Płynny odpowiednik ID-11/D-76 lub Xtol?

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
d.prowadzisz
-#
Posty: 118
Rejestracja: 15 cze 2009, 18:59
Lokalizacja: Kraków

Płynny odpowiednik ID-11/D-76 lub Xtol?

Post autor: d.prowadzisz »

Czy istnieje wywoływacz będący mniej więcej odpowiednikiem Ilforda ID-11, Kodaka D-76 alb Xtola ale występujący pod postacią koncentratu? Chodzi o wygodę.
Awatar użytkownika
przemur
-#
Posty: 498
Rejestracja: 26 mar 2010, 18:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: przemur »

Glownie ze wzgledu na substancje wywolujaca:

D76 -> HC-110 (chyba tez Ilfotec HC)
XTol -> DD-X, T-Max, Ultrafin+

Ciekawym wywolywaczem jest tez Crawleyowski Paterson FX-39. Oparty o fenidon i hydrochinon. Samemu zlozyc mozna sobie FX-55 (fenidon i kwas askorbinowy) - ponoc dosc zblizony do X-Tola.

Tak apropo, mam zlozony przez siebie PC-TEA, ktorego zrobilem troche za duzo i mi sie juz znudzil. Ponieważ w opisie też masz Kraków, to jak chcesz sprobowac, moge Ci go dac (stosuje sie go podobnie jak XTol i ma niezla trwalosc).

Osobiscie, z wszystkich koncentratow dostępnych w sprzedaży najwieksze wrazenie robil na mnie DD-X, ale quot capita, tot sensus.
Ostatnio zmieniony 15 wrz 2012, 11:58 przez przemur, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
d.prowadzisz
-#
Posty: 118
Rejestracja: 15 cze 2009, 18:59
Lokalizacja: Kraków

Post autor: d.prowadzisz »

Nigdzie tak profesjonalnie i rzeczowo jak tu. Dzięki!

Szkoda tylko, że koncentraty są zdecydowanie droższe ;)
Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

Post autor: wosk »

Koncentrat możesz sprawić sobie sam! O ile z D-76 miałem problem - nie rozpuściła mi się całkowicie substancja w połowie przepisowej wody, to X-tol, jest rzekomo do tego lepszy. Piszę rzekomo, bo moja paczka czeka na rozpuszczenie aż skończę butlę Ultrafinu. Rozpuszczasz proszki w 1/2 ilości wody, rozlewasz pod korek do mniejszych buteleczek i masz koncentrat. Nawet chyba nasz forumowy kolega "dzieli się" takim koncentratem od czasu do czasu na Alledrogo. Na pewno trwałość przekracza 1/2 roku, a wg niektórych nawet rok.
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

wosk pisze: Na pewno trwałość przekracza 1/2 roku, a wg niektórych nawet rok.
rozrobiony w nominalnej ilości wody D76 ma taką samą trwałość co ten bełtany w 1/2. jedyna różnica wynika z objętości.
Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

Post autor: wosk »

Chemikiem nie jestem, ale wydaje mi się, że stężony roztwór powinien mieć większą trwałość, trudniej ulegać reakcjom np. utleniania po kontakcie z powietrzem :?:
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

wosk pisze:Chemikiem nie jestem, ale wydaje mi się, że stężony roztwór powinien mieć większą trwałość, trudniej ulegać reakcjom np. utleniania po kontakcie z powietrzem :?:

też nie jestem chemikiem, piszę po prostu z praktyki. niedawno wołałem 3 negatywy w D76 rozrobionym w styczniu. dobrze wyszły.

a nieco inaczej. wywoływacze bełtam w takiej ilości aby nie zalegały zbyt długo. inna sprawa, że składam je sobie sam, w ilości jaka jest mi potrzebna.
Awatar użytkownika
d.prowadzisz
-#
Posty: 118
Rejestracja: 15 cze 2009, 18:59
Lokalizacja: Kraków

Post autor: d.prowadzisz »

Dzięki!
rybka
-#
Posty: 256
Rejestracja: 19 sie 2009, 21:13
Lokalizacja: dublin

Post autor: rybka »

Witam . DDX jest swietny , ale nieprzyzwoicie drogi .
FX39 za to swietnie dziala z Acros'em i innymi ''tabletkami'' - zreszta do tego ponoc jest dedykowany ; a ekonomia uzycia zniewalajaca .
HC 110 - jak dla mnie Best Buy - super trwalosc , ekonomia i uniwersalnosc poprzez zmiane rozcieczenia . Po prostu go kocham ...
No i Czarny Kon - Promicrol firmy Champion - super ekonomia , lekko podnosi czulosc , lubi sie z HP5 i Trixem i mozna kombinowac z rozcieczeniem ; ale ... nie lubi sie z Acros'em ...
Pzd .
Awatar użytkownika
d.prowadzisz
-#
Posty: 118
Rejestracja: 15 cze 2009, 18:59
Lokalizacja: Kraków

Post autor: d.prowadzisz »

HC 110 hmm.. Tylko jego trzeba chyba dwa razy rozcieńczać, bo oryginalnie to taki kisiel?
rybka
-#
Posty: 256
Rejestracja: 19 sie 2009, 21:13
Lokalizacja: dublin

Post autor: rybka »

Eee tam kisiel - leje w mala menzurke , topie ja w wodzie , zamieszam bagietka i voila ! Gotowe do spozycia ! Pzd.
Awatar użytkownika
d.prowadzisz
-#
Posty: 118
Rejestracja: 15 cze 2009, 18:59
Lokalizacja: Kraków

Post autor: d.prowadzisz »

Super. Słyszałem też o nabieraniu strzykawką i opróżnianiu jej zawartości do menzurki z wodą.
rybka
-#
Posty: 256
Rejestracja: 19 sie 2009, 21:13
Lokalizacja: dublin

Post autor: rybka »

Tez mozna . Ale jakos tak menzurka bardziej mi lezy . Pzd .
Awatar użytkownika
d.prowadzisz
-#
Posty: 118
Rejestracja: 15 cze 2009, 18:59
Lokalizacja: Kraków

Post autor: d.prowadzisz »

W jakich rozcieńczeniach go stosujesz?
rybka
-#
Posty: 256
Rejestracja: 19 sie 2009, 21:13
Lokalizacja: dublin

Post autor: rybka »

Najczesciej nietypowo -1:100 , A! mam gesciejsza , hAmerykanska wersje . Europejska jest rzadsza . Szczegoly znajdziesz tu :

http://www.covingtoninnovations.com/hc110/

Pzd.
ODPOWIEDZ