Yashica 124g jasny pasek na zdjęciach

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

wojtek
-#
Posty: 5
Rejestracja: 02 mar 2009, 12:36

Yashica 124g jasny pasek na zdjęciach

Post autor: wojtek »

Cześć wszystkim
Od niedawna korzystam z aparatu Yashica 124G. Nie ma co narzekać, sprzęt jest świetny, ale czasami pojawia mi się na zdjęciach jasny pasek po prawej lub lewej stronie, mam wrażenie, że najczęściej po stronie, gdzie na aparat padało słońce. Zastanawiam się czy to wina filmu, wołania, czy może braku osłony na obiektywie. Będę wdzięczny za jakiekolwiek opinie na ten temat. Pozdrawiam
Załączniki
więzniowie.jpg
wojtek
-#
Posty: 5
Rejestracja: 02 mar 2009, 12:36

Post autor: wojtek »

p.s. to skan z odbitki, nie z kliszy.
Malfas
-#
Posty: 661
Rejestracja: 18 sie 2008, 15:37
Lokalizacja: Zambrów

Post autor: Malfas »

sam sobie odpowiedziales chyba na pytanie
po stronie gdzie na aparat padało słońce. a uszczelnienie pokrywy komory filmu jest całe i sprawne?
wojtek
-#
Posty: 5
Rejestracja: 02 mar 2009, 12:36

Post autor: wojtek »

ciężko mi powiedzieć czy jest szczelne, w sumie do taki pasek pojawia się
na dwóch trzech zdjęciach na film, mam nadzieję, że to kwestia braku osłony
przeciwsłonecznej. Jeżeli to nieszczelność, to da się to jakoś naprawić?
djko
-#
Posty: 40
Rejestracja: 17 maja 2009, 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: djko »

Witam, nie wiem czego to jest wina, ale może ktoś też mi pomoże, bo mam identyczne prawie "artefakty" na zdjęciu, załączam zdjęcia
Jakby co mój aparat to Hasselblad 503CX, 80 Planar robione bez ochrony przeciwsłonecznej.
Czy myślicie że to tylko wina braku osłony (już kupiłem w USA, ale będzie u mnie jak rodzina będzie czyli za 3 miesiące), czy musze oddać magazynek to uszczelnienia?
Jakby co to na filmie miałem takie coś nie na jednym zdjęciu, ale aż na 5. Inna rzecz że to mój dopiero 4 film jaki z niego widze (bo kolory daje do wołania w Labie) bo mam w lodówce już jakieś 30 filmów naświetlone i czekają sobie na wywołanie
Załączniki
0009.jpg
Awatar użytkownika
morotegari
-#
Posty: 452
Rejestracja: 20 kwie 2008, 15:07
Lokalizacja: Legnica

Post autor: morotegari »

wojtku, a jakiego filmu użyłeś? Czy nie przypadkiem Rollei Superpan 200, który przepuszcza światło z obu stron rolki?

EDIT
Upss, dopiero teraz zauważyłem, że to post z 2009 roku :-?
Ostatnio zmieniony 26 maja 2011, 23:00 przez morotegari, łącznie zmieniany 1 raz.
djko
-#
Posty: 40
Rejestracja: 17 maja 2009, 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: djko »

To była Provia 100, więc raczej nie, jakieś pomysły?
Malfas
-#
Posty: 661
Rejestracja: 18 sie 2008, 15:37
Lokalizacja: Zambrów

Post autor: Malfas »

co do klapki w jasce, to po prostu czy jest wyklejona resztkami gąbki czy moze juz nic tam nie ma. polecam oddac do uszczelnienia/wyklejenia aksamitką, to sie rzynajmniej nie zużywa
nie wydaje mi sie zeby brak osłony przeciwslonecznej powodował takie smugi na całej długosci klatki
polecam tez, jestli masz, nosic jaskę w pokrowcu, wtedy jest osłonieta i swiatło przez plecy napeno nie wpadnie


z hasele jest nieco inaczej, bo jeszcze moze przeciekać na polaczeniu puszki z kasetą, tam przeciez nie ma zadnego uszczelnienia, niczego, procz niewielkiego kołnierza


morotegari cos pokreciłes, to posty z wczoraj a nie z 2009 roku
Awatar użytkownika
matti_1989
-#
Posty: 282
Rejestracja: 29 kwie 2008, 18:51
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: matti_1989 »

