Jasna matówka do Pentacona Sixa

Statywy, światłomierze, skanery.. i wszystko czego jeszcze możemy używac

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Sombrero
-#
Posty: 27
Rejestracja: 08 cze 2012, 14:56
Lokalizacja: z Nieba

Jasna matówka do Pentacona Sixa

Post autor: Sombrero »

Na Allebardzodrogo widziałem taki wynalazek, matówka z plastiku optycznego, podobno dość jasna, z klinem i rastrem. Czy ktoś z Was ma może taką matówkę, zakupił, używał...? Warto? Czy samodzielna wymiana takiej matówki mogłaby być kłopotliwa, czy trzeba to jakoś kalibrować po zamianie, etc? Obecnie mam matówkę z rastrem, co prawda za pomocą lupki ostrzy się naprawdę nieźle, ale klin by mi się przydał. Co myślicie w ogóle o tym plastiku optycznym? Pewnie rysuje się znacznie szybciej. Ale miło byłoby przeczytać doświadczenia użytkowników ;)
Pozdrawiam ;)
Pentacon Six TL hacked by erjot771 + Biometar 80 2.8 + Sonnar 180 2.8 + Svierdlowsk 6
Awatar użytkownika
ModusOperandi
-#
Posty: 665
Rejestracja: 12 gru 2010, 08:35
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: ModusOperandi »

Jakiś czas temu także myślałem o zmianie matówki. O ile obraz jest ostry w centrum i okolicach, o tyle już w dalszych narożach ciężko mi określić czy trafiam w punkt... Na razie zakupiłem lupkę z korekcją dioptrii, którą będę montował zamiast kominka. W przyszłości jednak myślę o zmianie matówki. Jak na razie - najlepsza matówka jaką widziałem to bodajże firmy Minolta - acute-matte. Czasami pojawiają się na znanym portalu aukcyjnym i ich cena to około 800 złotych.

Także zastanawiam się nad tymi plastykowymi wynalazkami, ale nie miałem przyjemności choćby przez nie zerknąć.

Sama wymiana matówki to banał. Odkręcasz cztery śrubki - wyciągasz starą matówkę i zakładasz nową. To wszystko. Przykręcić jeszcze nową matówkę musisz :-P
Zasadniczo to ona słuszna jest... ta koncepcja...
Arnold
-#
Posty: 173
Rejestracja: 14 cze 2007, 07:27
Lokalizacja: Łódzkie

Post autor: Arnold »

Miałem taką, musiałem kalibrować bo ostrość się zgubiła, są śrubki które można wkręcać i wykręcać żeby podnieść/opuścić matówkę, ale to proste jest.
Sombrero
-#
Posty: 27
Rejestracja: 08 cze 2012, 14:56
Lokalizacja: z Nieba

Post autor: Sombrero »

Dzięki Wam za odpowiedzi!
A jak taką matówkę się kalibruje???
Proszę - na ebay trzy razy taniej niż u nas na Allestraszniedrogo.
Pozostaje tylko kwestia kalibracji tego...
I jak wrażenia? Różnice w porównaniu z oryginalną, pentaconowską?
Pentacon Six TL hacked by erjot771 + Biometar 80 2.8 + Sonnar 180 2.8 + Svierdlowsk 6
Arnold
-#
Posty: 173
Rejestracja: 14 cze 2007, 07:27
Lokalizacja: Łódzkie

Post autor: Arnold »

Ostrzy się lepiej, jest trochę jaśniej, klin pomaga bardzo. Kalibruje się łatwo, ustawiasz jakiś przedmiot w odległości np. 1 metra - mierzysz od powierzchni filmu, ustawiasz 1 metr na skali obiektywu, patrzysz czy jest ostrość ma matówce, jak nie to podnosisz lub opuszczasz matówkę (o milimetr, może dwa) aż odległość na skali będzie taka sama. Wynika to z różnicy w grubości matówek, u mnie nie zgadzało się o 10 cm przy metrze odległości, niby nic, ale czasem ostrość może wyjść na nosie, a nie na oczach
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

najlepiej kalibrację przeprowadzić w następujący sposób:
1. ustawić aparat z obiektywem standardowym na statywie, wkręcić wężyk z blokadą i nastawić tryb B.
2. otworzyć pokrywę aparatu, w miejsce filmu przykleić kalkę techniczną lub mleczną białą reklamówkę, można też się posłużyć matówką, tyle że tu matówka może być mniejsza niż otwór w aparacie.
3. otwieramy migawkę i blokujemy wężyk, celujemy na jakiś przedmiot i ustawiamy ostrość na kalce/reklamówce/matówce znajdującej się w miejscu filmu.
4. po ustawieniu ostrości zamykamy migawkę i sprawdzamy, czy na matówce nad lustrem też jest ostro, w razie potrzeby regulujemy położenie matówki.
procedurę dobrze jest przeprowadzić dla kilku różnych odległości.
pozdrawiam
PRB
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

duży wybór nowych i wcale nie drogich matówek można znaleźć na stronie Arax'a.

http://www.araxfoto.com/accessories/pentacon_screen/

mój koleżka kupił u nich właśnie do Psixa za 19$(przesyłka w cenie matówki) i jest bardzo zadowolony.

