Wywołanie dwóch filmów na jednej szpuli

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

sofka
-#
Posty: 78
Rejestracja: 24 lut 2011, 10:04
Lokalizacja: łódź

Wywołanie dwóch filmów na jednej szpuli

Post autor: sofka »

Udało mi się wkręcić dwa filmy na jedną szpulę w kaiserze, ale niestety są niedowołane. Czy powinnam przedłużyć czas w związku z tą samą ilością wywoływacza co przy jednym filmie?
Awatar użytkownika
norbss
-#
Posty: 92
Rejestracja: 03 kwie 2008, 21:34
Lokalizacja: rzeszów
Kontakt:

Post autor: norbss »

Tak
Kubiq
-#
Posty: 55
Rejestracja: 13 sty 2011, 23:32
Lokalizacja: Podlasie

Post autor: Kubiq »

Nie był bym tego taki pewien. Jaki wywoływacz i rozcieńczenie?
Awatar użytkownika
Big_Lynx
-#
Posty: 170
Rejestracja: 12 wrz 2010, 19:51
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Big_Lynx »

sofka,

jeżeli to były dwa filmy 120 i nie nałożyłasz ich na siebie podczas wkręcania (np. w JOBO jest specjalny ogranicznik do tego celu) to fakt wywoływania dwu negatywów w jednej kąpieli nie ma związku z czasem wywoływania. Dwa 120 wywoływane w 0.5l kąpieli to to samo co 2x135 w takiej samej pojemności.
sofka
-#
Posty: 78
Rejestracja: 24 lut 2011, 10:04
Lokalizacja: łódź

Post autor: sofka »

fp4 w d76 1+1. jeden wychodził zawsze pięknie, przy dwóch i takim samym czasie są niedowołane. Gdzieś niedawno czytałam, że o 20 % trzeba przedłużyć, ale nie mogę znaleźć.
sofka
-#
Posty: 78
Rejestracja: 24 lut 2011, 10:04
Lokalizacja: łódź

Post autor: sofka »

Big_Lynx pisze:Dwa 120 wywoływane w 0.5l kąpieli to to samo co 2x135 w takiej samej pojemności.
no właśnie też tak liczyłam, może to zbieg okoliczności
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

wołałem kiedyś dwa TMaxy 100 typ 120 nawinięte na jedną szpulę. Negatywy rozdzieliłem kawałkiem pianki poliuretanowej tak aby nie nałożyły się na siebie. Zalecana objętość wywoływacza to 650ml dla jednego negatywu na szpuli, ja użyłem 800ml oba negatywy wyszły dobrze, bez zacieków niedowołań etc.


Niemniej zrezygnowałem z tej metody. Po prostu mam spore ilości chemii i nie ma sensu strugać z koreksu wariata i pchać mu.. dwa... no ale to inna bajka ;-)
;-)
Ostatnio zmieniony 10 lip 2011, 22:53 przez nord, łącznie zmieniany 1 raz.
sofka
-#
Posty: 78
Rejestracja: 24 lut 2011, 10:04
Lokalizacja: łódź

Post autor: sofka »

A ja mam małą ilość chemii i muszę oszczędzać, chyba zamówię odczynniki do składania, zawsze będzie coś pod ręką.
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

sofka pisze:A ja mam małą ilość chemii i muszę oszczędzać, chyba zamówię odczynniki do składania, zawsze będzie coś pod ręką.
ja tak uczyniłem. wychodzi tak tanio że aż głupio cokolwiek kombinować..

pzd
sofka
-#
Posty: 78
Rejestracja: 24 lut 2011, 10:04
Lokalizacja: łódź

Post autor: sofka »

Mnie kusi pyro pmk, ale zacznę od d23.
voided
-#
Posty: 188
Rejestracja: 03 paź 2007, 21:17
Lokalizacja: void

Post autor: voided »

sofka pisze:Mnie kusi pyro pmk, ale zacznę od d23.
jako wieloletni pyromaniak polecam pmk, latwe w przygotowaniu, latwe w obsludze. a resultaty... tylko siadac i sie zachwycac.

p.
Ostatnio zmieniony 10 lip 2011, 23:47 przez voided, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

nord pisze:wołałem kiedyś dwa TMaxy 100 typ 120 nawinięte na jedną szpulę. Negatywy rozdzieliłem kawałkiem pianki poliuretanowej tak aby nie nałożyły się na siebie. Zalecana objętość wywoływacza to 650ml dla jednego negatywu na szpuli, ja użyłem 800ml oba negatywy wyszły dobrze, bez zacieków niedowołań etc.


Niemniej zrezygnowałem z tej metody. Po prostu mam spore ilości chemii i nie ma sensu strugać z koreksu wariata i pchać mu.. dwa... no ale to inna bajka ;-)
;-)
No to się zastanów.
W jednym litrze wywoływacza można wywołać (d-76) ok 10 filmów 135 lub 120. To akurat bez znaczenia, bo oba formaty mają podobną ilość emulsji do wywołania.
Jeżeli można wywołać 10 filmów to na jeden litr przypada 0,2 litra chemii. Ty wlałeś tyle co na cztery filmy. 650 ccm na jeden film 120 znaczy tylko tyle, że mniej nie przykryje całego filmu w pionowo stojącym koreksie.
Rotacyjnie w Jobo woła się dwa filmy 120 lub 135 (znowu bez znaczenia) w 240 ccm chemi. Czas 10% krótszy ze względu na stałe mieszanie i ani kapinki dłuższy ze względu na mniejszą ilość chemii.
norbss pisze:Tak
Nie.
sofka pisze:fp4 w d76 1+1. jeden wychodził zawsze pięknie, przy dwóch i takim samym czasie są niedowołane. Gdzieś niedawno czytałam, że o 20 % trzeba przedłużyć, ale nie mogę znaleźć.
Świerzy czy używany wywoływacz? Świerzy czy odstały jakiś czas. Zrobiony jako stock, czy od razu jako 1+1?
Ostatnio zmieniony 11 lip 2011, 14:03 przez J.A., łącznie zmieniany 3 razy.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

J.A. pisze: No to się zastanów.
na jeden film średnioformatowy .. do koreksu PZO zaleca sie ok 650ml wywoływacza. jeśli nawinę dwa na jedną szpulę.. tyle samo. zakładając że rozcieńczam 1+1 zużywam ok 325 ml czystego wywoływacza..

wywołując dwa negatywy na raz lałem nieco więcej ( pewien ktoś mnie do tego przekonał.. bo jak twierdził.." nie ma co szkłem d..y obcierać") czyli 400ml wywoływacza i 400ml wody (wciąż 1+1)

nie mam rotacyjnego JOBO .. ale za to mam coś innego .. coś bardzo fajnego :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
filozof97
-#
Posty: 367
Rejestracja: 13 lis 2010, 23:30
Lokalizacja: Siemiatycze

Post autor: filozof97 »

czas wywoływania podobno trzeba przedłużyć o chyba 20%- tak mówi jakaś stara księga, acz nie o 2x120 a o 1x220.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

nic nie trzeba przedłużać. Dżizus Krajst, jak mawiali w Starożytnym Albionie. skąd macie takie rewelacje? w moich starych księgach nie ma o tym słowa, widać nie są wystarczając stare.
filozof97 pisze:acz nie o 2x120 a o 1x220.
jest jakaś różnica pomiędzy dwoma 120, a jedną 220? oprócz tego, że pomiędzy dwoma 120 jest przerwa, a 220 leci ciurkiem.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
ODPOWIEDZ