allegro i uszkodzony obiektyw

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

ramzes1702
-#
Posty: 152
Rejestracja: 30 cze 2011, 17:10
Lokalizacja: Pomiechówek
Kontakt:

allegro i uszkodzony obiektyw

Post autor: ramzes1702 »

No mam cholerka problem. W ostatnich dniach sprzedałem przez allegro starą radziecką "pompkę". Obiektyw wysłałem w sztywnym futerale który był włożony w karton wypchany zgniecionymi gazetami. Dziś dostałem maila, ze tylna soczewka jest potrzaskana, na dowód zdjęcie tyłu. No i ciężko mi uwierzyć, że paczka była aż tak poniewierana by pękła soczewka. No i tu pytanie- czy to możliwe, szczególnie, że to tylna soczewka, która jest schowana w tubusie, a nie odsłonięta przednia.
Aukcja na której sprzedałem, a niżej zdjęcie które dostałem. No i tu rodzi się drugie pytanie- wydaje mi się czy układ: śrubki, bolec przesłony i nacięcia do montowania soczewki są w innej konfiguracji? Tzn dla mnie to wygląda jak by soczewka była wymieniona na uszkodzoną, bo nacięcie jest dokładnie na przeciwko śrubki zaś na zdjęciu z aukcji jest przesunięte jakieś 30* w kierunku wskazówek zegara.
Załączniki
PICT0116.JPG
Awatar użytkownika
matti_1989
-#
Posty: 282
Rejestracja: 29 kwie 2008, 18:51
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: matti_1989 »

A to "nacięcie" to nie obraca się czasem przy zoomowaniu, pompowaniu?
bowie
-#
Posty: 204
Rejestracja: 06 wrz 2007, 10:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: allegro i uszkodzony obiektyw

Post autor: bowie »

Ewidentnie coś nie tak. Być może jest to nawet zdjęcie innego obiektywu.
ramzes1702
-#
Posty: 152
Rejestracja: 30 cze 2011, 17:10
Lokalizacja: Pomiechówek
Kontakt:

Post autor: ramzes1702 »

przy zoomowaniu vel pompowaniu, na pewno nie, na 99% też nie przy zmianie ostrości wtedy tylko ruch wzdłuż osi.

to do pierwszej odpowiedzi...
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Ktoś szuka jelenia. Bardzo to nieładnie i przyznam, że masz problem. Bo ciężko będzie Ci coś udowodnić. Ale zażądaj zdjęcia futerału. Powinien mieć dziurę. Tylne szkło miało dekiel czy tylko futerał je chronił?
Przy takim uszkodzeniu szkła powinny być w futerale drobinki. I tu nie trzeba CSI, żeby je było widać.
Obiektyw raczej wygląda na ten sam, otarcia się zgadzają.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ramzes1702
-#
Posty: 152
Rejestracja: 30 cze 2011, 17:10
Lokalizacja: Pomiechówek
Kontakt:

Post autor: ramzes1702 »

No właśnie też mam takie odczucie co J.A.. Szkło było bez dekielków, tylko w sztywnym futerale. Czy bez bezpośredniego uderzenia w soczewkę mogło coś takiego się stać?
Kupujący odpisał, że pudełko zewnętrzne nie zostało uszkodzone.

obiektyw raczej ten sam, ale czy pęknięta soczewka?
bowie
-#
Posty: 204
Rejestracja: 06 wrz 2007, 10:46
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: bowie »

ciężka sprawa, na szczęście kwota niewielka
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Musi tak napisać, bo chce Ci wmówić, że wysłałeś uszkodzone szkło. I tu znowu masz problem. Bo jeżeli na futerale nie będzie śladów, a na pewno nie będzie, to właśnie powie, że włożyłeś potłuczone szkło.
On Ci nic nie udowodni, Ty mu też nie.

