Potrzebny tokarz-majsterkowicz.

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Shah
-#
Posty: 49
Rejestracja: 18 mar 2008, 19:15
Lokalizacja: Sandomierz

Potrzebny tokarz-majsterkowicz.

Post autor: Shah »

Witam,

Potrzebuję kogoś kto dorobiłby mi zębatkę która podnosi głowicę powiększalnika Durst M800. Zębatka jest plastikowa. Mam oryginalną, ale ma wyłamane kilka zębów. Ktoś mógłby mi pomóc?
Awatar użytkownika
Shah
-#
Posty: 49
Rejestracja: 18 mar 2008, 19:15
Lokalizacja: Sandomierz

Post autor: Shah »

weesee pisze:a próbowałeś przejść się do jakiegoś punktu zbiórki zużytego sprzętu rtv? magnetowidy, drukarki, kopiarki itp mają trybów różnych od groma.
U mnie w mieście jest dwa takie punkty. Nic nie znalazłem. Niby trybików od cholery, ale nic nie spasowałem :(
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

mam podobny problem jak kolega Shah, z tą różnicą, że potrzebuje trybik do Opemusa 6.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Trybików nie robi się na tokarce. Do tego potrzebna frezarka obwiedniówka, a absolutne minimum to zwykła frezarka z podzielnica. Oczywiście frezer, który wie jak się tego używa powinien byc na wyposarzeniu owej frezarki ;-) Szukać warsztatu, w którym ktoś to za przysłowiową flaszkę zrobi, na fuchę. Kapitalizm ma tę złą stronę, że takowych jak na lekarstwo.
nord to w Opemusie są trybiki? Wydawało mi się, że w w nim jest listwa stożkowa i rolka.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

J.A. pisze: nord to w Opemusie są trybiki? Wydawało mi się, że w w nim jest listwa stożkowa i rolka.
niestety są. i to dość wredne z tego co pamiętam, gdyż nie jest to normalna zębatka, a trzystopniowa o ile dobrze pamiętam.

o frezerze z podzielnicą też pomyślałem i od razu przypomniał mi się kolega fotograf którzy pracuje w zakładzie gdzie są frezarki wytaczarki i inne takie.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

No. To już wiesz gdzie zrobić. A stopniowe koła zębate się składa. Więc trzeba zrobić trzy osobne i osadzic na jedej osi.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

J.A. pisze:No. To już wiesz gdzie zrobić. A stopniowe koła zębate się składa. Więc trzeba zrobić trzy osobne i osadzic na jedej osi.
no raczej nie będzie innego wyjścia jak dorobić, bo chocby się trafiła oryginalna, pewno jej żywot byłby równie krótki jak tej która jest obecnie w powiększalniku. a swoją drogą, zastanawiam się jaki geniusz techniki zdecydował, aby umieścić plastikowy trybik pracujący pod bądź co bądź niemałym obciążeniem, po stalowej listwie zębatej. tylko gratulować inwencji.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Oszczędny towarzysz inzynier. :-P
Komplikacja produktu narzuca sama głupkowate plastikowe rozwiązanie. Nawet automatyczna produkcja metalowej zębatki to nie to samo co prosty wtrysk. Żeby jeszcze tworzywo było wysokiej jakości to może?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

J.A. pisze:Oszczędny towarzysz inzynier. :-P
Komplikacja produktu narzuca sama głupkowate plastikowe rozwiązanie. Nawet automatyczna produkcja metalowej zębatki to nie to samo co prosty wtrysk. Żeby jeszcze tworzywo było wysokiej jakości to może?
z doświadczenia wiem, że połączenie plastiku z metalem we wszelkiego rodzaju przekładniach kończy się defektem elementu plastikowego. być może obecna technologia pozwala na wytworzenie wysokogatunkowego tworzywa sztucznego pozwalającego na długą prace pod obciążeniem, ale koszty i skomplikowanie procesu bezwzględnie wskazuje, że takie rozwiązanie tanie nie będzie. domyślam się że intencją inżyniera zza Tatr było aby to właśnie trybik(jaki tańszy) zużywał się szybciej niż listwa, ale przecież można było zastosować zębatkę z metalu o niższej niż listwa trwałości(twardości) i sprawa byłaby załatwiona. no ale, możemy tylko sobie popsioczyć :mrgreen:
jasek
-#
Posty: 16
Rejestracja: 22 gru 2007, 08:47
Lokalizacja: kraków

