Oznaczenia na filmie średnioformaowym

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Zaq
-#
Posty: 3
Rejestracja: 25 sty 2011, 16:16
Lokalizacja: Wrocław

Oznaczenia na filmie średnioformaowym

Post autor: Zaq »

Witam. Na wstępie zaznaczę, że jestem kompletnym laikiem w fotografii, zwłaszcza analogowej. Jednak ostatnio zacząłem się trochę tym interesować (na razie tylko w teorii) i dostałem w prezencie 60-letnią Agfę Box w bardzo dobrym stanie. Kupiłem film i to ma być początek mojej przygody z fotografią analogową.

Pierwszy problem - oznaczenia na filmie 120. Włożyłem go do aparatu i kręciłem pokrętłem aż zobaczyłem w okienku strzałkę w dół. Czy to znaczy, że już mogę robić zdjęcie czy mam kręcić dalej aż pojawią się jakieś cyferki? Nie chcę próbować na ślepo bo to w końcu 20zł za 8 klatek :)

Byłbym wdzięczny za jakiekolwiek materiały o boxach, bo niewiele na ten temat jest w internecie. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
zieloo
-#
Posty: 554
Rejestracja: 28 gru 2007, 10:44
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: zieloo »

W okienku powinien znależć się numer klatki, czyli (1). Odwijając film w ten sposób go nie zaświetlasz, zawsze możesz cofnąć (nie znam tego aparatu - zgaduję, że tak właśnie jest).

Numeracji na taśmie jest kilka (3) -> dla formatu 645, 6x6 i 6x9 jeśli się nie mylę.
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1353
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Jerzy »

Strzałka w dół może być symbolem ostrzegającym, żebyś kręcił uważnie - bo już zaraz będzie 1. Czasem ostrzegają coraz większe kropki - ale ZAWSZE zobaczysz kiedyś wyraźną 1.

Miłej zabawy!
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
Awatar użytkownika
Pank1
-#
Posty: 28
Rejestracja: 03 gru 2009, 20:30
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: Pank1 »

Strzałka to znacznik startowy...tzn. w aparatach z zamykaną tylną ścianką to moment, żeby ją zamknąć. Do jedynki zostało Ci przynajmniej drugie tyle kręcenia, a numerek powinien pojawić się w okienku.
pozdr
Ostatnio zmieniony 25 sty 2011, 17:52 przez Pank1, łącznie zmieniany 1 raz.
Vulcania, Neptunia, Oceania...
zaphod
-#
Posty: 462
Rejestracja: 21 lut 2010, 20:37
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: zaphod »

Jerzy pisze:ZAWSZE zobaczysz kiedyś wyraźną 1.
Nieprawda, w filmach Kodaka jedynka jest do ch... nie podobna :-P Wygląda jak zwykła kreska, która nie wiadomo co oznacza.
F100 + C33 + 45D + AF10 Super
Awatar użytkownika
Zaq
-#
Posty: 3
Rejestracja: 25 sty 2011, 16:16
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Zaq »

Dziękuje za odpowiedzi i linki. Już zacząłem pstrykać.

A przy okazji jeszcze jedno pytanie. Ten aparat ma czas 1/30 s. Czy można nim spokojnie fotografować z ręki czy lepiej na wszelki wypadek postawić go na czymś i użyć wężyka?
Ostatnio zmieniony 02 lut 2011, 14:27 przez Zaq, łącznie zmieniany 1 raz.
CHoSSeN OnE
-#
Posty: 82
Rejestracja: 18 sie 2007, 07:53
Lokalizacja: Wastelands (Rzeszów)

Post autor: CHoSSeN OnE »

zaphod pisze:
Jerzy pisze:ZAWSZE zobaczysz kiedyś wyraźną 1.
Nieprawda, w filmach Kodaka jedynka jest do ch... nie podobna :-P Wygląda jak zwykła kreska, która nie wiadomo co oznacza.
Albo jej w ogóle nie ma... /:
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

Zaq pisze:Dziękuje za odpowiedzi i linki. Już zacząłem pstrykać.

A przy okazji jeszcze jedno pytanie. Ten aparat ma czas 1/30 s. Czy można nim spokojnie fotografować z ręki czy lepiej na wszelki wypadek postawić go na czymś i użyć wężyka?


biorąc pod uwagę jakość optyki.. oraz fakt ze to niemal artystyczny ;) aparat.. wszelkie niedoskonałości spowodowane naświetlaniem mogą jedynie nadać charakteru zdjęciom jakie wykonasz..

a tak poważniej.. 1/30 z ręki możne okazać się nieco za długim czasem by uchwycić ulotność niektórych scen.. zrobiłem kilka negatywów bardzo podobnym aparatem (kodak hawkeye) i wszelkie podparcie dla aparatu było sporym udogodnieniem :]

pozdrawiam i życzę cudownego światełka
Awatar użytkownika
enthropia
-#
Posty: 247
Rejestracja: 24 cze 2009, 11:26
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Oznaczenia na filmie średnioformaowym

Post autor: enthropia »

Zaq pisze:...dostałem w prezencie 60-letnią Agfę Box w bardzo dobrym stanie.
Jako że interesują mnie BOXy, zapytam co to konkretnie za model i gdzie znalazłeś informację, że migawka to 1/30 sekundy?
Pozdrawiam, Bartek.
Cypis
-#
Posty: 122
Rejestracja: 13 lis 2008, 16:58
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Cypis »

Sądząc po wieku chodzi zapewne o Box 50 albo Synchro Box,
czyli http://camerapedia.wikia.com/wiki/Agfa_Box_50
(tam też jest informacja o 1/30)
Awatar użytkownika
enthropia
-#
Posty: 247
Rejestracja: 24 cze 2009, 11:26
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: enthropia »

Cypis pisze:Sądząc po wieku chodzi zapewne o Box 50 albo Synchro Box,
czyli http://camerapedia.wikia.com/wiki/Agfa_Box_50
(tam też jest informacja o 1/30)
Dzięki.
Znalazłem tam też informacje o Kodakach, które mnie interesują. W opisie napisali o migawce ''sounds like 1/30s'', także w sumie to nie wiadomo jak to się ma do rzeczywistości. No ale, zawsze to coś. ;)
Pozdrawiam, Bartek.
ODPOWIEDZ