Mamiya RB67 - problem

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

pedro
-#
Posty: 5
Rejestracja: 16 maja 2012, 21:05
Lokalizacja: Poznań

Mamiya RB67 - problem

Post autor: pedro »

Witam!

Przed paroma dniami przygarnąłem Mamiyę RB67. Po wystrzelaniu kilku rolek zauważyłem pewien problem - po naciągnięciu filmu czasami zdarza się, iż nie znika czerwony kwadracik na liczniku (tzw. "film-advance warning"), przez co nie mogę wyzwolić migawki. Pozostaje wówczas naciągnąć kolejną klatkę, wówczas czerwony kwadrat znika (ale jestem jedną klatkę z rolki w plecy).
Problem występuje losowo - na pierwszej rolce nie wystąpił ani razu, na drugiej straciłem jedną klatkę, dziś rano - aż cztery klatki :(

Czy problem tkwi w sprzęcie (kaseta?) czy też ja robię coś źle?

Z góry dzięki za pomoc :)
GhoStfacE
-#
Posty: 7
Rejestracja: 06 sty 2008, 15:42
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: GhoStfacE »

Zajrzyj do instrukcji, być może szwankuje kaseta, albo tylko blokada multiekspozycji.
Jeśli zdarzy Ci się to po raz kolejny, to wiedz, że nie musisz tracić klatki. Wystarczy, że "włączysz" multiekspozycję ;)

PZDR
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Re: Mamiya RB67 - problem

Post autor: mrek »

pedro pisze:Witam!

Przed paroma dniami przygarnąłem Mamiyę RB67. Po wystrzelaniu kilku rolek zauważyłem pewien problem - po naciągnięciu filmu czasami zdarza się, iż nie znika czerwony kwadracik na liczniku (tzw. "film-advance warning"), przez co nie mogę wyzwolić migawki. Pozostaje wówczas naciągnąć kolejną klatkę, wówczas czerwony kwadrat znika (ale jestem jedną klatkę z rolki w plecy).
Problem występuje losowo - na pierwszej rolce nie wystąpił ani razu, na drugiej straciłem jedną klatkę, dziś rano - aż cztery klatki :(

Czy problem tkwi w sprzęcie (kaseta?) czy też ja robię coś źle?

Z góry dzięki za pomoc :)
Znacznik na kasecie zwykłej RB67 nie blokuje niczego. To tylko informacja, że ta klatka jest już naświetlona. Zdejmij kasetę i zwróć uwagę, że podczas wyzwalania migawki z korpusu RB wysuwa się na chwilę szpilka, której zadaniem jest przenieść mechanicznie "informację" do kasety aby wyzwolić czerwony znacznik na liczniku.
W mojej RB znacznik jest leniwy i juz nawet nie zostaje. Wyrobiłem sobie nawyk naciągania po każdej strzelonej klatce.
Nie wiem jak jest to rozwiązane w Pro SD.

Jeszcze tylko przypomnę, że instrukcja zaleca zwalnianie migawki w odkręconym obiektywie, który nie ma być używany.
Tak samo rób z korpusem: zwalniaj lustro i migawkę gdy aparat wędruje do szuflady, a będziecie żyli długo i szczęśliwie.

Dodałem w PDF część instrukcji mówiącą o tym, że obiektyw przed założeniem na korpus należy ręcznie napiąć.
Na końcu drugiej strony jest informacja o sposobie zwalniania migawki w obiektywie.
Załączniki
Mamiya_RB_ProSD_str_12-13.pdf
Instrukcja Mamiya_RB_proSD
(202.64 KiB) Pobrany 346 razy
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
ODPOWIEDZ