organika - foton - błona w puszce nie chce się przedstawić

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

mijatak
-#
Posty: 6
Rejestracja: 26 lut 2011, 16:38
Lokalizacja: Warszawa

organika - foton - błona w puszce nie chce się przedstawić

Post autor: mijatak »

Witam,

jestem nowy więc na początek się przedstawię: Mam na imię Michał i przyjechałem z Warszawy.

Od niedawna mam w posiadaniu dwie puszeczki błon Fotonu 35mm, przeszukuje internet ale niestety nigdzie nie mogę zidentyfikować precyzyjnie tych filmów, a od czegoś trzeba zacząć. Może jestem głupi albo ślepy (nie wykluczone) ale nawet porównując nazwy filmów z internetu nie mogę znaleźć oznaczenia tych klisz na puszkach, a tu co dopiero gadać o jakiejś nominalnej czułości w którą celowała fabryka...

W związku z tym mam prośbę - jeśli ktokolwiek wiedział, ktokolwiek wie.. kto jest na poniższym zdjęciu,
jakieś pomysły na nominalną czułość, naświetlanie, wołanie, konsekwencje - z chęcią zbieram takie informacje.

dla ścisłości -
1-wsza puszka - Błona zwojowa, dokumentowa, ortochromatyczna, negatywowa, czarno - biała; mikrofilm negatywowy super orto, wywołać do 1 Wrz 82, em. nr. 10223 cena 90zł (kupiłem taniej więc już do przodu ; )
2-ga puszka - Błona zwojowa dokumentowa, pozytywowa, czarno - biała; mikrofilm pozytywowy, wywołać do 1 styczeń 88, em. nr. 61282, Cena 430 zł (tu zrobiłem jeszcze lepszy interes)

http://www.korex.net.pl/forum/files/imgp3436_376.jpg

Pozdrawiam, Michał!
Załączniki
IMGP3436.JPG
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5562
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

witaj!

znalazłem w Internetach, że negatywowy miał czułość 7 - 10 DIN, co daje na nasze 4 - 8 ASA.
więcej nie znalazłem, ale na AT jest wątek o pozytywowym http://www.aparaty.tradycyjne.net/38251 ... foton.html

pozdrawiam!
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Szukaj pod ",ikrofilm negatywowy" i "mikrofilm pozytywowy". To materiały o nieokreślonej czułości. Jako początek dalszych prób można przyjąć 6 - 12 ASA. Mikrofilm pozytywowy służył do wykonywania kopii pozytywowych (slajdów) z negatywów cz-b. Jest barwoślepy, tzn. reaguje tylko na niebieską składową widma. Mikrofilm negatywowy służył do bezpośredniego fotografowania oryginałów kreskowych (archiwizacja), stąd uczulenie ortochromatyczne na niebieską i zieloną część widma. Oba charakteryzują się bardzo wysoką rozdzielczością ok. 180 l/mm i wysokim współczynnikiem kontrastowości. Oba można obrabiać przy czerwonym świetle ciemniowym. Warunki obróbki - czułość, czas wywoływania trzeba ustalić samodzielnie w drodze prób.
Lux mea lex
mijatak
-#
Posty: 6
Rejestracja: 26 lut 2011, 16:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mijatak »

wielkie wam dzięki! nie wiem dlaczego jakoś nie wpadłem na temat na tamtym forum a sporo tam informacji jak również z waszej strony.
wychodzi, że nieźle się wkopałem z tymi materiałami, zwłaszcza, że podobno jest ich po jakieś 10 m. , ale przynajmniej zobaczę z czym to się je. najniższą czułość w aparacie mam DIN15/ASA25, więc albo od początku prób będę forsował albo pobiegam sobie z moim zabytkowym gossen polysix'em bo sprawdziłem że ma nawet tak zaawansowaną skalę od DIN6/ASA3 - wiec dobra moja!

w każdym razie efekt zapowiada się bardzo artystyczny...

jeszcze raz dziękuję, i gdyby ktoś jeszcze miał jakieś pomysły to będę wdzięczny
mijatak
-#
Posty: 6
Rejestracja: 26 lut 2011, 16:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mijatak »

no ładnie, to już chyba płyta offsetowa ma większą czułość :)
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

mijatak pisze:no ładnie, to już chyba płyta offsetowa ma większą czułość :)
Bez przesady... zależy jak to się wywoła. Przy odrobinie samozaparcia z negatywowego można i z 50 ASA wyciągnąć, wszak to materiał graficzny :-D. Z pozytywowym może być gorzej, ale też nie tak źle...
Ostatnio zmieniony 27 lut 2011, 19:37 przez technik219, łącznie zmieniany 1 raz.
mijatak
-#
Posty: 6
Rejestracja: 26 lut 2011, 16:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mijatak »

postaram się napisać o wynikach poszukiwań jak będę miał jakieś sensowne informacje, na razie niestety ciemnia mi zamarzła....
Awatar użytkownika
daxcat
-#
Posty: 58
Rejestracja: 04 mar 2010, 23:17
Lokalizacja: wrocław
Kontakt:

Post autor: daxcat »

w sumie z mikrofilmu pozytywowego za bardzo nic nie wyciągniesz bo ma to do siebie że szybko szarzeje, co do negatywowego to ja wołam w r09 czas 8min i super wychodzą zdjęcia, a negatyw z 85r, co do kontrastu to tylko można manipulować oświetleniem
mijatak
-#
Posty: 6
Rejestracja: 26 lut 2011, 16:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mijatak »

daxcat pisze: co do negatywowego to ja wołam w r09 czas 8min i super wychodzą zdjęcia, a negatyw z 85r
O, to super informacja. Parę miesięcy temu kupiłem do negatywu twardy wywoływacz do papieru [95% hydrochinon, 5% 1-fenylopirazolidyn-3-on] ale przyznaje, że jeszcze nie próbowałem. Dotychczasowe próby dały pojęcie o niesamowitym zadymieniu ale jak będzie rozrobiony r09 to nie omieszkam spróbować. z resztą w końcu jest pogoda do naświetlania filmu z taką czułością...

dzięki i pozdrawiam
mijatak
-#
Posty: 6
Rejestracja: 26 lut 2011, 16:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mijatak »

Daxcat, a jeszcze jedno pytanie, na jaką czułość naświetlasz?
jdas
-#
Posty: 25
Rejestracja: 08 cze 2011, 14:21
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: jdas »

Spróbuj wywołać w Rolleiu RLC. To specjalny wywoływacz do filmów wysokokontrastowych, który obniża ich gradację. Film jest typu orto więc można próbować przy świetle co ułatwia sprawę.
ODPOWIEDZ