Superpan 200 przezroczysty po wywołaniu - gdzie jest błąd?

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
enthropia
-#
Posty: 247
Rejestracja: 24 cze 2009, 11:26
Lokalizacja: Rzeszów

Superpan 200 przezroczysty po wywołaniu - gdzie jest błąd?

Post autor: enthropia »

Witam.
Drodzy koledzy, pomóżcie...
właśnie wyjąłem z koreksu negatyw po wywołaniu, no i niestety... ręce mi opadły i łezka napłynęła. Wkurzyłem się, bo niestety 36 klatek uciekło, ale bardzo bym chciał dociec tego jak to się stało.

Szczegóły:
Rollei Superpan 200 naświetlany w Nikonie F80, wołany w Rollei RHS 1+15 przez 8 min., utrwalony w Fomie U1 przez 9 min. Przerywanie to woda z octem i na koniec kąpiel w Fotonalu.
Standardowa procedura i ... zonk.

Jak widać na fotce film jest kompletnie przezroczysty (tylko fragment rozbiegowy jest jakby delikatnie zabrunatniony), wygląda tak, jakby został tylko utrwalony.
Co że tak powiem zje... poszło nie tak?
Załączniki
rollei-superpan-200-RHS.jpg
Pozdrawiam, Bartek.
Awatar użytkownika
matti_1989
-#
Posty: 282
Rejestracja: 29 kwie 2008, 18:51
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: matti_1989 »

viewtopic.php?t=3571

Tutaj podobny problem był.
Awatar użytkownika
przemur
-#
Posty: 498
Rejestracja: 26 mar 2010, 18:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: przemur »

Podobno otwarty jakiś czas RHS lubi ni stąd ni zowąd wyzionąć swojego wywoływaczowego ducha :-( Mnie to nigdy nie spotkało, ale od czasu do czasu ktoś o takim problemie wspominał...
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

viewtopic.php?t=2957
Jeśli końcówka wykazuje ślady zaczernienia, to jakieś działanie było. Może się utlenil? Zalecane rozcieńczenie to 1:7. Może woda nie taka?
Lux mea lex
Awatar użytkownika
enthropia
-#
Posty: 247
Rejestracja: 24 cze 2009, 11:26
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: enthropia »

przemur:
Wywoływacz nie powinien być problemem. Butelka z RHSem była świeżo otwarta, roztwór 1+15 zrobiłem tuż przed wywoływaniem. Może tylko ilości mililitrów były lekko niestandardowe (25ml + 375ml), ale proporcja zachowana. Mieszanie to cała pierwsza minuta potem 10 sekund co minutę.
Gdy wylewałem wywoływacz był on ciemnoróżowy/jasnoczerwony.

technik219:
No niby 1+7, ale na butelce występuje też 1+9 i 1+15.
Woda do rozcieńczenia to była demineralizowana z tesco.

matti_1989:
Przeczytałem... coraz większe podejrzenie pada na Superpana.
Był co prawda przeterminowany z 3 miesiące, ale przechowywany w lodówce.

Pozostaje jeszcze sprawdzić aparat. Mam w nim teraz założony film C41, także trzeba wywołać.
Pozdrawiam, Bartek.
Awatar użytkownika
przemur
-#
Posty: 498
Rejestracja: 26 mar 2010, 18:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: przemur »

Nie ma żadnych śladów na negatywie - numerków, zarysów obrazu, nic... jako że rozbiegówka tylko "delikatnie zabrunatniona", ja by kierował wzrok na wywoływacz jednak... :-/ Jak masz gdzieś jakiś kawałek naświetlonego negatywu który możesz wykorzystać (np. kawałek języczka) to wrzuć do rozrobionego wywoływacza na parę minut, utrwal i zobacz co się stało...
tomashj2
-#
Posty: 45
Rejestracja: 09 lis 2010, 19:45
Lokalizacja: Zamosc

Post autor: tomashj2 »

Jesli bylaby to wina aparatu to widac by bylo napisy na filmie. Wiem, bo mialem awarie migawki w aparacie.
Awatar użytkownika
enthropia
-#
Posty: 247
Rejestracja: 24 cze 2009, 11:26
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: enthropia »

tomashj2, no faktycznie, masz rację, zupełnie nie wpadłem na to...

przemur.
Hmm... no sam już nie wiem.
Wywoływacz kupiłem 25 marca tego roku na alledrogo. Stał w szafce, temp. pokojowa, ale w ciemności - butelka fabrycznie zamknięta. Tuż przed wywołaniem tego Superpana otwarłem butelkę i zrobiłem roztwór...
No ale nic. Zrobię tak jak mówisz - naświetlę coś i przewołam.
Pozdrawiam, Bartek.
radekone
-#
Posty: 343
Rejestracja: 10 gru 2009, 11:51
Lokalizacja: Edingrad
Kontakt:

Post autor: radekone »

Nawet bez naswietlania wrzuc do koncentratu kawalek filmu i popatrz czy sie zaczerni.

