film kupowany na metry

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

hellbike
-#
Posty: 45
Rejestracja: 13 paź 2012, 15:16
Lokalizacja: Poznań

film kupowany na metry

Post autor: hellbike »

czy da sie takie cos "obsluzyc" bez nawijarki/ladowarki?

konkretnie pytam o to - http://allegro.pl/negatyw-czarno-bialy- ... 83214.html

do filmu dolaczone sa puste kasetki z odcietym koncem negatywu.


Chcialem zaznaczyc, ze nigdy nie korzstalem z analoga i jestem w trakcie kompletowania zestawu, wiec prosze pisac tak, zebym zrozumial ; )
ramzes1702
-#
Posty: 152
Rejestracja: 30 cze 2011, 17:10
Lokalizacja: Pomiechówek
Kontakt:

Post autor: ramzes1702 »

Cześć!
można spokojnie nawinąć bez ładowarki, musisz mieć tylko miejsce z całkowitą ciemnością. Poza tym sposoby były już często opisywane, można łatwo znaleźć zarówno u nas na forum jak i przez google. Ja przewiniłem już kilkadziesiąt metrów w taki sposób:
Do wystającej końcówki filmu doklejam taśmę klejącą, , tak by z dołu i góry trochę odstawało, przygotowuje wszystkie kasetki.
na wysokości ok 180cm nad podłogą w ciemnościach mam wkręcony haczyk na który wieszam wyjętą z opakowań szpulkę z filmem. Przygotowuje też sobie do kieszeni nożyczki i zapamiętuje gdzie mam kasetki a gdzie pudełko na nawinięte filmy. Gasze światło i wyciągam film. Po powieszeniu łapie za końcówkę i ciągnę tak by prawie końcówką dotknąć ziemi, ciap przy samej szpulce. uciętą końcówkę przykładam do końcówki wystającej z kasetki (pamiętaj by emulsje z obu filmów były do środka szpuli, tzn np strona bez emulsji musi być przyłożona do strony z emulsją drugiej części). Przykładam i dociskam taśmę a następnie zawijam do środka wystające kawałki. Ręcznie kręcę szpulkę tak by film prawie cały schował się do kasetki. Powtarzam do skutku. W średnio godzinę- półtorej nawijam 30,5m puszkę na ok 40 klatkowe kawałki.

Są inne, może dla niektórych wygodniejsze, sposoby, ale to już możesz wyszukać.
dugi1985
-#
Posty: 345
Rejestracja: 08 mar 2012, 21:33
Lokalizacja: Zabrze

Re: film kupowany na metry

Post autor: dugi1985 »

hellbike pisze: Chcialem zaznaczyc, ze nigdy nie korzstalem z analoga i jestem w trakcie kompletowania zestawu, wiec prosze pisac tak, zebym zrozumial ; )
Jak nigdy nie robiłeś zdjęć metodami tradycyjnymi to kup lepszy materiał. Sam robię na polypanie, ale ma swoje wady. Żeby się nie zrazić polecam ci kodak t-max 100 :P
Kup z 2-3 rolki pobaw się z tym i zobaczysz jaka to frajda wyciągnąć z koreksu własnoręczne wywołany negatyw :P
Co do nawijania każdy ma swoja metodę. Ja robię podobnie jak kolega w poście wyżej z tym że odmierzam na szerokość ramion.
hellbike
-#
Posty: 45
Rejestracja: 13 paź 2012, 15:16
Lokalizacja: Poznań

Post autor: hellbike »

na razie chce robic sobie zdjecia, sprzet do wywolywania planuje kupic nieco pozniej.

Ale czy ten film ma z tym jakis zwiazek? Czy jakos inaczej sie go wywoluje?
dugi1985
-#
Posty: 345
Rejestracja: 08 mar 2012, 21:33
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: dugi1985 »

hellbike pisze:na razie chce robic sobie zdjecia, sprzet do wywolywania planuje kupic nieco pozniej.

Ale czy ten film ma z tym jakis zwiazek? Czy jakos inaczej sie go wywoluje?
Czasami zdarzają się dziury w emulsji. Niema warstwy antyodblaskowej. Światełka bardzo świecą i czasem przez brak emulsji zepsujesz sobie fajny kadr.
Dodaje przykład. Robiąc na takich wynalazkach musisz być świadom tego że nie zawsze uzyskasz zamierzony efekt.
Załączniki
Skan_02.jpg
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

Post autor: szable »

też nie kupowałbym nie sprawdzonego materiału - ile zaoszczędzisz kupując Ilforda FP4, Deltę 100 lub Kodaka T-maxa? 20zł w miesiąc?

próbowanie na kiepskich materiałach może Cię zniechęcić. Jak zobaczysz własne zdjęcie na takiej Delcie 100 np., to gwarantuję że usiądziesz z wrażenia.

Co do POLYPAN F to wydaje mi się że nie ma on warstwy przeciwodblaskowej i w efekcie wszędzie tam gdzie powinno być niebo będziesz miał białą dziurę rozlewającą się na sąsiednie pola.

http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=187394
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

hellbike pisze:czy da sie takie cos "obsluzyc" bez nawijarki/ladowarki?

konkretnie pytam o to - http://allegro.pl/negatyw...2701283214.html
Oczywiście, że się da. Ale polyp to słaby film, nie napinaj się na niego.
dugi1985 pisze:Żeby się nie zrazić polecam ci kodak t-max 100 :P
Albo T-rix. Genialny materiał za śmieszną kasę.
dugi1985 pisze:Co do nawijania każdy ma swoja metodę. Ja robię podobnie jak kolega w poście wyżej z tym że odmierzam na szerokość ramion.
Bo masz coś kole 170 cm wzrostu. ;-)
dugi1985 pisze:Skan_02.jpg
zaje...e zdjęcie.
szable pisze:Co do POLYPAN F to wydaje mi się że nie ma on warstwy przeciwodblaskowej
No zlituj się. Tu się nie ma co wydawać. On nie ma antyhalo.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

Post autor: szable »

J.A. pisze:No zlituj się.
przepraszam
dugi1985
-#
Posty: 345
Rejestracja: 08 mar 2012, 21:33
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: dugi1985 »

J.A. pisze:
hellbike pisze:czy da sie takie cos "obsluzyc" bez nawijarki/ladowarki?
dugi1985 pisze:Co do nawijania każdy ma swoja metodę. Ja robię podobnie jak kolega w poście wyżej z tym że odmierzam na szerokość ramion.
Bo masz coś kole 170 cm wzrostu. ;-)
dugi1985 pisze:Skan_02.jpg
zaje...e zdjęcie.
Mam 180 parę cm wzrostu :P
Wiem że fota super, ale dziewczyna pytała się od kiedy w jej kuchni nietoperze latają :P
ODPOWIEDZ