Dylemat przy wyborze sprzetu

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Wiedzmin
-#
Posty: 24
Rejestracja: 22 lis 2011, 13:25
Lokalizacja: Szczecin

Dylemat przy wyborze sprzetu

Post autor: Wiedzmin »

Witam jestem tu nowy na forum to moj pierwszy post. Mam dylemat. Chcialbym kupic dziewczynie na urodziny aparat analogowy, zeby zaczela przygode z fotografia. Przewertowalem troche sieci i wpadl mi w oko Canon A1. Czy to dobry aparat? Szukam czegos co bedzie na tyle fajne, zeby moja dziewczyna poczula sentyment do sprzetu. Czegos co jest w miare funkcjonalne ma typowy wyglad lustrzanek z lat 80. Seria T zbyt nowoczesnie wyglada. Jest kilka tych aparatow wystawionych na allegro. Ktory polecacie? Na co zwrocic uwage przy zakupie? I jeszcze jedno pytanie. Jak ma sie optyka canon fd np do carl zeissowskiej na m42? Chodzi o jakosc optyki porownujac serie fd i zeissa, poniewaz posiadam obiektyw zeissa sonnar mc 200/2.8 na m42. Wiec czy jest mozliwosc podpiecia go pod canona A1? Jesli tak to moglibyscie podac link do jakiejs przejsciowki? I ostatnie pytanie o jakis standardowy obiektyw 50 mm. O jakiej aperturze go wybrac bo jest ich kilka i jaka jest roznica miedzy obiektywem 50 mm 1.4 a np 50 mm 1.8. Pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

jak to było? każda sroczka własny ogon chwali? chyba tak. A-1 fajny (ja mam AE-1 PROGRAM i AL-1QF), ale ostatnio uważam, że fajniejszy jest olympus om-2n.

http://www.aparaty.tradycyjne.net/recenzja,228.html
http://www.aparaty.tradycyjne.net/recenzja,227.html

pozdrawiam!
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Oj każda, każda. Dla tego ja najczęściej pytam czy używasz właśnie tego. Jeżeli tak, to wszelkie zachwalanie dzielę przez dwa. Jeżeli nie, to dopytuję dlaczego, to są cenne informacje.
Miałem i A-1 o chyba wszystkie olki jednocyfrowe. A-1 jest delikatny i łatwo o sztukę z problemami. Podstawowy jego problem to energożernośc i z racji wieku duża zwłoka (lag), tam siada amortyzator lustra i stąd to opóźnienie. Z olków najmilej wspominam OM-1, piękny zegareczek. Ale nie ma żadnej atumatyki i starsze modele mają problem z zasilaniem światłomierza, nie wolno używac baterzjek 1,5V, muszą być trudne do kupienia 1,35V.
Więc OM-2n wydaje się idealny, porządna robota, super szkła itd.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Wiedzmin
-#
Posty: 24
Rejestracja: 22 lis 2011, 13:25
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Wiedzmin »

A czy moze ktos umiescic zdjecia robione tym olympusem moze jakis bokeh ewentualnie zdj lekko pod slonce? Wiem ze olympus ma dobra optyke ale co z reszta moich pytan. Faktycznie to dosyc nietypowa bateria. Ogolnie moglbym jej kupic dwa body mam na to 1000 zl. Nikona nie chce. Ewentualnie jakis pentax. Funkcjonalnoscia obstaje przy A1. Ale ten olympus to niezle cacko.
Awatar użytkownika
zieloo
-#
Posty: 554
Rejestracja: 28 gru 2007, 10:44
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: zieloo »

Pentax ME lub ME Super - bardzo przyjemny aparat. Obiektywy niestety cenowo mniej atrakcyjne niż FD, ale optycznie niczym nie ustępują.

A-1 oraz AE-1P z czystym sumieniem polecam.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

OM-2n funkcjonuje na dwie baterie w rozmiarze LR-44.

zdjęcia do recenzji będę wrzucał sukcesywnie, nic na hop siup niestety.

pozdrawiam!
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1897
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Post autor: powalos »

Jeszcze bardzo dobry Pentax Super A (Superprogram). Bez problemu współpracuje (poprzez przejściówkę) z obiektywami m42. Z nowszych to bardzo miły P50 lub któryś z P30 (n,T). Obiektywy SMC należą do bardzo dobrych, chociaż nie najtańszych. Każdy Pentax będzie współpracował ze wszystkimi obiektywami z mocowaniem "K" jakie zostały wyprodukowane. Pzdr i nie życzę bólu głowy od nadmiaru wyboru. :lol:
Fan Pentax'a.
Wiedzmin
-#
Posty: 24
Rejestracja: 22 lis 2011, 13:25
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Wiedzmin »

