Magnifax 3a

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

jarzynekk
-#
Posty: 10
Rejestracja: 24 lut 2012, 10:47
Lokalizacja: Gdańsk

Magnifax 3a

Post autor: jarzynekk »

Witam. Dłuższy czas chcę założyć własną ciemnię. I trafiła mi się okazja (tak sądzę) w postaci magnifaxa 3A w dobrym stanie + osprzęt, kuwety, zegar ciemniowy, lampa, filtry, ramki i parę innych drobiazgów. Całość za 300 zł. Czy warto? Fotografuję małoobrazkową lustrzanką i mam dość wywoływania odbitek za krocie w zakładach fotograficznych i chciałbym się w to pobawić.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Magnifax 3a

Post autor: J.A. »

Jeżeli to nie złom, tylko naprawdę działający sprzęt, to bezwzględnie warto.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Basil
-#
Posty: 594
Rejestracja: 15 maja 2011, 12:00
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Basil »

zgadza się,jeśli sprzęt sprawny i chcesz się sam w to bawić to bierz,cena jest dość dobra,choć pewnie znajdzie się ktoś kto Ci powie że on swoje graty to "wyrwał za 50zł"...
jak sobie przypomnę ile wybuliłem na mój sprzęt jak zaczynałem to płakać się chce :P
Inspiration exists,but it has to find you working - Pablo Picasso
jarzynekk
-#
Posty: 10
Rejestracja: 24 lut 2012, 10:47
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: jarzynekk »

Dzięki za odpowiedź. Jeśli kupie to się pochwalę :)
Joan
-#
Posty: 313
Rejestracja: 26 sty 2009, 15:40
Lokalizacja: zDolny Śląsk

Post autor: Joan »

Magnifax jest do formatu 6 x 9 cm, oczywiście mały obrazek też powiększa. Jeśli nigdy nie będziesz miał większych negatywów, to może być traszkę za duży, ale łatwo go zamienisz na np. Opemusa, bo jest ceniony więcerj. Ta cena za komplet sprzętu nie jest wygórowana (ani też super mała)..
krycha_666
-#
Posty: 96
Rejestracja: 28 wrz 2011, 10:36
Lokalizacja: Ożarów/ Kraków

Post autor: krycha_666 »

Basil pisze: ktoś kto Ci powie że on swoje graty to "wyrwał za 50zł"...:P
czuje się wezwany do odpowiedzi :]

No tak nie miałem wiele kasy, więc szukałem dotąd, aż udało się w bardzo okazyjnej cenie sprzęt zdobyć. :] Długo to trwało, ale było warto. Jakbym miał większą kasę to bez czekania kupiłbym wszystko od ręki bez czekania i spędzania godzin na portalach ogłoszeniowych, allegro itp. itd. ;)
jarzynekk
-#
Posty: 10
Rejestracja: 24 lut 2012, 10:47
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: jarzynekk »

Dzięki za wszystkie sugestie. Mam na imię Krzysiek wygląda na to, że będę częstym użytkownikiem tego świetnego forum.

Powiększalnik zakupiony a wraz z nim 3 siatki sprzętu do ciemni. Sam powiększalnik w idealnym stanie (jak na oko kompletnie początkującego jeśli chodzi o zabawę w ciemni). Żadnych rus obudowy, spękań, brakujących elementów, elementy szklane wydają się być niezniszczone. Poprzednią właścicielką była według relacji sympatycznej pani jej córka, która na studiach na ASP używała go przez 2 semestry i nakupowała sprzętu. Nawet nie wiem jak niektóre części się nazywają oraz do czego służą :-) W wolnej chwili obfotografowuje i będę Was męczyć pytaniami:) Liczę na pomoc. Na razie muszę skupić się na poczytaniu o pracy w ciemni oraz na... przeszukiwaniu ogłoszeń z jakimiś komodami, szafkami bo ten powiększalnik pioruńsku duży :PP No i sprzętu przybyło. Szczęśliwy ten styczeń bo w końcu upragniony sprzęt :) + Praktica MTL50 za 5 funtów ;D w stanie idealnym. (kasa z PIT'a już wydana a której jeszcze nie dostałem <LOL> :) )

Chciałbym zapytać czy ma ktoś instrukcję? I czy jest jakaś zasadnicza różnica między magnifaxem 3a i 3?
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

sława!
instrukcję czeską do 3a i francuska do 3 znajdziesz tu: http://www.meopta.cz/CCE/DownloadFileList/?site=cz w zakładce: Discontinued Product Manual / Výběhové produktové manuály
pozdrawiam!
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
jarzynekk
-#
Posty: 10
Rejestracja: 24 lut 2012, 10:47
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: jarzynekk »

Dzięki ;)
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

nech sa páči!
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
jarzynekk
-#
Posty: 10
Rejestracja: 24 lut 2012, 10:47
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: jarzynekk »

