Dalmierz

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
ku6i
VIP
Posty: 409
Rejestracja: 02 mar 2007, 14:21

Dalmierz

Post autor: ku6i »

Z różnych powodów odsuwam się od analogowej strony Mocy, ale nie chcę się kompletnie od niej odciąć. Szukam jakiegoś dalmierza, którego zawsze mógłbym mieć ze sobą, żeby zrobić zdjęcie. W tym przypadku zestaw body+grip+obiektyw odpada, więc pozostaje dalmierz. Szukam sprzętu który spełni takie warunki:
- światłomierz
- obiektyw gdzieś w zakresie 28-40mm, ew. 50mm, choć wolałbym coś szerszego. Sprzęt nie musi mieć możliwości wymiany obiektywów
- tryb manualny lub preselekcji przysłony. Niekoniecznie oba, ale jeden tak, bo nie lubię, jak maszyna jest mądrzejsza ode mnie.
- cena w miarę przyzwoita, górna granica to 200 zł, choć nie wykluczam, że kupiłbyum najpierw coś prymitwniejszego do zabawy w granicach 100 zł, a później gdybym poznał, czego chcę, to to kupiłbym coś lepszego

miło by było, gdyby miał takie "ficzery":
- możliwie jak najmniejsza masa
- wyświetlanie w wizjerze informacji o czasie/przesłonie
- wizjer w miarę ok (duży, jasny)

Swoją drogą, to wogóle jak wygląda kwestia wizjerów w dalmierzach? Jest lepiej czy gorzej niż w lustrach? Oczywiście wizjera Olka nie wymagam ;-)
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1353
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Jerzy »

Idealny byłby dla Ciebie Olympus XA, ale jego cena przekracza Twój budżet o 50%.
Z wizjerami jest różnie. Małe aparaty mają maleńkie wizjery. Starsze amatorskie konstrukcje (jak Yashiki Electro czy Canony QL17) mają wizjery ciemniejsze niż współczesne lustrzanki. Czasem wynika to z budowy dalmierza, by wyraźniej było widać "duszki". Są dalmierze z lepszymi wizjerami niż lustrzanki, ale to już zupełnie poza Twoimi wymaganiami (Bessy, Lejki itp).

Pozdrawiam!
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
Awatar użytkownika
ku6i
VIP
Posty: 409
Rejestracja: 02 mar 2007, 14:21

Post autor: ku6i »

Hm... XA jak patrzyłem można trafić w 200 zł, ale to jak dla mnie nie ta generacja. Wolałbym coś w stylu Olka Tripa 35 czy Canonetów, tyle że kompletnie nie oriętuję się w tym segmencie i różnicach pomiędzy modelami.
Bessy, Leiki itp. odpadają z wiadomych powodów. Poza tym szkodaby mi było tego sprzętu nosić na codzień
Awatar użytkownika
pieniek
-#
Posty: 38
Rejestracja: 31 lip 2007, 13:35
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: pieniek »

Czasem na allegro Xa w właśnie chodza po ok 200zł. Sam poluje na takiego.
Canonety i Yashiki to wg mnie to dość duże i ciężkie aparaty. Canonet ql 28 jest porównywalny wielkością i ciężarem z T70tką, ( moja subiektywna ocena, nie mam miarki ani wagi w oczach/dłoni)

Używałem Canoneta którego wspomniałem wcześniej jednak jego żywot dobiegł końca, dlatego też szukam dalmierza. Ja zdecydowałem się na Zorkę C (S) z Jupiterem 12 35/2,8. Droga nie jest, najmniejsza z zorek, troszkę ciężka. A brak światłomierza da się przecierpieć.
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1353
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Jerzy »

ku6i pisze:jak dla mnie nie ta generacja
Hmm jesteś muzealnikiem czy fotografem? ;P Chodzi o ilość elektroniki czy niechęć do ergonomii? Ciekaw jestem czemu XA odrzucasz...
Popatrz jeszcze na Rollei'e 35.

Pozdrawiam!
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
Awatar użytkownika
ku6i
VIP
Posty: 409
Rejestracja: 02 mar 2007, 14:21

Post autor: ku6i »

Chwila... mówiąc o olku XA mamy na myśli to: http://allegro.pl/item290334400_olympus_xa.html ?
Przechodze na cyfrę, wiec elektroniki będzie aż za. Szczyt elektroniki, jaki w dalmierzu ścierpię to pomiar światła :D
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1353
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Jerzy »

Tak, to ten XA :)
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
Awatar użytkownika
Maciej
-#
Posty: 182
Rejestracja: 06 maja 2007, 23:37
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Maciej »

Ja polecam Minoltę 7sII (miałem, ale wkurzała mnie preselekcja czasu, ale jest jeszcze pełen manual). Podobny jest Canonet Ql17 GIII, ale ma jeszcze do tego korekcję paralaksy. Oba te aparaty mają podobny zakres czasów.

Jest jeszcze Minolta E (lekko większy). Nie ma korekcji paralaksy i ma tylko tryb manualny, ale za to większy zakres czasów. (szkło to samo co 7sII)
"Mów mądrze do głupca, a nazwie cię idiotą."
Gadu-Gadu: 6128949
Awatar użytkownika
troniu
-#
Posty: 141
Rejestracja: 02 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: ciupagoooland
Kontakt:

Post autor: troniu »

Uzywam Oly XA, jak rowniez Oly 35RD. Pierwszy doskonaly do kieszeni, drugi jeszcze lepszy do reki:)
Produkt
-#
Posty: 9
Rejestracja: 13 gru 2007, 13:27
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Produkt »

Agfa Optima 1535 (jeszcze na nią poluję) na codzień w kieszeni jest Oprtima 1035 albo 535, małe, ciche i poręczne a solitar ładnie łapie powietrze.
XA to też fajny wybór :)
Awatar użytkownika
ku6i
VIP
Posty: 409
Rejestracja: 02 mar 2007, 14:21

Post autor: ku6i »

Produkt pisze:solitar ładnie łapie powietrze
Możesz rozwinąć?
Produkt
-#
Posty: 9
Rejestracja: 13 gru 2007, 13:27
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Produkt »

Mogę rozwinąć na poniższym przykładzie, gdzie widać "powietrze" za postacią :)
Obrazek
Zdjęcie wykonane w ciemnym wnętrzu, światło padające z okna + czerwone lampy wewnątrz, czas był długi (nie powiem ile bo nie wiem, ale mogę onomatopeję przytoczyć, brzmiało to tak: p.....tyk!) przez co zdjęcie jest poruszone (z ręki), film 200@125ASA, Optima 535 + Solitar 2,8/40 (pozostałe modele mają dokładnie ten sam obiektyw różnią się tylko dodatkami typu samowyzwalacz i dalmierz).

Od kiedy mam ten aparat, yashica gsn spoczywa na katafalku w szafie :)
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

A co sądzicie o tym aparacie: Canonet QL17 GIII
ito
-#
Posty: 76
Rejestracja: 05 mar 2007, 21:21
Lokalizacja: Tczew
Kontakt:

Post autor: ito »

właśnie udało mi sie upolować na e-bay.de Olympusa XA za 32 EUR z przesyłką
stan nówka z lampą i w gustownym etui.Wczoraj przegrałem w gorszym stanie
poszedł za 78EUR
Awatar użytkownika
pieniek
-#
Posty: 38
Rejestracja: 31 lip 2007, 13:35
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: pieniek »

brawo! niezła cena, też polowałem na niemieckim. Ale sstraasznie mało osob ma tam paypala albo mooneybookers'a
jak płacisz?
ODPOWIEDZ