardzo "ostrego".
Awatar użytkownika
ulv
-#
Posty: 262
Rejestracja: 13 lut 2009, 18:17
Lokalizacja: Kraśnik/Lublin
Kontakt:

Post autor: ulv »

Pojawia się pytanie, czy ten mało kontrastowy motyw ma być docelowo kontrastowy czy nie. Jeżeli ma być to coś niskoczułego, może nawet jakiś film wręcz graficzny (w tym momencie to chyba tylko Rollei ATO 2.1 i Ortho 25 jest w sensownej cenie dostępny). Jeżeli zaś kontrast ma być normalny/mały i duża ostrość to coś z wyższej czułości wołane akutacyjnie.
Trzydziestosześciostrzałowy Contax RX / Piętnastostrzałowa Fujica GS645 / Dwunastostrzałowa Bronica SQ-B / Jednostrzałowy Motylek 45
www.stegierski.com
sady
-#
Posty: 12
Rejestracja: 05 sty 2009, 20:46
Lokalizacja: Głogow

Post autor: sady »

Wychowałem się na Agfa plus Rodinal 1:200. Nie znam tak nowych materiałów jak Maco czy wspomniany Rollei-stąd pytanie moje.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Jak Rodinal 1:200, to raczej mało kontrastowy negatyw w tym wychodzi.
ulv pisze:Jeżeli zaś kontrast ma być normalny/mały i duża ostrość to coś z wyższej czułości wołane akutacyjnie.
W tym co wyżej i jak wyżej to wszystko wyjdzie raczej na niskim kontraście.
sady pisze:Potrzebuje materiału do robienia malokontrastowych motywów, bardzo "ostrego".
Wszystko wołane akutacyjnie.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
sady
-#
Posty: 12
Rejestracja: 05 sty 2009, 20:46
Lokalizacja: Głogow

Post autor: sady »

Dziś sklep internetowy Fotonegatyw poinformował mnie, ze Efke i Adox to już historia.. Kurczę niedobrze. Zostaje więc chyba FP 4+. Akutancja nie wchodzi w grę bo wywołam w 3006. Chyba będzie dobrze.
ODPOWIEDZ