za 9 papierów można kupić takowe:

Obrazek

ale tutaj trzeba już chyba zapłacić za przesyłkę.
Awatar użytkownika
ModusOperandi
-#
Posty: 665
Rejestracja: 12 gru 2010, 08:35
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: ModusOperandi »

Nord - właśnie chciałem wspomnieć o Araxie. W dniu wczorajszym miałem okazję spojrzeć przez wizjer z taką matówką. Jestem pod wrażeniem - jasna jak słońce (no prawie) i bardzo przejrzysta :)
Zasadniczo to ona słuszna jest... ta koncepcja...
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

ModusOperandi pisze:Nord - właśnie chciałem wspomnieć o Araxie. W dniu wczorajszym miałem okazję spojrzeć przez wizjer z taką matówką. Jestem pod wrażeniem - jasna jak słońce (no prawie) i bardzo przejrzysta :)
właśnie z tego powodu warto wydać trochę zieleni. towar dobrej jakości a przesyłka doszła do wschodniej polski :mrgreen: :mrgreen: , w cztery dni.
Sombrero
-#
Posty: 27
Rejestracja: 08 cze 2012, 14:56
Lokalizacja: z Nieba

Post autor: Sombrero »

Panowie
...

Czy są jakieś zloty tego forum? Chętnie bym wam piwo postawił naprawdę!!!

Na potworniedrogo facet chciał za matówkę 200 zł.... A tu proszę - super matówki za 19 dolców!

Jesteście wspaniali, naprawdę DZIĘKI DZIĘKI wam serdecznie!

Matówka z Araxa zamówiona. W sumie mogłem jeszcze dać dziewięć dolców za te dodatki, ale... nie są aż tak potrzebne.

Mam do Was pytanie, do kolegi Arnolda chyba...

Jak się toto kalibruje??? Płaszczyzna filmu - czyli mierzę odległość od tylnej ścianki? A jak będzie źle - to czym podnoszę matówkę i opuszczam? Jest tam jakiś regulator czy coś?

Aha. I czy matówka może być dowolnie obrócona, tzn. czy klin może być w pionie czy w poziomie - do regulacji ostrości? Do portretów to przydałby mi się w pionie bardziej, łatwo by mi się na oczy ostrzyło ;)
Pentacon Six TL hacked by erjot771 + Biometar 80 2.8 + Sonnar 180 2.8 + Svierdlowsk 6
Awatar użytkownika
ModusOperandi
-#
Posty: 665
Rejestracja: 12 gru 2010, 08:35
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: ModusOperandi »

Zapewne kalibracja polega na zmianie odległości matówki od lustra. Czyli fizycznym jej podniesieniu lub obniżeniu. Z obniżeniem może być problem, bo niżej jak przygotowane pod to obsadzenie matówki już umieścić się nie da.
Matówka minolty ma klin pod ukos - 45 stopni - to jest chyba najlepsze wyjście...
Zasadniczo to ona słuszna jest... ta koncepcja...
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Post autor: mrek »

ModusOperandi pisze:Zapewne kalibracja polega na zmianie odległości matówki od lustra. Czyli fizycznym jej podniesieniu lub obniżeniu. Z obniżeniem może być problem, bo niżej jak przygotowane pod to obsadzenie matówki już umieścić się nie da.
Matówka minolty ma klin pod ukos - 45 stopni - to jest chyba najlepsze wyjście...
W Mamiya mamy lepiej. Cztery śruby z szerokimi łbami, na których opiera się matówka.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

Sombrero pisze:Panowie
...
Chętnie bym wam piwo postawił naprawdę!!!


widać, że zacny z ciebie człek i taki życiowy 8-)

Sombrero pisze:
Aha. I czy matówka może być dowolnie obrócona, tzn. czy klin może być w pionie czy w poziomie - do regulacji ostrości? Do portretów to przydałby mi się w pionie bardziej, łatwo by mi się na oczy ostrzyło ;)
jeżeli matówka nie ma żadnych "ząbków" ustalających jej pozycję, a ta raczej nie ma, chyba Twoją broszką będzie jak ją obsadzisz. wymiary boków są równe, zatem..

jako ciekawostkę podam, że w Bronice ETRS mam matówkę z klinem, który to klin zadany jest pod kątem 45'. nie zwróciłem nawet uwagi na jakieś dolegliwości, czy specjalne zalety z tego powodu.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

Jak się toto kalibruje??? Płaszczyzna filmu - czyli mierzę odległość od tylnej ścianki? A jak będzie źle - to czym podnoszę matówkę i opuszczam? Jest tam jakiś regulator czy coś?
żeby być pewnym na 100% powinno się ustawić matówkę według metody, którą opisałem. ustawianie "na metr" zawsze może być obarczone błędem (obiektywnym).
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
ModusOperandi
-#
Posty: 665
Rejestracja: 12 gru 2010, 08:35
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: ModusOperandi »

Dotarła zakupiona matówka? Jak wrażenia?
Zasadniczo to ona słuszna jest... ta koncepcja...
ODPOWIEDZ