BTW. Trzeba nieźle pizdnąć w szkło, żeby je potłuc. Kiedś sprawdzałem filtr na taką okoliczność. Też radziecki UV. Musiaem walnąć młotkiem żeby pękł. I to nie było lekkie puknięcie.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ramzes1702
-#
Posty: 152
Rejestracja: 30 cze 2011, 17:10
Lokalizacja: Pomiechówek
Kontakt:

Post autor: ramzes1702 »

No cóż, na razie czekam na odp odnośnie futerału. A z innej beczki co można zrobić gdy już dojdzie do momentu, że obaj wiemy swoje i nikt nic nie udowodni?
Awatar użytkownika
matti_1989
-#
Posty: 282
Rejestracja: 29 kwie 2008, 18:51
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: matti_1989 »

Ja bym zadzwonił do klienta i zapytał w prost czy coś tam czasem nie kręcił przy tym obiektywie i sam nie uszkodził wspominając o tym, że te "wcięcia" ze zdjęcia są nie tak. Może w "spontanicznej" rozmowie telefonicznej wyjdą jakieś nowe fakty.
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

ramzes1702 pisze:A z innej beczki co można zrobić gdy już dojdzie do momentu, że obaj wiemy swoje i nikt nic nie udowodni?
W ostateczności Allegro zwróci pieniądze kupującemu w ramach "Programu Ochrony Kupujących" (trochę to potrwa).
Musisz przygotować się na to, że kupujący tzw. otworzy spór transakcyjny do tej aukcji. Ale głowa do góry, wszystko jest dla ludzi - spory także.
Ty z tego powodu nie poniesiesz żadnych kosztów.

Tu jest wszystko wyjaśnione: Centrum sporów Allegro

oraz tutaj: Jak prowadzić spór transakcyjny - poradnik, krok po kroku.

Najważniejsze, żebyś na początek nie wpadł w panikę i twardo trzymał się prawdziwej wersji. Nawet przy założeniu, że soczewka pękła podczas transportu co jest wysoce prawdopodobne.
Awatar użytkownika
morotegari
-#
Posty: 452
Rejestracja: 20 kwie 2008, 15:07
Lokalizacja: Legnica

Post autor: morotegari »

Niestety podobnych oszustów na allegro jest sporo :-(
Ale jest na nich sposób: poinformuj go mailowo, że może odesłać obiektyw. Napisz, że jeśli obiektyw do Ciebie wróci i Ty stwierdzisz, że nie był "grzebany", rozkręcany itp., to oddasz mu pieniądze.
Jeśli to oszust, to na 100% więcej się nie odezwie :mrgreen:
Nie bardzo wierzę, że tę soczewkę można stłuc bez uszkodzeń korpusu obiektywu i futerału.
Awatar użytkownika
grochu
-#
Posty: 93
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:37
Lokalizacja: Bytom

Re: allegro i uszkodzony obiektyw

Post autor: grochu »

ramzes1702 pisze: No i tu rodzi się drugie pytanie- wydaje mi się czy układ: śrubki, bolec przesłony i nacięcia do montowania soczewki są w innej konfiguracji? Tzn dla mnie to wygląda jak by soczewka była wymieniona na uszkodzoną, bo nacięcie jest dokładnie na przeciwko śrubki zaś na zdjęciu z aukcji jest przesunięte jakieś 30* w kierunku wskazówek zegara.
Nie wiem czy te nacięcie sie obraca czy nie ale jestem pewny ze prawa dolna śrubka na Twoim zdjęciu z aukcji jest w normalnej kondycji a na zdjeciu tego goscia jest zjechana... hm?
Awatar użytkownika
enter
-#
Posty: 66
Rejestracja: 17 sty 2008, 14:47
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: enter »

ja bym gościowi napisał prosto
" z powodu ingerencji w konstrukcję obiektywu co poskutkowało uszkodzeniem go nie przyjmiesz zwrotu i nie zwrócisz kasy, uszkodzenie przez uzytkownika i zamieść mu tą fotę

obiektyw przed sprzedażą i po z zaznaczonym przekręconym pierścieniem
Obrazek
[center]Kiev60TTL, ARAX88 + szukam 500mm i mirrora do Psix-a
DomenaFotografa.net | Sprzętowo 6x6[/center]
dugi1985
-#
Posty: 345
Rejestracja: 08 mar 2012, 21:33
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: dugi1985 »

Nie było tak że chciał po prostu zblokować bolec przysłony i używać go na cyfrze? Przy manipulacji po prostu coś mu nie wyszło i teraz chce odzyskać kasę?
ODPOWIEDZ