Albo rozpoczales od utrwalacza..
Ostatnio zmieniony 14 cze 2011, 17:47 przez radekone, łącznie zmieniany 1 raz.
"Panie, ja to jak kiedyś zdjęcie zrobiłem to klisza pękła, i ch*j!"
Awatar użytkownika
przemur
-#
Posty: 498
Rejestracja: 26 mar 2010, 18:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: przemur »

radekone pisze:Albo rozpoczales od utrwalacza..
Wydaje mi sie ze jednak nie, ze wzgledu na to ze rozbiegowka sie lekko przyczernila... Gdyby byl utrwalacz pierwszy, to nawet ona powinna chyba wyjsc przezroczysta?
Awatar użytkownika
enthropia
-#
Posty: 247
Rejestracja: 24 cze 2009, 11:26
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: enthropia »

radekone pisze: Albo rozpoczales od utrwalacza..
Na 1000% nie.
Wywoływacz bełtałem na świeżo, a do tego używam takich plastikowych kuchennych zlewek, a utrwalacz miałem już używany, przechowywany w czarnej butelce 'harmonijkowej'.
radekone pisze: Nawet bez naswietlania wrzuc do koncentratu kawalek filmu i popatrz czy sie zaczerni.
Rozrobiłem trochę roztworu 1+15, wrzuciłem dwa kawałki Polypana, jeden zupełnie prześwietlony, drugi nienaświetlany, ale wrzucany w nieszczelnej łazience, także troszkę światła mógł złapać. Z jakieś 10 minut będą wyniki.
Ostatnio zmieniony 14 cze 2011, 18:07 przez enthropia, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam, Bartek.
Awatar użytkownika
howser
-#
Posty: 23
Rejestracja: 05 gru 2009, 10:31
Lokalizacja: ruda ślaska
Kontakt:

Post autor: howser »

miałem to samo jak chciałem zmienić "wołacz" na RHS, negatyw(superpan 200) był czysty jak Twój, wróciłem do rodinala i jest ok
Awatar użytkownika
enthropia
-#
Posty: 247
Rejestracja: 24 cze 2009, 11:26
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: enthropia »

przemur, radekone.
Ok, więc wsadziłem kawałki Polypana F do tego RHS 1+15. Poniżej fotka.
Od lewej:
1. Kawałek prześwietlonego Polypana F (bez wołania, bez utrwalania).
2. Kawałek tego samego prześwietlonego Polypana tylko wywołany (na fragmencie jest naklejona taśma klejąca, wywoływacz nie dotarł stąd pozostał kolor zielonkawy).
3. Kawałek wywołany i utrwalony (Foma U1). Czarny fragment jest prześwietlony, fragment przezroczysty jest nienaświetlony.

No i teraz poproszę o interpretację wyników, bo nic nie kumam.
Załączniki
polypan-RHS.jpg
Ostatnio zmieniony 14 cze 2011, 18:35 przez enthropia, łącznie zmieniany 3 razy.
Pozdrawiam, Bartek.
Awatar użytkownika
Minolciarz1979
-#
Posty: 548
Rejestracja: 16 lis 2009, 11:08
Lokalizacja: Legnica

Witam kolegę.

Post autor: Minolciarz1979 »

Moja dobra rada - nie eksperymentuj na przyszłość z wywojkami o których krążą jakieś plotki, że lubią wywinąć numer, potem to boli. pozostań przy sprawdzonych chemiach. A z mojej praktyki wynika, że Superpan 200 bardzo ładnie moczy się w D76 1+1 - bardzo lubię tę parę, Superpan to mój ulubiony neg o tej czułości. Moje pomiary czułości wykazują, że w D76 1+1 nalezy go świecić na EI=250. Bardzo dobrze, choć moim zdaniem w D76 lepiej, wychodzi Superpan 200 w Rodinalu 1+100 przez 30 min w 18 st C.
Awatar użytkownika
howser
-#
Posty: 23
Rejestracja: 05 gru 2009, 10:31
Lokalizacja: ruda ślaska
Kontakt:

Post autor: howser »

Minolciarz1979, jak Ci wychodzi rodinal 1:100 w 30min? ja zawsze trzymam go 60min 20st praktycznie bez mieszkania i efekt mnie zadowala, ale jestem ciekaw jak jest u Ciebie
ODPOWIEDZ