Super 8 mm

Fotografia alternatywna - Czyli coś innego niż wszyscy ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

michalkruk
-#
Posty: 198
Rejestracja: 13 gru 2011, 11:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Super 8 mm

Post autor: michalkruk »

Witam,

Niby to forum jest o fotografii, a pytam się o filmowanie –ale tradycyjnie, na kliszy.
Super 8 ktoś próbował?? Ma ktoś jakieś doświadczenia? Kontakty w sprawie: wywołania, klisz?
Może ktoś za was ma jakiś niepotrzebny sprzęt, kasetki rozbieralne, przecinarkę koreks? Jeżeli tak ,a one potrzebują nowego domu to chętnie przygarnę i się nimi zaopiekuje :)

I jeszcze jedno, wiem jak przeprowadzić cały proces wywołania, problem zaczyna się przy suszeniu 15m taśmy, ma ktoś pomysł jak to zrobić, tak żeby nie było zacieków??

Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji,

MK
Awatar użytkownika
rifley
-#
Posty: 65
Rejestracja: 04 lis 2009, 23:52
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: rifley »

witaj.

Pracuję w firmie przegrywającej materiały 8/16/36mm na nosniki cyfrowe. Często wysyłam klientow do CzarnoBiałe na prostej w Warszawie.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Michalkruk, spóźniłeś się nieco. Koreks na 15m sprzedałem w sierpniu. Została mi sklejarka, przeglądarka (nazywana przez niektórych szumnie stolikiem montażowym), nożyk do przecinania DS8 i gdzieś znalazłaby się kaseta wielokrotnego użytku do DS8 i kamerka Kwarc. Kiedyś mocno w to wchodziłem, potem mi przeszło na rzecz fotografii.
Po wywołaniu rozwieszałem film na sznurku zaczepiając pętle za otworki perfo. Zacieków raczej nie było, bo starałem sie zbierać kropelki z dolnych przegięć rogiem ściereczki. Było z tym trochę roboty, ale i satysfakcja spora, jak wieczorem zaterkotał projektor. Ech... to były czasy.
Lux mea lex
voided
-#
Posty: 188
Rejestracja: 03 paź 2007, 21:17
Lokalizacja: void

Re: Super 8 mm

Post autor: voided »

michalkruk pisze: I jeszcze jedno, wiem jak przeprowadzić cały proces wywołania, problem zaczyna się przy suszeniu 15m taśmy, ma ktoś pomysł jak to zrobić, tak żeby nie było zacieków??

MK
widzę, że reanimowano temat 8mm. :)
ja suszę na drążku do zasłonki od prysznica. zawijam film tak z 5 razy, na koncach łapię klamerkami i wisi aż wyschnie. nie zauważyłem zacieków.

p.
Awatar użytkownika
rayman
-#
Posty: 401
Rejestracja: 21 mar 2009, 22:44
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: rayman »

Cześć!

Dość ciężko dostać koreks do tego, ale czasem pojawiają się na allegro. Jeżeli chcesz się bawić w Super8, przecinarka nie będzie Ci potrzebna. Tnie się (oprócz 2x8mm) szpulkowy format DS8 (DoppelSuper8) i taki też polecam - można kupić świeżą rolkę Fomy R100 (2x10m + rozbiegówka) za jakieś 40zł (bardzo porządnie wychodzi w Fenalu z dodatkiem rodanku potasu), z dostaniem kasetki S8 jest już problem i dlatego polecam akurat podwójną Super8kę.

Kaliberek DS8 obsługuje Kwarc-3 DS8 - całkiem fajna kamera, choć jest sprężynowa a nie elektryczna tak jak większość S8. Mam i bardzo sobie chwalę.

Co do suszenia, stosuję prosty patent. Mam nad wanną podsufitową suszarkę do bielizny. Zahaczam taśmę za pomocą spinaczy biurowych (za perforację) i jadę góra-dół-góra-dół. Na dolnych zwojach też daję spinacze, które obciążam...np kluczami by całość była napięta i nie przesuwała się na sznurkach (bo się coś sklei). Całość oczywiście wymoczona w Fotonalu/Mirasolu/Ludwiku. Zdaje egzamin nawet przy suszeniu 30 metrów 16tki w łazience wielkości 1.5mkw :)

Taśmę fajnie jest wygarbować i nie wieszać spinaczy na jej początku i końcu za ostatnie dziurki w perforacji - czasem może się coś zerwać.

