Synchronizacja lamp z aparatem.

Praca w studio fotograficznym - problemy i wasze doswiadczenia

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Mazurkiewicz
-#
Posty: 62
Rejestracja: 04 sty 2011, 16:13
Lokalizacja: Skawica

Synchronizacja lamp z aparatem.

Post autor: Mazurkiewicz »

Witam,
Zastanawia mnie czy korzystając z lamp błyskowych przykładowo z Mamiya 645 Pro, czas jaki musi być użyty to tylko 1/60s czy można przykładowo użyć np czasu 1/125 i jakie byłyby konsekwencje. Nie jestem pewien ale, czy może się okazać że zdjęcie będzie w połowie naświetlone?
I czy ta sprawa wygląda tak samo np dla Zenita i jego czasu 30x?
Malfas
-#
Posty: 661
Rejestracja: 18 sie 2008, 15:37
Lokalizacja: Zambrów

Post autor: Malfas »

nie wiem ( i nie znajdę w tej chwili ) jaka ma migawkę mamcia. ale tak dla wszystkiego
obiektywy z centralną synchronizują się na wszystkich czasach od 1 do 500
aparaty z migawkami kurtynowymi juz nie
wszystko zalezy od rodzaju i konstrukcji migawki, cyfrowe puszki mają nawet synchro do 500, ale niby te bardziej pro ( choc nikon d70s jest starszy od d80, to jednak ma wyzsze synchro )
analogowe puszki te starsze szczegolnie tylko jeden czas synchro ( w wiekszosci przypadków )
jest to czas przy którym migawka jest otwarta na calosci klatki, i wtedy nastepuje błysk lampy
w przypadku gdy uzyjesz czasu wyzszego niz synchro to bedziesz miał naswietloną tylko czesc klatki, a którą to juz zalezy od przebiegu migawki i czy w ogle zostanie wyzwolona migawka
to chyba wszystko na temat :)
Awatar użytkownika
zieloo
-#
Posty: 554
Rejestracja: 28 gru 2007, 10:44
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: zieloo »

M645 ma chyba czas 1/60 (lub wolniejszy, czyli np. 1/30).
Mazurkiewicz
-#
Posty: 62
Rejestracja: 04 sty 2011, 16:13
Lokalizacja: Skawica

Post autor: Mazurkiewicz »

Z czystej ciekawości ( bo nie dawał mi spokoju ten temat, mimo iż wiem, że synchro jest tylko przy 1/60) zrobiłem kilka zdjęć przy 1/125 i 1/250 i po wywołaniu okazało się ze jest tylko pół zdjęcia naświetlone :)
Malfas
-#
Posty: 661
Rejestracja: 18 sie 2008, 15:37
Lokalizacja: Zambrów

Post autor: Malfas »

naswietliła sie jedynie ta czesc klatki która nie była zasłonięta przez migawkę, dlatego producent aparatu podaje synchro z lampą, bo tylko wtedy migawka jest w pełni otwarta
cichy70
-#
Posty: 121
Rejestracja: 29 sie 2009, 16:00
Lokalizacja: świebodzin
Kontakt:

Post autor: cichy70 »

Malfas pisze: analogowe puszki te starsze szczegolnie tylko jeden czas synchro ( w wiekszosci przypadków )
olympusy Om3 i OM4 z lampą F-280 synchronizują wszystkie czasy od 1/25 (wtedy lampa świeci jakby stroboskopowo przez 1/25) do 1/1000.
Olympus om2n z ta lampą- póki co niewiadoma-robi foty na wszystkich czasach, ale jak ? zobaczę jak wyciągnę film z koreksu.
generalnie jest napisane, że olek zamyka migawkę jak stwierdzi, że trafiło dostatecznie dużo światła do naświetlenia filmu.
Ostatnio zmieniony 19 lut 2012, 20:55 przez cichy70, łącznie zmieniany 2 razy.
Malfas
-#
Posty: 661
Rejestracja: 18 sie 2008, 15:37
Lokalizacja: Zambrów

Post autor: Malfas »

tak ale w przypadku pracy z lampa błyskową ilość światła ( a w zasadzie poziom naświetlenia obiektu ) reguluje się nie czasem otwarcia migawki a przysłoną
fakt ze to taki uproszczony model, i czas migawki ma wpływ na oświetlenie drugiego planu, tam gdzie lampa już tak nie sięga, ale na pierwszy plan tak w zasadzie ma wpływ jedynie przysłona

bardziej zaawansowane puszki maja zapewne inną konstrukcję migawki która pozwala na synchronizację z innymi czasami. tu jedynie na podstawie cyfrowych puszek, bo np z tą samą lampą d80 ma czas max 1/300, a d70s (który jest starszy ) ma czas 1/500
ciekawe ze analogowe puszki któ¶e sa znacznie starsze synchronizują do dużo wyższych czasów
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