A film ładowałeś w domu czy na zewnątrz? Bo jak rolką pomachałeś w dużym słońcu to mogło lekko zaświetlić bok.
wojtekk
-#
Posty: 24
Rejestracja: 10 mar 2009, 13:47
Lokalizacja: Edynburg

Post autor: wojtekk »

To jest na 100% nieszczelna komora filmu. Kup sobie uszczelki od Jona Goodmana - http://cgi.ebay.co.uk/Pre-Cut-Light-Sea ... 1c1c0f24af - wklej i po problemie.
wojtek
-#
Posty: 5
Rejestracja: 02 mar 2009, 12:36

Post autor: wojtek »

Bardzo Wam dziękuję za pomoc, będę kombinował z tym uszczelnianiem co i jak,
ale nie byłoby to dziwne jeśli to nie cały film jest tak zaświetlony tylko np. dwie klatki? I to jeszcze w połowie filmu?
Film zakładałem na zewnątrz ale i tak mam ten pasek na dwóch klatkach tylko i to do tego na klatkach zrobionych w tym samym miejscu i w tych samych warunkach.
Przez cały film miałem aparat w pokrowcu.
A film to był Ilford HP5.
Pozdrawiam serdecznie!
Awatar użytkownika
morotegari
-#
Posty: 452
Rejestracja: 20 kwie 2008, 15:07
Lokalizacja: Legnica

Post autor: morotegari »

Po prostu tylko te 2 klatki wykonałeś w bardzo ostrym słońcu.
Pozostałe zdjęcia zrobiłeś zapewne w bardziej zacienionym miejscu i przez to film się nie zaświetlił. Uszkodzonym uszczelnieniom jeszcze udało się zatrzymać "lewe" światło.
Ostatnio zmieniony 27 maja 2011, 15:09 przez morotegari, łącznie zmieniany 2 razy.
wojtek
-#
Posty: 5
Rejestracja: 02 mar 2009, 12:36

Post autor: wojtek »

Oba zdjęcia robiłem w uliczce gdzie nie było słońca :(
Awatar użytkownika
morotegari
-#
Posty: 452
Rejestracja: 20 kwie 2008, 15:07
Lokalizacja: Legnica

Post autor: morotegari »

Ale może aparat leżał później w słońcu ;-)

Ewentualnie zaświetlenie nastąpiło podczas ładowania filmu do koreksu.
Ostatnio zmieniony 27 maja 2011, 16:40 przez morotegari, łącznie zmieniany 1 raz.
CHoSSeN OnE
-#
Posty: 82
Rejestracja: 18 sie 2007, 07:53
Lokalizacja: Wastelands (Rzeszów)

Post autor: CHoSSeN OnE »

Mój Lubiś też ciekł od tylca, ale nie na wszystkich klatkach pracowaly krety, znaczy były przecieki. Były tylko na tych, z których przewinąłem na następną i trzymałem dłuższą chwilę na słońcu. Jeśli szybko przewinąłem o jeszcze jedną, to nie było mowy o zaciekach słońca. A, i filmy zakładam również w dużym słońcu i im nic nie jest, byle szybko i sprawnie to robic a nie medytowac [;

Tak, ciekną Ci plecy, flary z braku osłony przeciwsłonecznej to jasne bliki i inne flary a nie takie prześwietlenia filmu, prawda ?
Inną możliwością jest Rollei Pan25, który jest również ukarany grzywną drobnoziarnisty powolny film prędkości.
ODPOWIEDZ