Kodak Tri-x fioletowe podłoże

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

wilk
-#
Posty: 25
Rejestracja: 20 paź 2007, 17:51
Lokalizacja: P-ń
Kontakt:

Kodak Tri-x fioletowe podłoże

Post autor: wilk »

Hej! Własnie wykąpałem trixa w id-11 1+7 i mam dziwne wrażenie ze podłoże negatywu ma fioletowy zafarb. Nie wiem czy mam zwidy ale chyba też delikadnie zaróżowił wodę którą płuczę negatyw (nie jestem pewien!). Czy to normalne?
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

jeśli chodzi o kolor wody płuczącej, to wszystko się zgadza, ten negatyw tak ma podobnie jak Tmax(maska przeciwodblaskowa). natomiast zabarwienie negatywu może wynikać, z niedostatecznie długiego utrwalania (przepracowany utrwalacz?) lub właśnie płukania. dobrze jest przed zalaniem wywoływacza wymoczyć negatyw w wodzie destylowanej przez ok 90s. to co będziesz wylwał z koreksu może przyprawić Cię o zdziwienie :mrgreen:

osobiście do utrwalania trix'a i tmax'a używam zawsze świeżego utrwalacza, wydłużam zalecany czas utrwalania o ok 100% oraz używam wody do płukania o temperaturze 22-23'C. zabarwienia negatywu - brak.
Ostatnio zmieniony 18 lis 2011, 07:17 przez nord, łącznie zmieniany 3 razy.
wilk
-#
Posty: 25
Rejestracja: 20 paź 2007, 17:51
Lokalizacja: P-ń
Kontakt:

Post autor: wilk »

Dzisiaj z kolei wydaje mi się ze wszystko jest ok hehe Wywoływałem go razem z neopanem i po prostu jest różnica w kolorze tych dwóch negatywów. Jest to możliwe? :)
Awatar użytkownika
zieloo
-#
Posty: 554
Rejestracja: 28 gru 2007, 10:44
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: zieloo »

Tmaxy tak mają, dlatego właśnie przerzuciłem się na fuji (acros + neopan).

Żeby pozbyć się fioletowej maski trzeba:
- używać w miarę świeżego utrwalacza,
- ew. wypłukać przed utrwaleniem wodą,
- podczas płukania zasadniczego podwyższyć temperaturę (30st C nic nie zrobi negatywowi),
- dokładnie wypłukać
- jeśli maska dalej jest widoczna, powtórzyć,
- użyć zwilżacza.

Powodzenia :)
wilk
-#
Posty: 25
Rejestracja: 20 paź 2007, 17:51
Lokalizacja: P-ń
Kontakt:

Post autor: wilk »

Jesli teraz chce sie jej pozbyc to wyplukac czy utrwalic jeszcze bardziej?
timor
-#
Posty: 371
Rejestracja: 28 sty 2011, 10:28
Lokalizacja: Toronto

Post autor: timor »

wilk pisze:Jesli teraz chce sie jej pozbyc to wyplukac czy utrwalic jeszcze bardziej?
Mozna jeszcze uzyc alkoholu izopropylowego (ok. 20ml na 500 ml wody) jako plynu zmiekczjacego na przyklad i tez bardzo dobrze rozpusci warstwe antyhalacyjna. Sprawdzone na TMY-2.
ODPOWIEDZ