Jakich cen powinienem sie spodziewac przy zakupie nastepujacych body: A1, OM-2n, ME super. Nie chcialbym przeplacic. Wciaz czekam na specjaliste w temacie ktory porowna mi obiektywy fd canona z obiektywami M42 carl zeissa. Ogolnie kurcze ten A1 ma preselekcje czasu i przeslony pozostale modele tego nie maja. Tzn maja ale jedno. Kurcze kazdy aparat ma cos czego inny nie ma. Czasy, czulosc filmu, glebia ostrosci, ogolnie roznice duze dosyc. A jak mam patrzyc na aparaty ktore maja migawke tytanowa. Co myslicie na temat canona F1n? I pytanie o roznice w aperturze obiektywow 50 mm - czyli co z czym sie je, jaka np to roznica miec piecdziesiatke 1.8 a miec 1.4. Pozdro
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Post autor: mrek »

Wiedzmin pisze:Jakich cen powinienem sie spodziewac przy zakupie nastepujacych body: A1, OM-2n, ME super.
Różnych cen za szkła do tych trzech systemów. Korpus to tylko czubek góry lodowej. No może jednak podstawa.
Wiedzmin pisze: Nie chcialbym przeplacic. Wciaz czekam na specjaliste w temacie ktory porowna mi obiektywy fd canona z obiektywami M42 carl zeissa. Ogolnie kurcze ten A1 ma preselekcje czasu i przeslony pozostale modele tego nie maja. Tzn maja ale jedno.
Czy twoja koleżanka też tego oczekuje od sprzętu? Mam A-1, mam dwie preselekcje i tęsknię za dobrym trybem manulanym, którego ten korpus nie ma. Nie ma dobrego (czytaj wygodnego) bo jakiś ma.
Wiedzmin pisze: Kurcze kazdy aparat ma cos czego inny nie ma. Czasy, czulosc filmu, glebia ostrosci, ogolnie roznice duze dosyc. A jak mam patrzyc na aparaty ktore maja migawke tytanowa. Co myslicie na temat canona F1n?
Pancerny, wiec ciężki. Osobiście wolę ciężkie jedynki ale nie każdy tak ma.
Wiedzmin pisze:I pytanie o roznice w aperturze obiektywow 50 mm - czyli co z czym sie je, jaka np to roznica miec piecdziesiatke 1.8 a miec 1.4. Pozdro
Wspomniałeś, że chcesz zarazić dziewczynę sentymentem do fotografii. A sam już złapałeś tego bakcyla?
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Wiedzmin
-#
Posty: 24
Rejestracja: 22 lis 2011, 13:25
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Wiedzmin »

Ogolnie moj bakcyl polega na foceniu astrofoto praktika mtl 50 podpieta do maka. Na fotografi normalnej zbytnio sie nie znam dlatego pytam o ta aperture obiektywow. Bo w sumie razem chcemy cos pofocic normalnie. Tylko jak wiadomo astro ma sie troche inaczej do normalnej fotografi. Myslalem na poczatku o obiektywach zeissa na m42 bo mam tam jakiegos planara, tessara, sonnara i biotara od dziadka. Wiec powiedzmy ze szukam dobrego badz nawet kilku dobrych body do focenia tak zeby zabawa byla przednia i niosla tam za soba jakies doswiadczenia nie konczace sie rozczarowaniem typu: psujace sie body albo brak funkcjonalnosci. Pytam o porownanie obiektywow fd z zeissowskimi bo optyka fd jest tania a jesli porownywalna z zeissami na M42 to moze wartoby kilka takich szkielek fd dokupic. Moje doswiadczenia w foceniu sa tylko teleskopowe gdzie nie mam mozliwosci ustawiania przyslony wiec moge manipulowac tylko czasem ewentualnie zalozyc na tube teleskopu jakis filtr. Dlatego pytam o te roznice w aperturze 1.8 i 1.4. Moja dziewczyna dopiero zacznie. Czyli nigdy nie miala lustrzanki analogowej w reku. Pozdro!
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Olympusy serii OM są właśnie na damską rękę: małe, stosunkowo lekkie, zgrabne - takie "cacuszka" wyglądające na delikatne (nie są bardziej delikatne od innych aparatów - no może za wyjątkiem Nikonów F2 i FM2, bo to pancerniki). Co do innych zalet, to jedna niewątpliwie zasługuje na uwagę. To pomiar OTF. Jeśli inne aparaty to mają to tylko do pomiaru światła błyskowego TTL, a pomiar światła ciągłego (dziennego) jest zapamiętywany na ułamek sekundy przed otwarciem migawki. Pomiar OTF Olymp[usa nie daje szans na źle naświetloną klatkę*). Ponadto "dziurę" po obiektywie można zatkać czymkolwiek: od denka butelko poczynając, na otworku kończąc, a zawsze otrzyma się dobrą klatkę. Sztandarowy przykład możliwości aparatu z pomiarem OTF to fotografowanie błyskawic. Innym ciekawym rozwiązaniem dysponują OM 2 S/P i OM 4 (Ti). To pomiar punktowy.W 2S/P zastosowano daleko idące uproszczenie polegające na połączeniu trybu manualnego z pomiarem punktowym. W "4" pomiar punktowy dostępny jest osobny jako wybór i żeby było ciekawiej - dostępne jest bodajże 8 pomiarów, które są następnie uśredniane ze wskazaniem na drabince w wizjerze. OM 4 Ti to już najwyższa półka jakościowa i cenowa w dziale aparatów bez AF. OM 4 (bez Ti) różni się nieco pewnymi rozwiązaniami w elektronice, jest bardziej prądożerny (chociaż bez przesady) i nie ma synchronizacji z czasami od 1/60 do 1/2000 s (tylko z lampą F 280 Olympusa). Bardzo podobne rozwiązania zastosowano w Pentaxie LX: pomiar OTF jak najbardziej, ale migawka typu hybrydowego działa w stosunkowo szerokim zakresie czasów bez baterii (OM-y 2 (N, S/P), 4(ti) tylko z czasem 1/60 i B). Tyle zachwalania Olympusów.
Jeśli chodzi o Canony serii F, to jakiś czas temu powszechne było przekonanie, że sprzęt ten pojawiający się na rynku wtórnym jest bardzo wypracowany. Jako argument przytaczano, że były to podstawowe aparaty reporterskie i jeśli są sprzedawane (a jeszcze jak cena przystępna) to są po dużym przebiegu. Miałem ochotę na takiego Canona, ale te plotki skutecznie mnie powstrzymały przed wejściem w ten system. Olympus był i jest marką niszową, więc zaryzykowałem i nie żałuję. Zwłaszcza, że pierwszego OM 1n sprzedawca zachwalał jako "byłego pracownika" Instytutu Pasteura w Paryżu - istotnie był w stanie "igła". Działa do dziś, choć od zakupu minęło 18 lat.

