odbitki - korekta czasu naświetlania.

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

odbitki - korekta czasu naświetlania.

Post autor: nord »

nic tak nie cieszy jak dobrze zrobiona odbitka i chyba nic tak nie jest czasochłonne jak jej dobre wykonanie. rzadko bo rzadko, ale dla zasady podejmuje wysiłek wykonania kilku odbitek. szczerze mówiąc do tej pory nie traktowałem kwestii wykonywania odbitek, jako czegoś ważnego i nie wiem czy coś się w tej materii zmieni, ale czasem nachodzi mnie ochota na zrobienie czegoś w większym formacie.

niestety wiąże się to z większymi kosztami papieru, a każdy zmarnowany arkusz niestety przyprawia o niemiłe kłucie w okolicy czegoś tam :->

do rzeczy. wykonując próbkę naświetlenia dla odbitki np 9x13 niespecjalnie przejmowałem się faktem, że należy wprowadzić korektę czasu naświetlania po uniesieniu korpusu powiększalnika aby wyrównać "krycie" obrazem z małego kawałka papieru do próbkowania, a arkuszem odbitki. różnice w formatach nie były aż tak wielkie. co innego gdy zacznę próbkować przed naświetlaniem formatu np. 30x40 tutaj różnica w wysokości ustawieniu korpusu powiększalnika będzie duża.

z teorii wiem że należy wprowadzić stosowną korektę z obserwacji wiem że na moim opemusie jest jakowaś tabelka z pewnością zawierająca istotne dane, problem polega na tym że ni hu hu nie wiem z czym to się je.

zatem jak to jest z tą korektą.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5571
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

bardzo dobrze, dostatecznie, to znaczy nie rozumiem.

a to nie robisz Grzegorzu pasków po ustaleniu wysokości głowicy adekwatnej dla konkretnej wielkości kadru (papieru?). wówczas nie trzeba nic przeliczać i takie tam. ja tam najpierw ustalam wielkość powiększenia, a dopiero później robię próbki. właściwie to robię paski dla kilku miejsc, które mogą sprawić niespodziewane kłopoty w finalnej wersji.
Ostatnio zmieniony 07 maja 2012, 13:43 przez rbit9n, łącznie zmieniany 1 raz.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10072
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Z grubsza tak jak w fizyce. Oświetlenie powierzchni spoda wprost proporcjonalnie do kwadratu odległości. Czyli po ludzku. robisz odbitkę 9x13 i naświetlasz ją 5 s. to odbitka 18x26 przedstawiająca ten sam obraz będzie naświetlana x 4 = 20 s. Z błędem rzędu 10-15% zależnym od rodzaju papieru. Przy zmianie skali odwzorowania - powiększenia zrobisz jeszcze jedną próbkę i będzie ok.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

rbit9n pisze:bardzo dobrze, dostatecznie, to znaczy nie rozumiem.

a to nie robisz Grzegorzu pasków po ustaleniu wysokości głowicy adekwatnej dla konkretnej wielkości kadru (papieru?). wówczas nie trzeba nic przeliczać i takie tam. ja tam najpierw ustalam wielkość powiększenia, a dopiero później robię próbki. właściwie to robię paski dla kilku miejsc, które mogą sprawić niespodziewane kłopoty w finalnej wersji.
z tego co rozumiem Piotrze ustawiałeś kadr pod konkretny format naświetlanej odbitki, robiłeś paski próbek nie zmieniając wysokości powiększalnika. ja natomiast robię próbki z miniatury kadru, dzieląc go na paski, następnie po wywołaniu próbki oceniam który pasek ..... itd. potem podnoszę powiększalnik ustawiam wszystko i robię odbitkę w rozmiarze np 9x13.
J.A. pisze: Czyli po ludzku. robisz odbitkę 9x13 i naświetlasz ją 5 s. to odbitka 18x26 przedstawiająca ten sam obraz będzie naświetlana x 4 = 20 s. Z błędem rzędu 10-15% zależnym od rodzaju papieru. Przy zmianie skali odwzorowania - powiększenia zrobisz jeszcze jedną próbkę i będzie ok.
ooo too to mi chodziło :-)

jest tylko jedno ale, choć nie wiem z czego wynika. ostatnio robiłem odbitki na papierze fomaspeed (plastik) 13x18 w zaokrągleniu. próbkując używałem próbki o rozmiarze 1/4 arkusza, czyli 6.5x9. optymalny czas naświetlania (na próbce) wyniósł 1s. czy zatem naświetlanie arkusza 13x18 powinno trwać 4s?

dla ścisłości podam że miniatura do próbkowania zawierała cały kadr, a do wykonania "pełnej" odbitki podniosłem powiekszalnik
filozof97
-#
Posty: 367
Rejestracja: 13 lis 2010, 23:30
Lokalizacja: Siemiatycze

Post autor: filozof97 »

jeszcze jedna rzecz. Jak donoszą stare i mądre książki, PODOBNO jeśli się robi większe powiększenia powinno użyć się twardszego papieru. Od siebie dodam, że nie zauważyłem.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5571
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

nord pisze:z tego co rozumiem Piotrze ustawiałeś kadr pod konkretny format naświetlanej odbitki, robiłeś paski próbek nie zmieniając wysokości powiększalnika. ja natomiast robię próbki z miniatury kadru, dzieląc go na paski, następnie po wywołaniu próbki oceniam który pasek ..... itd. potem podnoszę powiększalnik ustawiam wszystko i robię odbitkę w rozmiarze np 9x13.
no tak, wiem jak robisz. ale. jak robię powiększenie 30x40 z malucha, to chciałbym widzieć na pasku szczegóły takie, jakie będą na finalnym powiększeniu. poza tym i tak muszę poświęcić jeden arkusz papieru na próbki, łatwiej mi pociąć arkusz na paski np. 2x30cm, niż wycinać 9x13cm. że o jeżdżeniu głowicą w te i nazad nie wspomnę. inna sprawa, że gdy masz inne nry serii emulsji na papierze, to wtedy takie próbkowanie mija się z celem.