generalnie jest napisane, że olek zamyka migawkę jak stwierdzi, że trafiło dostatecznie dużo światła do naświetlenia filmu.
Dla światła dziennego tak. Dla światła błyskowego po uzyskaniu prawidłowego naświetlenia aparat gasi lampę. Migawka pozostaje ustawiona na 1/60 jeśli lampa jest dedykowana (wykorzystuje 3 piny stopki).
Olympus om2n z ta lampą- póki co niewiadoma-robi foty na wszystkich czasach, ale jak ? zobaczę jak wyciągnę film z koreksu.
To znaczy lampa błyskała i migawka wyzwalała. Na pewno nie synchronizowała na czasach krótszych niż 1/60. Lampa F-280 ma 5 pinów, z których centralny służy do wyzwalania, jeden z górnych do gaszenia lampy, drugi górny ustawia czas synchronizacji na 1/60 i sygnalizuje gotowość. Dwa dolne piny wykorzystywane są do synchronizacji z krótkimi czasami i te z OM 2n pozostały wyłączone, bo ich nie ma w tym modelu. Nie ma ich nawet OM 4, a pojawiają się dopiero w OM 4Ti. Olympusy stykają na wszystkich czasach, ale synchronizują tylko do 1/60 (z zastrzeżeniem OM 4Ti z lampą F-280).
Dodatkowo: OM 2SP będzie błyskać tylko ze sprawnymi bateriami. Na mechanicznym 1/60 nie zadziała.
Ostatnio zmieniony 22 lut 2012, 18:35 przez technik219, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
norbss
-#
Posty: 92
Rejestracja: 03 kwie 2008, 21:34
Lokalizacja: rzeszów
Kontakt:

Post autor: norbss »

Aparaty z centralną migawką synchronizują na wszystkich czasach. Np. bawiłem się Smieną w studio i ta faktycznie synchronizuje na wszystkich czasach :-D Zenki tylko 1/30 albo dłużej inaczej klatka nie cała jest naświetlona. Mamiya jeżeli ma migawkę szczelinową to nie będzie synchronizować na czasach krótszych niż 1/60 .
Ostatnio zmieniony 23 lut 2012, 09:28 przez norbss, łącznie zmieniany 1 raz.
cichy70
-#
Posty: 121
Rejestracja: 29 sie 2009, 16:00
Lokalizacja: świebodzin
Kontakt:

Post autor: cichy70 »

technik, dobrze piszesz, F 280 nie synchronizuje inaczej niż 1/60 z olkiem om2n niemniej jednak lampa rewelacyjna, szczególnie, że wpadła mi w ręce jak nowa, za półtora stówy.
Awatar użytkownika
Rob
-#
Posty: 436
Rejestracja: 03 lis 2007, 11:43
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Rob »

Malfas pisze:d70s (który jest starszy ) ma czas 1/500
w d70s mechaniczny czas "otwarcia migawki" jest zawsze max 1/250, wyższe czasy realizowane są przez elektronikę matrycy. Więc Tak na prawdę D70s ma synchro z lampą nawet na 1/8000s bo to wciąż 1/250 z krócej włączoną matrycą.
Ostatnio zmieniony 24 lut 2012, 22:18 przez Rob, łącznie zmieniany 2 razy.
Malfas
-#
Posty: 661
Rejestracja: 18 sie 2008, 15:37
Lokalizacja: Zambrów

Post autor: Malfas »

niestety nie ma synchro z 1/8000s, instrukcja podaje 1/500 a aparat blokuje max ten własnie czas
tak juz kiedys zasłyszałem ze migawka jest symulowana, co nie zmienia faktu że miło i przydatne czasem może byc
Awatar użytkownika
Rob
-#
Posty: 436
Rejestracja: 03 lis 2007, 11:43
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Rob »

Ale nie wiem czy wciąż mówimy o wbudowanej lampie czy nie, bo ja miałem na myśli zewnętrzną na gorącej stopce ;-) Zrobiłem to foto przed chwilą

1/8000 f4.5
Załączniki
DSC_5224.JPG
Malfas
-#
Posty: 661
Rejestracja: 18 sie 2008, 15:37
Lokalizacja: Zambrów

Post autor: Malfas »

mówimy oczywiście o lampie systemowej a nie wbudowanej błyskawce
szkoda ze egzif pusty
i nie wiem jak to zrobiłeś, wyciągnąłem z szafy aparat d70s, lampę sb 800 i w trybie manualnym najkrótszy czas jaki można ustawić to 1/500


ah juz wiem jak to zrobiłeś, masz nie dedykowaną lampę, która nie ma pełnej komunikacji z puszką. jak znajdę więcej chęci to poszukam kabla pc i sprawdze przez stopkę ze złaczem pc i lampą na kablu, ale podejrzewam że też wyzwoli

tak czy siak trzeba uznać ze nie tyle co synchronizuje do czasu X a wyzwala pry tym czasie a to drobna różnica, pozatym np d 80 nowszy wyższy model ma sunchro do 1/300 czyli znacznie nizsze, a d 70 synchronizuje do 1/500 i nie wyżej, wyzej wciąż wyzwala, jak zreszta pewnie większośc aparatów
Ostatnio zmieniony 26 lut 2012, 02:46 przez Malfas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Rob
-#
Posty: 436
Rejestracja: 03 lis 2007, 11:43
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Rob »

Oczywiście, że mam niededykowaną lampę, w dodatku bez elektroniki - tyrystorową :-) Stare ale jare. To dowodzi mojej tezie, że cyfrówki synchronizują na wszystkich czasach ;-)
Ostatnio zmieniony 25 lut 2012, 22:43 przez Rob, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