Jeżeli chodzi o wywołanie, powinni robić takie coś w czarno-biale. Ja jednak wolę robić to samemu: taniej i wiadomo na ile świeża jest chemia. A jaka frajda... ;)
A niech mnie TSS pokąsa!
michalkruk
-#
Posty: 198
Rejestracja: 13 gru 2011, 11:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: michalkruk »

w Czarno-białych drogo strasznie,


Mam kamere Reuve Super 8 S10 Deluxe
mam przecinarke,
mam koreks,
projektor,

więc myślałem żeby kupić film ds8 fomy przeciąć przed naświetleniem i w jakąś kasetke.. (bo wymiary się będą zgadzać)- a tego nie mam

PS Z jakiej firmy przegrywającej jesteś? Jesteście wsanie wykonać transfer z kolorowego negatywu s8, ecn2?

znalazłem coś takiego w sieci jeszcze http://www.keten.com.pl/cinematography
Awatar użytkownika
rayman
-#
Posty: 401
Rejestracja: 21 mar 2009, 22:44
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: rayman »

Zapytałbym w tym Ketenie wprost czy nie mają jakichś zbędnych, pustych kasetek rozbieralnych po wywołanych filmach do wydania, sam kiedyś pytałem w fotolabach czy nie mają pustych kasetek po małym obrazku na zbyciu ;)
A niech mnie TSS pokąsa!
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

michalkruk pisze:więc myślałem żeby kupić film ds8 fomy przeciąć przed naświetleniem i w jakąś kasetke.. (bo wymiary się będą zgadzać)- a tego nie mam
Da się. Tylko musisz porządnie wyregulować nożyk, bo mój dawał jedną połówkę ciut szerszą. Ale Kwarc to tolerował. To co? Poszukać kaset?
Awatar użytkownika
rifley
-#
Posty: 65
Rejestracja: 04 lis 2009, 23:52
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: rifley »

michalkruk pisze:PS Z jakiej firmy przegrywającej jesteś? Jesteście wsanie wykonać transfer z kolorowego negatywu s8, ecn2?
pozwolę sobie na małą reklamę :) www.studiokopiowania.pl zakładka film, tam możesz zobaczyć sample. Ogólnie niezależnie czym wywoływane, jeżeli da się oglądać na projektorze można i zdigitalizować.

Kiedyś widziałem całkiem porządny poradnik wywoływania 8'ek, ale zginął w czeluściach google, poszukam pdf, ale nie obiecuje :)
Awatar użytkownika
rayman
-#
Posty: 401
Rejestracja: 21 mar 2009, 22:44
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: rayman »

Choć napisałeś, że proces znasz, w razie czego dysponuję całą książką na ten temat, mogę coś zeskanować, służę też pomocą na gg ;)
A niech mnie TSS pokąsa!
michalkruk
-#
Posty: 198
Rejestracja: 13 gru 2011, 11:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: michalkruk »

technik219 jak masz puste kasetki super 8 chętnie przyjme na piwko odpale :)

rifley - tak znam was kiedyś nawet coś u was robiłem, niestety jak zadzwoniłem w sprawie transferu negatywu to skierowaliście mnie do berlina.. :/

Z kolorowym diapozytywem nie ma czego szukać zestaw tetenala do E6 i po sprawie, cz-b można składać samemu, albo kit fomy do fomopana r.. kwestia suszenia jak dla mnie jest problematyczna i stabilności.. do tej pory wołełem samodzielnie jedynie cz-b negatywy 135, 120 ale napewno się do tego przyłoże za jakiś czas..


PS Jak kalibruje się przecinarke, mam łomo faktycznie nierówno tnie -prbowałem na skrawkach..

PS2 http://8mm.fm.interia.pl/museum/formaty/1.jpg
voided
-#
Posty: 188
Rejestracja: 03 paź 2007, 21:17
Lokalizacja: void

Post autor: voided »

michalkruk pisze:kwestia suszenia jak dla mnie jest problematyczna i stabilności..
nie rozumiem czemu sie tak przejmujesz tym suszeniem.

p.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

michalkruk pisze:technik219 jak masz puste kasetki super 8 chętnie przyjme
OK. w sobotę-niedzielę poszukam, Coś tam mi zostało.
michalkruk pisze:Jak kalibruje się przecinarke, mam łomo faktycznie nierówno tnie -prbowałem na skrawkach..
Z boku masz wkręty regulacyjne (zamalowane czerwoną farbą). Jak z jednej strony popuszczasz o pół obroty, to z drugiej strony jego odpowiednik dokręcasz o pół obrotu. Próba przecinania i jak trzeba poprawka regulacji. Sprawdzę jeszcze na swojej - nie miałem jej w ręku z 15 lat.
michalkruk pisze:na piwko odpale :)
Spoko, dogadamy się :-)
PS znasz się trochę na elektronice? Potrzebne mi konsultacje nt. schematu lampy ciemniowej - bylibyśmy kwita.
michalkruk
-#
Posty: 198
Rejestracja: 13 gru 2011, 11:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: michalkruk »

Nie na elektronice się nie znam, sam prowizorycznie świece monitorem z ustawionym czerwonym ekranem ;)


Postaram się zdobyć troche czerwonych foliowych filtrów do lamp scenicznych/filmowych.. może to zadziała..
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Na znanym serwisie aukcyjnym pojawił się dzisiaj ruski koreks do 16 mm.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