zacieki :(((

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

zacieki :(((

Post autor: kal800 »

Hej ,

Kolejna rolka wywołana. I znowu paskudne zacieki - takie krople na podłożu. Prawdopodobnie winowajcą jest stary fotonal.

Materiał jest zacny i chciałbym go wykorzystać - jak się tego pozbyć? wypłukać ponownie film? wytrzeć mokrą szmatką?

Kal
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

jeśli przetrzymujesz Fotonal w oryginalnej plastikowej flaszcze.. przelej go w celu sprawdzenia do czegoś z przeźroczystego bezbarwnego szkła, może się okazać że wiele w nim juz pływa ;-)

miałem kiedyś podobny problem z Mirasolem. po przelaniu okazało się że pływa w nim sporo drobnych farfocli
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: kal800 »

fotonal wyleje, kupie nowy i plakac nie bede. teraz chce tylko negatyw uratowac...,
Awatar użytkownika
xneon
-#
Posty: 261
Rejestracja: 02 lut 2010, 13:40

Post autor: xneon »

jeśli nie wiek fotonalu to na pewno jego nadmierne stężenie.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Wypłucz jeszcze raz w demineralizowanej, albo przegotowanej i odstanej (zalecam dodatkowo tę przegotowaną przefiltrować przez lejek z watą, żeby nie było kamienia). Wszystko zejdzie.
Lux mea lex
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: kal800 »

technik219 pisze:Wypłucz jeszcze raz w demineralizowanej, albo przegotowanej i odstanej (zalecam dodatkowo tę przegotowaną przefiltrować przez lejek z watą, żeby nie było kamienia). Wszystko zejdzie.
Tyle że negatyw pociąłem. Jak to teraz wysuszyć? nie powieszę na klamerkach, bo nie mam pustych klatek już :(

Kal
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1042
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Henry »

Drucik za dziurkę jeśli to małoobrazkowy. Jak średni to metalowe klipsy do papieru.
A na przyszłość ostatnie płukanie w demineralizowanej, a fotonalu tylko kapkę-odrobinkę żeby ułatwić spływanie wody i nic więcej.
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: kal800 »

a jak to jest z ilfotolem/fotonalem?

Jezeli koncentrat jest 1:201 to oznacza ze trzeba pare kropel koncentratu dodac do kapieli w ktorej plucze film, czy najpierw rozcienczam koncentrat z woda i dopiero to dodaje do plukania?

Kal
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

teoretycznie dodajesz 1 cz. do 200 cz. wody (a nie 201 cz. ale mniejsza z tym). i tak sporządzony r-r wlewasz do koreksu. ja jednakowoż wlewałem 0,5ml do koreksu i dolewałem demineralki do ca. 500ml i się sprawdzało. zmniejszyłem ilość fotonalu, bo wcześniej też miałem zacieki na filmie. dobrze przed zmiękczaniem wypłukać resztki kranówki (jeśli taką płuczesz) demineraką, tak żeby wyglądało to tak: kranówka - demineralna - demineralna+fotonal.

ukłony i ładne wyrazy!
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
alphamale
-#
Posty: 52
Rejestracja: 05 mar 2010, 22:40
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Post autor: alphamale »

może to dziwnie zabrzmi ale ja miałem zacieki przez dupny utrwalacz
Soundman
-#
Posty: 99
Rejestracja: 29 sie 2011, 10:58
Lokalizacja: Żnin
Kontakt:

Post autor: Soundman »

Właśnie czytam sobie Beond the monochrome i przy zaciekach radzą wymoczyć przez 2 minuty w kąpieli zatrzymującej wywoływanie i potem ponownie wypłukać z użyciem jakiegos dodatku wspomagającego osuszanie.
czmielek
-#
Posty: 225
Rejestracja: 16 maja 2010, 21:19
Lokalizacja: Sierakowice
Kontakt:

Post autor: czmielek »

rr fotonalu zawsze rob dzien wczesniej ja robie zawsze zapas po wywolywaniu na nastepny raz. Taki roztwor stoi pozniej kilka tygodni az do nastepnego wolania. Zauwazylem ze zacieki mialem zawsze jak robilem rr tuz przed wolaniem.
Awatar użytkownika
alphamale
-#
Posty: 52
Rejestracja: 05 mar 2010, 22:40
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Post autor: alphamale »

e tam, ja tak nie miałem nigdy z fotonalem ani nawet z ludwikiem
junkers_ju-87
-#
Posty: 534
Rejestracja: 25 lut 2010, 21:41
Lokalizacja: Świnoujście

Post autor: junkers_ju-87 »

kup sobie mirasol tetenala
stosuję go od zawsze z takim efektem że nie mam pojecia jak wygladają zacieki na negatywie .
Bo ich nigdy nie mam .
ju_87
Awatar użytkownika
Minolciarz1979
-#
Posty: 548
Rejestracja: 16 lis 2009, 11:08
Lokalizacja: Legnica

Post autor: Minolciarz1979 »

junkers_ju-87 pisze:stosuję go od zawsze z takim efektem że nie mam pojecia jak wygladają zacieki na negatywie
potwierdzam w 100% - finałowa kąpiel u mnie to własnie destylka z Mirasolem Tetenala poprzedzana płukanką w samej destylce. Nigdy nie miałem skaz na negu, negi sa idealne.
ODPOWIEDZ