Próbki na innym formacie niż docelowy

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

wilk
-#
Posty: 25
Rejestracja: 20 paź 2007, 17:51
Lokalizacja: P-ń
Kontakt:

Próbki na innym formacie niż docelowy

Post autor: wilk »

Hej! Mam pytanie. Czy można przyjąć że ten sam papier ilforda w różnych formatach zachowa się tak samo? Wtedy mogę pociąć próbki z małego formatu a odbitki robić wg próbki już na dużym.
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: figureliusz »

Generalnie zaleca się, aby próbki robić na papierze z tej samej paczki.
Pewnie przy tym samym papierze nie będzie drastycznych różnic, na pewno nie kupuje się starego przeterminowanego do robienia pasków testowych :->

Ja robię próbki na tym, na którym aktualnie pracuję.
wilk
-#
Posty: 25
Rejestracja: 20 paź 2007, 17:51
Lokalizacja: P-ń
Kontakt:

Post autor: wilk »

Tak, mam papiery o tym samym numerze emulsji i oba mają jeszcze sporo czasu do przeterminowania. Dzięki!
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

o ile ma ten sam numer emulsji to tak
Tak. pod warunkiem. że zrobi się próbki na obu. w dokładnie tych samych warunkach.
To że jest ta sama emulsja nic jeszcze nie znaczy. Musiała by droga obu opakowań z fabryki, do mojej ciemni być identyczna.
Przekonałem się o tym jakiś czas temu wywołując E-6. Dwie Provie 100F. Obie małoobrazkowe, obie z tym samym numerem emulsji. Różnią się jedynie pochodzeniem. Sa z dwóch różnych źródeł i mają razem wołane różne DMax. A różnica nie jest w zakresie błedu pomiarowego bo ma aż 0,17. to naprawdę dużo.

Wracając do papieru. Wystarczy zrobić trzy testowe naświetlenia na skrajnych ustawieniach filtracji.
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez J.A., łącznie zmieniany 1 raz.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

J.A. pisze:To że jest ta sama emulsja nic jeszcze nie znaczy. Musiała by droga obu opakowań z fabryki, do mojej ciemni być identyczna.
Dodam jeszcze tylko, że formaty papieru tnie się z określonych miejsc oblewu papierowej wstęgi: największe formaty ze środka, mniejsze po bokach, najmniejsze (9x13-10x15) z prawie samego brzegu. Dlatego mimo tego samego numeru emulsji duży format może się teoretycznie różnić od małego właściwościami sensytometrycznymi i fizycznymi np. grubością emulsji. Praktycznie chodzi o to, że obszar środkowy oblewu jest bardziej równomierny i mało prawdopodobne jest wystąpienie wad, smug, zacieków. Małe formaty podlegają takiej samej kontroli jak duże, ale chodzi o to, że wyrzucając część wadliwego materiału na małe formaty, minimalizuje się koszty strat.
Lux mea lex
ODPOWIEDZ