Czy przeszkadzają Wam paprochy?

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Czy przeszkadzają Wam paprochy?

Post autor: JaZ99 »

Zawsze myślałem, że to jest pytanie retoryczne, ale jak widać, jednak nie.

http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/wr ... omosc.html

To samo zdjęcie jest też w serwisie gazety
http://www.gazetawroclawska.pl/fakty24/ ... ,id,t.html

więc pewnie tak się ukazało w wydaniu papierowym.
Awatar użytkownika
xneon
-#
Posty: 261
Rejestracja: 02 lut 2010, 13:40

Post autor: xneon »

to do gazety jeszcze robią na filmie? szok
paprochy mogą być na skanach wglądowych dla siebie, nie przy publikacji.
Awatar użytkownika
matti_1989
-#
Posty: 282
Rejestracja: 29 kwie 2008, 18:51
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: matti_1989 »

Pewno jakieś stare zdjęcie z archiwum dali.
Fikumiku
-#
Posty: 556
Rejestracja: 24 sie 2009, 09:46
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Fikumiku »

Dlamnie są Wielkimi Frajerami ze kupili takie zdjęcie zniszczone.......
Maluje bez farb.

http://niewdana.pl/
Awatar użytkownika
Coil
-#
Posty: 246
Rejestracja: 08 mar 2007, 19:39
Lokalizacja: MałaPolska

Post autor: Coil »

eeee, to tylko taki filtr w fotoszopie :mrgreen:
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

Fikumiku pisze:Dlamnie są Wielkimi Frajerami ze kupili takie zdjęcie zniszczone.......
osobiście nie lubię extra dodatków w postaci kreseczek czy drobnych plam na negatywie.. choc w przypadku zdjęcia z powyższego linku.. owe zanieczyszczenia mają rację bytu. doskonale wpisują się w charakter a już na pewno w miejski klimat zdjęcia. wystarczy to tylko dostrzec.

pisanie o frajerstwie jest..nie na miejscu, bardzo delikatnie rzecz ujmując
Fikumiku
-#
Posty: 556
Rejestracja: 24 sie 2009, 09:46
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Fikumiku »

To czy paprochy są na miejscy czy nie to kwestia gustu a ooo...gustach sie nie dyskutuje....(osobiście mi wyglądają jakby mucha zrobiła sobie na negatywie toaleta)

Nie to że jestem przeciwnikiem niszczenia negatywów do celów artystycznego wyrazu....jednak to zdjęcia jako komentarz do gazety która ma dokumentować rzeczywistość kłuci się bardzo z tymi paprochami:).....gdyby to był zamierzony cel artystyczny to ok.....jednak to chyba wynika z niechlujstwa.....
Maluje bez farb.

http://niewdana.pl/
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

czasem niezamierzony efekt więcej wnosi do pracy niż godziny pracy w ciemni, czy też przed komputerem.


historia fotografii kreatywnej to historia "znęcania się " nad negatywem
Awatar użytkownika
ModusOperandi
-#
Posty: 665
Rejestracja: 12 gru 2010, 08:35
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: ModusOperandi »

Mnie przychodzi coś takiego do głowy - zdjęcie wykonane cyfrą. Tryb preselekcji czasu ustawiony pewnie w okolicach 1/10s. Pewnie było całkiem jasno, albo czułość matrycy podniesiona, więc elektronika przymknęła przysłonę do jakiś f/16 - f/22 co z kolei rozszerzyło GO do tego stopnia, że wylazł bajzel osiadły na matrycy...
Zasadniczo to ona słuszna jest... ta koncepcja...
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

ModusOperandi pisze:kolei rozszerzyło GO do tego stopnia, że wylazł bajzel osiadły na matrycy...
GO nie może objąć matrycy, to niemożliwe ;) Raczej pomogło rozmyte tło, które bardzo podkreśla brudy.

A najśmieszniejsze jest to, że w PS czy innym LR usunięcie tych zanieczyszczeń to dosłownie kilkanaście sekund pracy właśnie dzięki takiemu tłu. Czyli ktoś specjalnie pozostawił takie paprochy.
Tylko po co?
Awatar użytkownika
matti_1989
-#
Posty: 282
Rejestracja: 29 kwie 2008, 18:51
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: matti_1989 »

JaZ99 pisze:Czyli ktoś specjalnie pozostawił takie paprochy.
Tylko po co?
Zaraz powstanie teoria spiskowa o tajemniczym fotografie zostawiającym brudy na negatywach aby ludzie pamiętali o fotografii analogowej :)
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

niektórzy twierdzą, że po to zostawiają paprochy na skanach negatywów, żeby było wiadomo, że to analog jest.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
filozof97
-#
Posty: 367
Rejestracja: 13 lis 2010, 23:30
Lokalizacja: Siemiatycze

Post autor: filozof97 »

co do tych farfocli na cyfrze- to jest prawda- właśnie taki efekt mam jak robię przy przysłonie 22. (w gruncie rzeczy, to już cyfry nie używam) Wydaje mi się, że bierze się to stąd, że wtedy światło pada pod kątem bardziej zbliżonym do prostego, niż podczas fotografowania przy otwartej przysłonie.
No i nie zapominajmy, że matryca ma pewną "głębokość" i właśnie dzięki wzrostowi GO uwidaczniają się paprochy- przecież obiektyw zmienia swoje położenie względem materiału podczas ostrzenia, więc przy przymkniętej przysłonie powstaje jakaś mała GO z drugiej strony. Prawdę mówiąc, nie wiem jak ją nazwać. No, ale wtedy uwidacznia się syf na matrycy, bo zdjęcie nie wygląda mi na tradycyjnie zrobione.
Malfas
-#
Posty: 661
Rejestracja: 18 sie 2008, 15:37
Lokalizacja: Zambrów

Post autor: Malfas »

z tą głębią ostrosci i syfami na matrycy to jest odrobina prawdy
jakis czas temu jak czytałem cos na temat czyszczenia matrycy były sposoby czyszczenia które mają dac czystą matryce do jakiegos F. własnie tak. test wykonuje sie prosto, biała kartka i obiektyw przymkniety do np f 16 i ma nie byc nic widac, i opis typu ze do f16 mozna wyczyscic na sucho, ale do f22 juz trzeba na mokro
wiec z jednej strony cos w tymjest z drugiej tez skłaniam sie ku twierdzeniu ze głebia ostrosci nie moze sie az tak rozszerzyc by siegnac matrycy
wniosek jest jednak jeden, mozna zobaczyc paprochy z matrycy na jasnym tle domykając bardzo mocno obiektyw
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

To nie ma nic wspólnego z głebią ostrości, tylko zmianą oświetlenia z rozproszonego na punktowe. Jeżeli otwór przesłony potraktować jako powierzchnię świecącą, to okaże się że powierzchnia filmu/matrycy przy wartości np. 2 jest oświetlona softboxem. Po przymknięciu do 16 z softboxa robi się spot. A jak wiadomo paproszki są małe więc oświetlone miękkim światłem nie rzucają cienia, a właściwie rzucają tylko, że jest on rozpraszany promieniami z boku.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