*) oczywiście przeszkodą w uzyskaniu idealnej klatki w każdych warunkach jest sposób pomiaru centralnie ważony, dla którego trzeba niestety wprowadzać w pewnych sytuacjach poprawki. Podstawy pomiaru matrycowego ma już Olympus OM 40 - też bardzo dobry sprzęt, chociaż modele dwucyfrowe uważane są za "amatorskie".
Lux mea lex
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Obiektywy Zuiko (do Olympusów) to osobny rozdział i nie da się tego streścić w kilku zdaniach. Zawsze były w czołówce, a w czasie kiedy zaczęły pojawiać się na rynku uważano je niemal za dzieła sztuki. Nigdy nie porównywałem ich szczegółowych parametrów, ale mam 1,8/50, 3,5/28, 35-70/4 i jeszcze nigdy się na nich nie zawiodłem tak pod światło jak i na pełnym otworze. Niestety, od jakiegoś czasu ich cena zwyżkuje. Oczywiście Olympus wypuszczał serie profi i economy, ale różniły się one raczej ilością elementów niż jakością wykonania, lub zastosowaniem tworzyw itp. Jakość odwzorowania była wysoka już w wersjach ekonomicznych, a w wersjach profi jeszcze wzrastała (genialne Zuiko 2/85, shift 28mm, Zuiko 2/21 i kilka innych).
Lux mea lex
Wiedzmin
-#
Posty: 24
Rejestracja: 22 lis 2011, 13:25
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Wiedzmin »

Ceny samych korpusow om4 sa masakryczne. Czy faktycznie ten korpus ma taka wartosc? jakie trzy body byscie polecili z tych co sa tujaj w watku - troche latwiej mi bedzie. Uzasadnijcie wybor. Ogolnie to chcialbym tez zeby efekt foto byl glownie zalezny ode mnie czyli w miare plastyczny. I w razie szybkich foto gdy nie ma czasu na dlugie ustawienia ekspozycji w miare automatyczny.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Ja już powiedziałem ;-) Na poparcie tego przytoczę Ci moje własne odczucia po przesiadce na system OM. Zacząłem nieco inaczej fotografować - jakby spokojniej, uważniej komponować obraz w wizjerze. Gdybym był mistykiem, powiedziałbym, że te aparaty mają dusze. Jak trzeba szybko - przełączam na auto, ustawiam przysłonę i niech się dzieje wola nieba. Jak chcę zwolnić - bawię się w manualu. OM 2n ma tę zaletę, że jeśli warunki są pewne (czas na pewno nie dłuższy niż 1/30) to nie trzeba nawet pamiętać o włączaniu aparatu. W trybie OFF działa preselekcja przysłony a migawka w zakresie 1/30 - 1/1000 (OTF również). Dla mnie aparat mający wszystkie aparaty pod sobą.
Ostatnio zmieniony 22 lis 2011, 19:06 przez technik219, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Jedna b. istotna uwaga, do tego co technik napisał.
Olki to przez wiele lat sprzęt naukowy. Projektowany z myślą o podpinaniu różnych wynalazków, typu endoskopy itp.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