Najbardziej uniwersalny wywoływacz B&W

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
ModusOperandi
-#
Posty: 665
Rejestracja: 12 gru 2010, 08:35
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Najbardziej uniwersalny wywoływacz B&W

Post autor: ModusOperandi »

Większość czasu moczę zwoje w ID11.
Ponieważ korzystam z różnych filmów zwojowych (zwykle podyktowane jest ceną) chciałbym się dowiedzieć, czy może jest jakiś bardzo uniwersalny wywoływacz, którym mogę wywoływać wszystko a przynajmniej większość filmów?

Np. ID11 w większości materiałów Rollei'a wg producenta moczy się w stock'u albo 1:1
Podczas, gdy ja bardzo lubię stosunek 1:3 - pewnie dlatego, że do koreksu wchodzi mi 400ml...
Zasadniczo to ona słuszna jest... ta koncepcja...
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

ModusOperandi pisze:Np. ID11 w większości materiałów Rollei'a wg producenta moczy się w stock'u albo 1:1
Podczas, gdy ja bardzo lubię stosunek 1:3 - pewnie dlatego, że do koreksu wchodzi mi 400ml...
nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś wywoływał je w rozcieńczeniu 1:3. wystarczy czas dla 1:0 pomnożyć przez 2,25 i masz przybliżony czas dla rozc. 1:3, ha!
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Re: Najbardziej uniwersalny wywoływacz B&W

Post autor: nord »

ModusOperandi pisze:chciałbym się dowiedzieć, czy może jest jakiś bardzo uniwersalny wywoływacz, którym mogę wywoływać wszystko a przynajmniej większość filmów?
chyba Rodinal będzie takim uniwersum.
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

D-76 & R09
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Zdecydowanie D76. On jest jak wzorzec metra: wszystkie porównania kontrastowości, ziarnistości i efektywnej czułości materiałów odnoszone są do materiału wywołanego w D76. Rodinal (i jego klony) dają się również z różnym skutkiem zastosować do obróbki chyba wszystkich materiałów, nawet pozytywowych, ale sposób jego działania uzależniony jest od wielu czynników: temperatury, rozcieńczenia i sposobu poruszania. Niejednokrotnie są to wyniki bardzo różne dla poszczególnych kombinacji. D76 pomimo stosunkowo ograniczonego pola manewru biorąc pod uwagę skalę rozcieńczania daje wyniki optymalne pod każdym względem. Przy zachowaniu podstawowych zasad obowiązujących w pracy z każdym wywoływaczem nie można w nim zepsuć negatywu.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
ModusOperandi
-#
Posty: 665
Rejestracja: 12 gru 2010, 08:35
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: ModusOperandi »

rbit9n - dziękuję :)
D76 nigdy nie próbowałem - słyszałem coś o D23, albo mi się wydawało...
W każdym razie zapewne warto spróbować czegoś nowego. Ciekawy też wydaje się być A03 opisany przez weesee. Tak czy siak - dziękuję.
Zasadniczo to ona słuszna jest... ta koncepcja...
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10069
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

ModusOperandi pisze:rbit9n - dziękuję :)
D76 nigdy nie próbowałem - słyszałem coś o D23, albo mi się wydawało...
W każdym razie zapewne warto spróbować czegoś nowego. Ciekawy też wydaje się być A03 opisany przez weesee. Tak czy siak - dziękuję.
Przypuszczam, że po ID11, D76 nie będzie niczym nowym. To jest ten sam wywoływacz ;-)
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Gwoli ścisłości: A-03 to nic innego jak zmodyfikowany do obróbki maszynowej Refinal. Nosi on nazwę Refinal M. Niestety, nigdzie nie znalazłem jego składu. Szkoda, bo na pewno dałoby się go samodzielnie złożyć.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
xneon
-#
Posty: 261
Rejestracja: 02 lut 2010, 13:40

Post autor: xneon »

a dla mnie uniwersalny jest HC110
wszystko moczę w G, czyli 1+119
czasem i mieszaniem wszystko kontroluję
podolsky
-#
Posty: 48
Rejestracja: 16 gru 2009, 13:54
Lokalizacja: to się wzieło ?
Kontakt:

Post autor: podolsky »

hc110 tetenala ? ja uzywam zwykle rozcienczenia 1:31 :) i tak samo baaardzo sobie chwale rezultaty jak i wydajnosc :)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10069
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

podolsky pisze:hc110 tetenala ? ja uzywam zwykle rozcienczenia 1:31 :) i tak samo baaardzo sobie chwale rezultaty jak i wydajnosc :)
Tetenala jest Neopress HC. HC-110 to Kodak.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
xneon
-#
Posty: 261
Rejestracja: 02 lut 2010, 13:40

Post autor: xneon »

a ja używam ilfoteca hc :) niemniej czasy i tak sam układam, okolice 40-50 minut w zależności od bazowych czasów dla rozcieńczenia B
podolsky
-#
Posty: 48
Rejestracja: 16 gru 2009, 13:54
Lokalizacja: to się wzieło ?
Kontakt:

Post autor: podolsky »

J.A. pisze:
podolsky pisze:hc110 tetenala ? ja uzywam zwykle rozcienczenia 1:31 :) i tak samo baaardzo sobie chwale rezultaty jak i wydajnosc :)
Tetenala jest Neopress HC. HC-110 to Kodak.
rzeczywiscie masz racje, zbyt duza ilosc piwa pomieszala mi te dwa wywolywacze :oops: co niezmienia faktu ze uzywam czasów kodakowskich na tetenalu :)
michalkruk
-#
Posty: 198
Rejestracja: 13 gru 2011, 11:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: michalkruk »

"Zdecydowanie D76. On jest jak wzorzec metra" - tylko jest mały problem bo okazało się że wzorzec metra w Sevres przez lata się skórczył i teraz metr niema metra ;) - taka mała dygresja..

[ Dodano: Pon 18 Cze, 2012 ]
z kilogramem też tak jest http://fizyka.org/?artykul,13

dobra więcej nie offtopuje ;)

[ Dodano: Pon 18 Cze, 2012 ]
"Zdecydowanie D76. On jest jak wzorzec metra" - tylko jest mały problem bo okazało się że wzorzec metra w Sevres przez lata się skórczył i teraz metr niema metra ;) - taka mała dygresja..
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10069
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

podolsky pisze:rzeczywiscie masz racje, zbyt duza ilosc piwa pomieszala mi te dwa wywolywacze co niezmienia faktu ze uzywam czasów kodakowskich na tetenalu :)
Ooo. Dobrze wiedzieć.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