aha, a zamiast tabelki, możesz korzystać z wykresów umieszczonych w instrukcji do opemusa 5, ha! http://www.meopta.cz/download.php?id_do ... 42916&at=1
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

rbit9n pisze:
nord pisze:z tego co rozumiem Piotrze ustawiałeś kadr pod konkretny format naświetlanej odbitki, robiłeś paski próbek nie zmieniając wysokości powiększalnika. ja natomiast robię próbki z miniatury kadru, dzieląc go na paski, następnie po wywołaniu próbki oceniam który pasek ..... itd. potem podnoszę powiększalnik ustawiam wszystko i robię odbitkę w rozmiarze np 9x13.
no tak, wiem jak robisz. ale. jak robię powiększenie 30x40 z malucha, to chciałbym widzieć na pasku szczegóły takie, jakie będą na finalnym powiększeniu. poza tym i tak muszę poświęcić jeden arkusz papieru na próbki, łatwiej mi pociąć arkusz na paski np. 2x30cm, niż wycinać 9x13cm. że o jeżdżeniu głowicą w te i nazad nie wspomnę. inna sprawa, że gdy masz inne nry serii emulsji na papierze, to wtedy takie próbkowanie mija się z celem.

aha, a zamiast tabelki, możesz korzystać z wykresów umieszczonych w instrukcji do opemusa 5, ha! http://www.meopta.cz/download.php?id_do ... 42916&at=1
przyznaje że robienie próbek "po twojemu" jest bardzo logicznym rozwiązaniem. bezwzględnie spróbuje próbkować w ten sposób przy większych odbitkach. dzięki za pdefik :-) .
msierak
-#
Posty: 162
Rejestracja: 26 lis 2008, 08:19
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: msierak »

nord pisze: jest tylko jedno ale, choć nie wiem z czego wynika. ostatnio robiłem odbitki na papierze fomaspeed (plastik) 13x18 w zaokrągleniu. próbkując używałem próbki o rozmiarze 1/4 arkusza, czyli 6.5x9. optymalny czas naświetlania (na próbce) wyniósł 1s. czy zatem naświetlanie arkusza 13x18 powinno trwać 4s?

dla ścisłości podam że miniatura do próbkowania zawierała cały kadr, a do wykonania "pełnej" odbitki podniosłem powiekszalnik
jak napisał J.A. :
J.A. pisze:Oświetlenie powierzchni spoda wprost proporcjonalnie do kwadratu odległości.
czyli, jeżeli obiektyw był oddalony przy robieniu próbki o, załóżmy, 15 cm od płaszczyzny maskownicy, a przy robieniu odbitki był oddalony o na przykład 40 cm, to czas musisz zwiększyć (30cm/15cm)^2 ~= 4-krotnie. Jeżeli najpierw było 15 cm, a potem 45 cm, to czas zwiększasz 9-krotnie itd.
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

wszystko jasne. pięknie Wam dziękuje za porady :-)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10072
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

msierak pisze:(30cm/15cm)^2 ~= 4-krotnie.
[rzep mode]To nie jest około. To jest dokładnie 4x[/rzep mode] :mrgreen: Ale ok. czas trzeba przedłużyć ok. 4 razy.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

4 jest 4 i nie ma że boli :mrgreen: choć niemiecka matematyka z którą mam do czynienia w pracy przewiduje rozmaite wyjątki. podobnie ma się z niemieckim kalendarzem który przewiduje 30 lutego i tylko 30 dni sierpnia :roll:

to tak na marginesie. a tak w ogóle gdy będę miał jakieś wątpliwości a pewno będę ich miał sporo, pozwolę sobie przynudzić.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5571
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

zdawało mnie się, że czegoś nie kumam (rozbieżności między wykresem do op.5, a "Waszą" metodą), ale już załapałem. wykres do op.5 jest logarytmiczny, bo skala centymetrowa jest na pochyłej kolumnie, a normalnych powiększalnikach, kolumna jest pionowa.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
msierak
-#
Posty: 162
Rejestracja: 26 lis 2008, 08:19
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: msierak »

J.A. pisze:
msierak pisze:(30cm/15cm)^2 ~= 4-krotnie.
[rzep mode]To nie jest około. To jest dokładnie 4x[/rzep mode] :mrgreen: Ale ok. czas trzeba przedłużyć ok. 4 razy.
a jak czas będzie wynosił 0,1s albo 90s to też się będziesz kłócił, że dokładnie 4x trzeba zwiększyć? :mrgreen:
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10072
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

A nie? Popatrz na równanie, które sam podałeś.

[ Dodano: Czw 10 Maj, 2012 ]
nord pisze:choć niemiecka matematyka z którą mam do czynienia w pracy przewiduje rozmaite wyjątki. podobnie ma się z niemieckim kalendarzem który przewiduje 30 lutego i tylko 30 dni sierpnia
Koniec roku w lipcu, koniec misiąca w ostatni jego piątek, mimo iż po niedzieli są jeszcze cztery dni :?:
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
msierak
-#
Posty: 162
Rejestracja: 26 lis 2008, 08:19
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: msierak »

Chodziło mi o to, że jeszcze inne czynniki wpływają na zmianę czasu naświetlania, jak chociażby efekt schwarzschilda
ODPOWIEDZ