Post autor: jasek »

Miałem ten problem w L1200 (głowica ciężka). Jest lista zębata (plastik) i koło zębate - plastik. Koło pęka. Szukamy czegoś takiego: http://www.akcesoria.cnc.info.pl/kola_zebate.htm koło zębate z 12 ząbkami. Robimy otwór, toczymy do wymiaru osi, obcinamy - bo koło w powiększalniku jest węższe, robimy dziurkę w osi do blokady na osi - gotowe. Jeżeli mamy wiertarkę kolumnową -ponosimy tylko koszty koła, które wynosiły wówczas około 16 zł. Jeżeli nie - tokarz robi to za około 50 zł.
Powodzenia. Oryginalna zębatka w Durscie miała taki rant - zamiennik mieć nie musi, działa u mnie po naprawie taka zębatka bez rantu już trzeci rok i nic. Albo szukać na ebay - widziałem taką część rok temu - cena 20 funtów + przesyłka.
Kwasowaty
-#
Posty: 16
Rejestracja: 15 sie 2012, 20:21
Lokalizacja: z kosmosu

Re: Potrzebny tokarz-majsterkowicz.

Post autor: Kwasowaty »

Shah pisze:Witam,

Potrzebuję kogoś kto dorobiłby mi zębatkę która podnosi głowicę powiększalnika Durst M800. Zębatka jest plastikowa. Mam oryginalną, ale ma wyłamane kilka zębów. Ktoś mógłby mi pomóc?
W Szczecinie na Politechnice są warsztaty i tam jest taki mechanik precyzyjny zresztą też fotograf.
Niestety nazwiska nie pamiętam .
Ale skoro sobie zrobił sam magazynek średnioformatowy do 4x5 to i z tym twoim pokrętłem sobie poradzi,
Zawsze robię błędy ortho . Sorry
junkers_ju-87
-#
Posty: 534
Rejestracja: 25 lut 2010, 21:41
Lokalizacja: Świnoujście

Re: Potrzebny tokarz-majsterkowicz.

Post autor: junkers_ju-87 »

Kwasowaty pisze:
Shah pisze:Witam,

Potrzebuję kogoś kto dorobiłby mi zębatkę która podnosi głowicę powiększalnika Durst M800. Zębatka jest plastikowa. Mam oryginalną, ale ma wyłamane kilka zębów. Ktoś mógłby mi pomóc?
W Szczecinie na Politechnice są warsztaty i tam jest taki mechanik precyzyjny zresztą też fotograf.
Niestety nazwiska nie pamiętam .
Ale skoro sobie zrobił sam magazynek średnioformatowy do 4x5 to i z tym twoim pokrętłem sobie poradzi,
To jest Zbigniew Pięciurek warsztat na Al. Piastów
Warsztat Mechaniki Precyzyjnej
nie dośc że zrobił sobie magazynek to i kopię aparatu ALPA
ju_87
Awatar użytkownika
Mirosław
-#
Posty: 438
Rejestracja: 09 paź 2011, 19:43
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

Post autor: Mirosław »

Pana Z.Pięciurka miałem okazje poznać, jego aparat też widziałem,ten pan może
dużo pomóc ale tani nie jest,zależy jak dla kogo. ;-)
Uzależniony od fotociemni .
Awatar użytkownika
temol
-#
Posty: 211
Rejestracja: 18 cze 2008, 14:14
Lokalizacja: Kraków

Post autor: temol »

Nie wiem czy temat zębatki jeszcze aktualny. Ja do 700tki kupiłem na ebay. Nawet jest jedna oferta.

T.
Awatar użytkownika
Shah
-#
Posty: 49
Rejestracja: 18 mar 2008, 19:15
Lokalizacja: Sandomierz

Post autor: Shah »

temol pisze:Nie wiem czy temat zębatki jeszcze aktualny. Ja do 700tki kupiłem na ebay. Nawet jest jedna oferta.

T.
Piszesz o Durscie M700?
ODPOWIEDZ