No więc kończąc tą dyskusje napisze co było w tym zestawie z powiększalnikiem:

Magnifax 3a
karetka z regulacją klatki :?:
karetka bez regulacji klatki :?:
ramki bezszybkowe :?:
jakaś lupa do powiększalnika na nóżkach 782430 (kondensor?) :?:
Żarówka mleczna 150 WAT do powiększalnika
jakiś filtr :?:
Szkiełka długości 5 klatek x2

Pierścienie przejściowe fi49, fi52 :?:
Telephoto Converter 2x TIFFEN :?:
Jakiś żółty filtr, wkręcany z małym otworem, :?:
jakaś zaślepka z dwoma półkolistymi wcięciami :?:
Obiektyw Meopta Anaret 4,5/105
Obiektyw Meopta Anaret 4,5/50
Obiektyw Meopta Anaret 4,5/80

Lampa ciemniowa Famed Łódź + trzy filtry czerwony, ciemno zielony, oliwkowy
Czasowy wyłącznik prądu Vipo Combi albo zegar ciemniowy :?:<-muszę rozkminić jak to działa
Żarówka czerwona ciemniowa
Lampa halogenowa 500W
Linki do rozwieszania zdjęć STUFF (z automatycznym mechanizmem zwijania)
5 kuwet
szczypce
koszulki na negatywy
Papier czarnobiały FOMASPEED - chyba tej firmy bo opakowanie praktycznie takie same ale brak nazwy
Koreks Krokus Tank 2000
Koreks Krokus Tank 800

Filmy niewywołane i niezużyte (Superia Fujifilm 100 CN120, AcuPAN 200, FOMPAN Clasic 100, Fujifilm NEOPAN Profesiona 1600) – maj 2005

To by było wszystko. Czy z moich może mało profesjonalnych opisów jest ktoś w stanie przybliżyć zastosowanie (pozycje zaznaczone :?:) Niestety całą wiosnę sprzęt musi poleżeć gdyż cisną mnie na studiach. Więc moje pytanie brzmi co mi jest niezbędne oprócz chemii do własnej ciemni do ewentualnego upolowania w necie? (suszarka, zegar ciemniowy itp?)
Ostatnio zmieniony 01 mar 2012, 09:43 przez jarzynekk, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Basil
-#
Posty: 594
Rejestracja: 15 maja 2011, 12:00
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Basil »

te kasetki to są po prostu do wkładania negatywu/ów
przejściówka do stosowania większych filtrów na mniejszej średnicy obiektywach
konwerter 2x do zwiększania długości ogniskowej obiektywu(dwukrotnie)
reszcie zrób zdjęcia i podepnij tutaj
napisałeś że zegar jest w zestawie
teraz potrzebujesz chemię i ciemnię i możesz śmiało działać
w tej cenie którą zapłaciłeś to jak wygrana w lotka :)
Inspiration exists,but it has to find you working - Pablo Picasso
jarzynekk
-#
Posty: 10
Rejestracja: 24 lut 2012, 10:47
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: jarzynekk »

Wiem ;) Byłem tak zdeterminowany żeby to kupić że 3 godziny po zakupie odebrałem sprzęt w Gdyni ;) Dla uważnych początkowo podałem Zakopane jako miejscowość w profilu. Prawidłowa to Gdańsk :P taka zmyłka żeby mnie nikt nie wyprzedził :P Co niektórzy pomyślą że świr ze mnie ;)) Ale dopiłem swego i jestem szczęśliwy z decyzji. Fotki porobię jak tylko znajdę wolna chwilę ;)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Po prostu kompletna ciemnia. Nic więcej nie potrzebujesz. No może filtry mulitigrade.
jarzynekk pisze: jakaś lupa do powiększalnika na nóżkach 782430 (kondensor?) :?:
A ściągnąłeś sobie te instrukcje ze strony Fomy? Przesieź tam jest ta lupa na nóżkach. Na stronie 22 rzeczonej instrukcji. Znaczy jest tam kondensor. Więc jeżeli to kondensor to łatwo zidentyfikować.
Ostatnio zmieniony 01 mar 2012, 11:32 przez J.A., łącznie zmieniany 1 raz.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Basil
-#
Posty: 594
Rejestracja: 15 maja 2011, 12:00
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Basil »

właśnie! filtry były kolejną rzeczą którą kupiłem po pierwszym posiedzeniu w ciemni
wiem,wiem niektórzy powiedzą że powinienem był najpierw pomaglować na papierze stałogradacyjnym,nabrać wprawy itp,itd
filtry kupiłem,do tego papier multigrad i cieszę się od tego czasu jak dziecko bo w łatwy sposób mam większą kontrolę na odbitkami
jarzynekk, tylko uważaj,bo z tym jest jak z chodzeniem po bagnach: to wciąga!
Inspiration exists,but it has to find you working - Pablo Picasso
ODPOWIEDZ