Temperatura wywoływacza a końcowy efekt wywołania negatywu

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10061
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Temperatura wywoływacza a końcowy efekt wywołania negatywu

Post autor: J.A. »

Jak to właściwie jest?
W tabelach producentów podane są czasy wywoływania dla różnych temperatur. Czasami od 18 do 24, czasami do 26 C. Niektóre wywoływacze mają w ulotkach wykres kompensacji (Rodinal, Atomal). No i wszystko ok. Ale jak się to ma do efektu końcowego. Czy jest to absolutnie obojętne, a może różnice są niewidoczne, ale są. A może po prostu są widoczne, ale akceptowalne np. wzrost zadymienia.
Sprawa dla mnie o tyle istotna, że lubię miec tak samo, zawsze niezależnie od warunków. Żeby latem i zimą było tak samo to najlepiej wywoływać w podwyższonej temperaturze.
Ale jeżeli ma np. wzrosnąć ziarno, to wolę chłodzić latem niż podgrzewać zimą.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

Z własnego doświadczenia to mogę napisać tylko tyle, że Rodinal w niskiej temperaturze (< 18°C) daje drobniejsze ziarno, niż w wyższej. Być może podobny efekt da się zaobserwować z innymi wywoływaczami.
Awatar użytkownika
Minos
-#
Posty: 31
Rejestracja: 27 cze 2009, 11:37
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Minos »

JaZ99 pisze:Z własnego doświadczenia to mogę napisać tylko tyle, że Rodinal w niskiej temperaturze (< 18°C) daje drobniejsze ziarno, niż w wyższej. Być może podobny efekt da się zaobserwować z innymi wywoływaczami.
Prawda to. Da się zaobserwować z innymi.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10061
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Panowie, dziękuję za uwagę.
Może niezbyt precyzyjnie się wyraziłem. To że ziarno rośnie wraz ze wzrostem temperatury, to wiem. Wiem też, że występuje to z każdym wywoływaczem. Bardziej mi chodzi o to, czy te zmiany są.
a) znaczące
b) widoczne ale bez znaczenia
c) tylko mierzalne.
I nie tylko o ziarno mi chodzi. Chodzi o wszystko.
Ziarno, zadymienie, kontrast.

Bardzo poważnie myślę nad systemem chłodzenia płaszcza w Jobo, ale zastanawiam się nad zasadnością tego. Jak wiemy chłodzenie jest kosztowne, znacznie droższe niż grzanie. I jeżeli niepożądane efekty są marginalne, to może lepiej jednak wołać w temperaturze 26°C przez cały rok, niż kombinować z chłodnicami w lecie. Miewałem już temperaturę płaszcza 25°C, więc jest to realny nie wydumany problem.
Np. Ilford dla takiego DD-X nie zaleca wyższych temperatur niż 24°C.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Joan
-#
Posty: 313
Rejestracja: 26 sty 2009, 15:40
Lokalizacja: zDolny Śląsk

Post autor: Joan »

Moje doświadczenia -
- ziarno, staje się nieco większe ze wzrostem temperatury, ale do ca 24st. bez znaczenia (moim zdaniem)
- zadymienie, rośnie także ze wzrostem temperatury, także powiedziałabym że bez wiekszego znaczenia, ale do 24 st.
- kontrast maleje ze wzrostem temperatury, tu juz zauważam pewną różnicę od 24 st.

Z tych powodów ja zwykle wywołuję w temperaturach 22 d0 24 st., bo wolę mniejszy kontrast na negatywie, później można w łatwy sposób zwiększyć go na pozytywie, odwrornie to jest trudne lub niemozliwe. Poza tym mam gwarancję lepszego wykorzystania czułości filmu, bo podwyższenie temperatury wywoywania to także sposób na podniesienie czułości filmu. Czasu wywoływania nie skracam na tyle ile by wynikało z danych producenta.
Awatar użytkownika
panbulimia
-#
Posty: 133
Rejestracja: 23 gru 2009, 14:48

Post autor: panbulimia »

Mi się w rodinalu wywalił straszny groch na filmie (neopan 400@1600), robiłem stand 1+100 w 22 st. za drugim razem nie było problemów z takim ziarnem przy 20 st.

