planar 80mm do hasselblada

Obiektywy do aparatów i powiększalników.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
matti_1989
-#
Posty: 282
Rejestracja: 29 kwie 2008, 18:51
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

planar 80mm do hasselblada

Post autor: matti_1989 »

Wiadomo znany obiektyw ale... Wpadłem kiedyś na stronę z rozdzielczościami obiektywów średnioformatowych i wszystkie bił na głowę, wartości około 90l/mm z tego co pamiętam. Ale tak właściwie to o który obiektyw chodzi, przecież te planary to już parę dobry lat się produkuje.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: planar 80mm do hasselblada

Post autor: J.A. »

matti_1989 pisze:Wiadomo znany obiektyw ale... Wpadłem kiedyś na stronę z rozdzielczościami obiektywów średnioformatowych i wszystkie bił na głowę, wartości około 90l/mm z tego co pamiętam. Ale tak właściwie to o który obiektyw chodzi, przecież te planary to już parę dobry lat się produkuje.
To zależy na jakiej stronie. Bo wg >tej< to niespecjalnie moze podskoczyć Mamiy N 80/4.
IMHO nie warto się tym przejmować. O tej stronie dowiedziałem sie niedawno, dzięki "korexowi". Moje zdjęcia z tego powodu nic lepsze się nie stały 8-)
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
matti_1989
-#
Posty: 282
Rejestracja: 29 kwie 2008, 18:51
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: matti_1989 »

J.A. pisze:IMHO nie warto się tym przejmować
Wiem wiem i tak nie mój przedział cenowy. Ale ostatnio tak jakoś kilka aukcji oglądałem i raz srebrny ten planar raz czarny, później w ogóle jakoś na o... się nazywał i jeszcze jeden z logo hasselblada był zamiast carla zeissa. Może jest strona gdzie to ktoś spisał po kolei co i jak.
nipen
-#
Posty: 458
Rejestracja: 09 lip 2008, 13:28
Lokalizacja: Hrubieszów

Post autor: nipen »

No właśnie, że odświeżę. Sam szukam info o Optonach (lata produkcji w kontekście sn) m.in. o Optonie So 150mm. Może ktoś ma ściągawkę, jak ustalić datę czarnego Optona 150/4 o numerze 1610 (chodzi o numer wewnątrz tubusu) lub z obudowy- 5804785. Zeiss niechętnie wspomina o swojej `wschodniej`wersji Sonnara : ).
AJK
-#
Posty: 197
Rejestracja: 18 sty 2009, 14:59
Lokalizacja: Wschodnia Fryzja

Post autor: AJK »

Wg strony http://www.hasselbladhistorical.eu/ roku produkcji 1975.
Pozdrowienia znad Morza Polnocnego

Andrzej
nipen
-#
Posty: 458
Rejestracja: 09 lip 2008, 13:28
Lokalizacja: Hrubieszów

Post autor: nipen »

Dzięki, AJK. A ja, pierdoła wpisywałem 1610 i nic. Nie dziwota : ). Ale wpisując Planara 7171365 już nie pokazuje, ani c09 ( a to marzec `90).
AJK
-#
Posty: 197
Rejestracja: 18 sty 2009, 14:59
Lokalizacja: Wschodnia Fryzja

Post autor: AJK »

Mnie pokazalo 1991 rok.
Pozdrowienia znad Morza Polnocnego

Andrzej
nipen
-#
Posty: 458
Rejestracja: 09 lip 2008, 13:28
Lokalizacja: Hrubieszów

Post autor: nipen »

Dopiero po odświeżeniu pokazało datę.
gilby
-#
Posty: 31
Rejestracja: 11 kwie 2008, 12:16
Lokalizacja: Poznań

Post autor: gilby »

Szukam dla siebie planara, poczytałem trochę w sieci o tych szkłach, więc mogę też trochę napisać. Może ktoś skorzysta.
Ponieważ raczkuje dopiero w temacie tej firmy, to jeśli ktoś zauważy błędy, proszę o korygowanie.
Do rzeczy.

Planary 80mm z migawką mamy takie.

1. Planar C - w srebrnej obudowie, bez powłok T*
Poniżej numeru 2825569 jest to wersja z 6 soczewkami, potem jest już 7 soczewek.
Pierścień czasu i przysłony jest spięty razem, dzięki czemu raz ustawiona ekspozycja jest zmieniana parami czas/przysłona. Jeśli chcemy zmienić sam czas lub przysłonę - musimy odciągnąć jeden z pierścieni.

2. Planar C T* - w srebrnej albo czarnej obudowie, z powłokami t*, 7 soczewek.
Reszta jak 1.

3. Planar CF T* - nowa obudowa, podobno wygodniejsza w używaniu. Lepszy pierścień ostrości. Większy rozmiarem od poprzedników. Pierścienie nie są już spięte, ale specjalnym guzikiem możemy na chwile je przytrzymać i przekręcić razem.
7 elementów, powłoki T*.
Funkcja F pozwala używać tych szkieł z korpusami z migawką.
Czytałem gdzieś, ze pojawiła się też wersja tego obiektywu bez funkcji F, czyli takie C T* w nowej obudowie. Był to kit do 501C.

4. Planar CB T* - 6 elementów, podobno gorsze wykonanie, dodawana do promocyjnych zestawów.

5. Planar CFE T* - rozwinięcie wersji 3 przez dodanie elektroniki, która współpracuje z modelami 200.

Prawdopodobnie są jeszcze różnice, jeśli chodzi o migawki - w pierwszych na pewno był compur, potem jakaś inna migawka. Nie mam też wiedzy o synchronizacji z lampami i samowyzwalaczu - na pewno są jakieś różnice.
I jeszcze kwestia listków przysłony - tego też nie ogarniam :)

Generalnie - wg. opinii użytkowników - wszystkie szkła są warte uwagi i mają świetne osiągi i dają rewelacyjny, przyjemy obraz.
Ale tą są aparaty dla zawodowców, więc im starsze szkło, tym większe ryzyko zużycia. Lepiej generalnie brać szkła młodsze.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

gilby pisze:Nie mam też wiedzy o synchronizacji z lampami
A niby o czym tu pisać. Albo C synchronizuje z każdym czasem, albo F, wtedy jak body pozwala. Chyba że masz na mysli współpracę z nie elektronowymi (nie X) lampami.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
gilby
-#
Posty: 31
Rejestracja: 11 kwie 2008, 12:16
Lokalizacja: Poznań

Post autor: gilby »

tak, chodzi mi o trym M.
Planar C i C T* miały przełącznik M / X i ten sam przełącznik uruchamiał też chyba samowyzwalacz.
Jak to jest później, nie wiem.
Ale masz rację - z dzisiejszego punktu widzenia, nie ma o czym pisać.
ODPOWIEDZ