Sposoby "kreatywnego" wykorzystania filmu

Fotografia alternatywna - Czyli coś innego niż wszyscy ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

roosevelt
-#
Posty: 1
Rejestracja: 08 kwie 2012, 13:59
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Sposoby "kreatywnego" wykorzystania filmu

Post autor: roosevelt »

Macie jakieś ciekawe pomysły na zastosowanie zwykłego kolorowego filmu c-41?
Typu zakładanie "tyłem do przodu", zagotowanie - jak jeszcze kombinujecie?
farok
-#
Posty: 96
Rejestracja: 30 lis 2011, 15:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: farok »

można go wyprażyć w piekarniku :)
poszukaj na sieci - poważnie.
dugi1985
-#
Posty: 345
Rejestracja: 08 mar 2012, 21:33
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: dugi1985 »

Ja go naświetlam i zanoszę do labu. Tam go gościu płucze w bliżej mi nieznanej chemii :P Prawie jak u czarnoksiężnika.
farok
-#
Posty: 96
Rejestracja: 30 lis 2011, 15:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: farok »

podgrzanie uszkadza emulsje i kolory dostaniesz troche 'odjechane'
Raffpsix
-#
Posty: 97
Rejestracja: 25 maja 2010, 12:51
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Raffpsix »

Słyszałem że za dawnych czasów, gdy chirurgia plastyczna była w powijakach, a panie nie wiedziały co to orwo bądź fotopan, to co niektórzy fotografowie doradzali im aby sobie po prostu błony wymieniały. Nie wiem ile w tym prawdy, ale napewno jest to "kreatywne" wykorzystanie filmu.
msierak
-#
Posty: 162
Rejestracja: 26 lis 2008, 08:19
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: msierak »

Tyłem do przodu jest fajnie, ale po kilku zdjęciach efekt się nudzi. W zależności od naświetlenia kolory wychodzą od niebiesko zielonych po ciemnoczerwone.
Polecam orwocolor wrzucić do c-41, to dopiero odjazd: http://www.dobrezdjeciamichala.pl/wp-co ... /komin.jpg
Jak sam wołasz, ciekawe efekty wychodzą również przy wywołaniu akutacyjnym. 20 stopni, rozcieńczenie 1+9, 60 min z jedną przewrotką po drodze. Na kliszy prawie nic nie będzie widać, ale po zeskanowaniu wychodzi mega ziarno, wielka biała poświata na granicy jasnych i ciemnych plam, kolory twarzy wychodzą, hmm, dziwnie: http://www.dobrezdjeciamichala.pl/wp-co ... c061-3.jpg
Awatar użytkownika
xneon
-#
Posty: 261
Rejestracja: 02 lut 2010, 13:40

Post autor: xneon »

filtry do fotografii czarno-białej na kolorowy film:

Obrazek
Fikumiku
-#
Posty: 556
Rejestracja: 24 sie 2009, 09:46
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Fikumiku »

Dlamnie nigdy nienudzącym się efektem...jest efekt solaryzacji..a szczególnie na negatywach:P...ostatnio przez moją niedbałość....podczas wołania...zjeb....tak ładnie negatyw że aż mi się miło zrobiło:).......(podeślę później przykłady jak zesnakuje je na szybko)
Maluje bez farb.

http://niewdana.pl/
Awatar użytkownika
Pikusław
-#
Posty: 325
Rejestracja: 12 sty 2012, 16:56
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Pikusław »

Poczytaj opinie i oddaj do wywołania w jakimś znienawidzonym labie ;D
Magazynuję wiedzę i filmy
Awatar użytkownika
enthropia
-#
Posty: 247
Rejestracja: 24 cze 2009, 11:26
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: enthropia »

Odwracanie tyłem do przodu, czyli Redscale - jak najbardziej, z tym że tu dobrze mieć co najmniej ISO400. Polecam też negatyw kolorowy, przeznaczony do wołania w C41, wywołać w zimnym procesie, ciekawe "kolory" można dostać:

Obrazek
Pikusław pisze:Poczytaj opinie i oddaj do wywołania w jakimś znienawidzonym labie ;D
Oj, niestety masz rację.
Pan z jednego z lokalnych labów zafundował mi raz na negatywach efekt sierści szczura wraz z efektem tłustych plam. :evil:
Ostatnio zmieniony 21 maja 2012, 23:44 przez enthropia, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam, Bartek.
ramzes1702
-#
Posty: 152
Rejestracja: 30 cze 2011, 17:10
Lokalizacja: Pomiechówek
Kontakt:

Post autor: ramzes1702 »

jaki zimny proces dał taki efekt? chyba nie c41? zakładam, że to efekt normalnego odwrócenia negatywu na pozytyw bez dodatkowych ingerencji suwaczkami PSa.
Awatar użytkownika
enthropia
-#
Posty: 247
Rejestracja: 24 cze 2009, 11:26
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: enthropia »

ramzes1702 pisze:jaki zimny proces dał taki efekt? chyba nie c41? zakładam, że to efekt normalnego odwrócenia negatywu na pozytyw bez dodatkowych ingerencji suwaczkami PSa.
A od kiedy C41 to zimny proces? :-D
Zdjęcie, które pokazałem powyżej to skan z negatywu Kodak Gold 100 wywołanego w ATM49 w 21 st. C i utrwalonego w Calbe A300. Skan bez żadnej obróbki.
Pozdrawiam, Bartek.
msierak
-#
Posty: 162
Rejestracja: 26 lis 2008, 08:19
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: msierak »

enthropia pisze:
ramzes1702 pisze:jaki zimny proces dał taki efekt? chyba nie c41? zakładam, że to efekt normalnego odwrócenia negatywu na pozytyw bez dodatkowych ingerencji suwaczkami PSa.
A od kiedy C41 to zimny proces? :-D
Zdjęcie, które pokazałem powyżej to skan z negatywu Kodak Gold 100 wywołanego w ATM49 w 21 st. C i utrwalonego w Calbe A300. Skan bez żadnej obróbki.
To mój mózg i oczy płatają mi figle, czy te kwiaty rzeczywiście mają resztki koloru? :shock:
ramzes1702
-#
Posty: 152
Rejestracja: 30 cze 2011, 17:10
Lokalizacja: Pomiechówek
Kontakt:

Post autor: ramzes1702 »

enthropia, sory, skrót myślowy, chodziło mi o ew. chemia do c41 w temp pokojowej (lub ogólnie niższej niż oryginalna). ATM49 jak automal A49 wywoływacz czarno-biały? bo ja tak samo jak przedmówca widzę tam zdecydowanie kolory. Sprane i owszem ale kolory inne niż szarość czerń i biel. no chyba że jest jakiś proces kolorowy ATM49 :-D
Awatar użytkownika
enthropia
-#
Posty: 247
Rejestracja: 24 cze 2009, 11:26
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: enthropia »

msierak, ramzes1702, zgadza się, ATM49 znany także jako A49 lub Atomal 49 to wywoływacz jak najbardziej czarno-biały.
Jakkolwiek bardzo wydaje się to dziwne, to kolorowe negatywy wywołane w tradycyjnym zimnym procesie 'lecą' w czerwienie i jak widać udaje się zachować resztki czerwieni. ;-)
Uwierzcie mi, moje zaskoczenie gdy wykonałem ten skan było nie mniejsze niż Wasze.

Także eksperymenty z filmami C41 wołanymi w chemii BW jak najbardziej polecam.
Pozdrawiam, Bartek.
ODPOWIEDZ