Czy zmiany temperatury otoczenia mają wpływ na wielkość ziarna?
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

Tak swoją drogą, to nie wiem, dlaczego masz problem z temperaturą. Gdy wywołuję cz.b., nalewam do zlewu wodę z kranu o temperaturze 16°C, wkładam do niego butelki z wywoływaczem, przerywaczem i utrwalaczem i idę wkładać film do koreksu. Po ok. 10 minutach temperatura chemii spada do 19°C. Latem, gdy jest naprawdę gorąco, woda jest cieplejsza, ale wystarczy wrzucić do zlewu parę kostek lodu i po sprawie.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10061
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

J.A. pisze: Bardzo poważnie myślę nad systemem chłodzenia płaszcza w Jobo,
Może dla tego, że nie uzywam zlewu do wywoływania filmów? ;-)
Joan pisze:Moje doświadczenia -
- ziarno, staje się nieco większe ze wzrostem temperatury, ale do ca 24st. bez znaczenia (moim zdaniem)
- zadymienie, rośnie także ze wzrostem temperatury, także powiedziałabym że bez wiekszego znaczenia, ale do 24 st.
- kontrast maleje ze wzrostem temperatury, tu juz zauważam pewną różnicę od 24 st.
Dzięki, to jest właśnie to czego chciałem się dowiedzieć i pokrywa się z moimi obserwacjami.
Ostatnio zmieniony 21 lut 2012, 08:18 przez J.A., łącznie zmieniany 2 razy.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: figureliusz »

wanna i godzina stabilnej temperatury :)
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

J.A. pisze:
J.A. pisze: Bardzo poważnie myślę nad systemem chłodzenia płaszcza w Jobo,
Może dla tego, że nie uzywam zlewu do wywoływania filmów? ;-)
Zwykle filmy wywołuję z T-shirtcie, a nie w płaszczu ;)

A poważnie: to do Jobo nie można wlać zimnej wody?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10061
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

JaZ99 pisze:
J.A. pisze:
J.A. pisze: Bardzo poważnie myślę nad systemem chłodzenia płaszcza w Jobo,
Może dla tego, że nie uzywam zlewu do wywoływania filmów? ;-)
Zwykle filmy wywołuję z T-shirtcie, a nie w płaszczu ;)

A poważnie: to do Jobo nie można wlać zimnej wody?
Można. I tak robię. Ale bywały dni, gdy po godninie miałem 23-4 stopnie. A jak mam do wywołania kilka/naście różnych filmów, to mi się sesja przedłuża na 2-3 godziny. Dla tego piszę o systemie chłodzenia. na razie załatwiam to właśnie metodą kostek lodu i/lub wymianę wody w procesorze, ale to paleolit.
Na chwilę obecną dobrym kompromisem wydaje się być podniesienie temperatury do 24 stopni i unikania wywoływania w upały.
Mam małą ciemnię i jest ona na poddaszu. Latem temperatura dochodzi tam wieczorem do 30 stopni.
figureliusz pisze:wanna i godzina stabilnej temperatury :)
Nie mam wanny w ciemni.
Godzina to często za mało.
Mam Jobo i dążę do likwidacji manufaktury. ;-)
Ostatnio zmieniony 21 lut 2012, 12:31 przez J.A., łącznie zmieniany 2 razy.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

Jeśli lubisz majsterkować, możesz pobawić się z modułami Peltiera (http://www.peltier.pl/budowa.html), ale to ani proste, ani tanie.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10061
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

JaZ99 pisze:Jeśli lubisz majsterkować, możesz pobawić się z modułami Peltiera (http://www.peltier.pl/budowa.html), ale to ani proste, ani tanie.
Dzięki. Nawet nie wiedziałem, że są takie wynalazki. Piszesz, ani proste, ani tanie. 60W ogniwo kosztuje 30 zł. Uważasz, że powinienem mieć tego dużo więcej niz jedno ogniwo? I dla czego nie proste? Wydaje się banalne. Przykładam na paście przewodzącej do miejsca w przez które przepływa woda i załączam jak grzałkę, choćby i przez termostat. Jeżeli podłączę do tego samego co go używa procesor i zastosuję po drodze przekaźnik, bez problemu powinno dobrze działać.
Nawet taki 400 watowy, nie jest jakimś kosmicznym wydatkiem.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

Nie wiem, czy 60W wystarczy, raczej nie. To tylko pompa cieplna, więc musisz też pomyśleć o czymś, co będzie odbierać ciepło. Mówiłeś, że w lecie masz gorąco, więc to raczej powinna być jakaś ciecz (radiator może nie wystarczyć). Może na elektroda.pl natrafisz na jakieś gotowce.

Tak czy siak zabawa może być przednia :)
radekone
-#
Posty: 343
Rejestracja: 10 gru 2009, 11:51
Lokalizacja: Edingrad
Kontakt:

Post autor: radekone »

Presoaking, czyli wstepne moczenie w dosc prosty sposob stabilizuje temperature w koreksie, szczegolnie gdy wywolujemy w temperaturze roznej od temperatury otoczenia. I z tego powodu to czynie.
"Panie, ja to jak kiedyś zdjęcie zrobiłem to klisza pękła, i ch*j!"
ODPOWIEDZ