bronica etrsi

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
praktis
-#
Posty: 129
Rejestracja: 12 wrz 2010, 16:24
Lokalizacja: pińczów
Kontakt:

bronica etrsi

Post autor: praktis »

Witam
Mam pytanie do posiadaczy tegoż modelu, i nie tylko tego.
Otóż czy mieliście kiedyś taki przypadek, że w mieszkaniu migawka pracowała bez problemowo, a po wyjściu w plener zacinała się? Podejrzewam, że zamarza. Ale i tu dziwna sprawa bo gdy zdejmę obiektyw i zamontuje z powrotem zadziała (niestety tylko raz). Zaznaczę jeszcze raz, że w ciepłym pomieszczeniu działa bez zarzutu. Inne obiektywy pracują poprawnie więc raczej pewne, że to tylko ten jeden obiektyw, a nie body,czy zasilanie.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5562
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

ja mam takie problemy z migawką w EC-TL, kiedy jest zimno, a w aparacie jest słaba bateria. spróbuj założyć świeżą baterie i zobacz jak się aparat zachowuje.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
praktis
-#
Posty: 129
Rejestracja: 12 wrz 2010, 16:24
Lokalizacja: pińczów
Kontakt:

Post autor: praktis »

Ok. bateria litowa i wszystko działa jak trzeba.

A czy używacie w swoich bronicach lamp błyskowych?
Rozglądam się za czymś w rozsądnej cenie, kilka znalazłem, lecz nie wiem czy jedno z drugim będzie współgrało.
Pomożecie ?
Czego szukać?
Potrzebuje wskazówek model-typ.
Aparat to bronica etrsi
Awatar użytkownika
schabu
-#
Posty: 161
Rejestracja: 10 maja 2010, 10:45
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: schabu »

chyba byle co można podpiąć. ja manualną chińską lampę podpinałem i canonwego ex430 i błyskała normalnie. oczywiście bez ttla;) wyzwalałem z sanek gripa.
blog!
----------
Na której strefie chcesz dostać porannego tosta?
Awatar użytkownika
praktis
-#
Posty: 129
Rejestracja: 12 wrz 2010, 16:24
Lokalizacja: pińczów
Kontakt:

Post autor: praktis »

schabu pisze:chyba byle co można podpiąć. ja manualną chińską lampę podpinałem i canonwego ex430 i błyskała normalnie. oczywiście bez ttla;) wyzwalałem z sanek gripa.
A dlaczego bez ttl-a? Nie da się podpiąć do manualnego aparatu?, czy lepiej jest bez?
Awatar użytkownika
morotegari
-#
Posty: 452
Rejestracja: 20 kwie 2008, 15:07
Lokalizacja: Legnica

Post autor: morotegari »

praktis pisze:
schabu pisze:chyba byle co można podpiąć. ja manualną chińską lampę podpinałem i canonwego ex430 i błyskała normalnie. oczywiście bez ttla;) wyzwalałem z sanek gripa.
A dlaczego bez ttl-a? Nie da się podpiąć do manualnego aparatu?, czy lepiej jest bez?
Tryb TTL ma tylko Bronica ETRSi. Modele ETRS, ETRC, ETR nie posiadają pomiaru błysku przez obiektyw. W ETRSi potrzebny jest specjalny kabelek (oraz specjalna lampa, która ma odpowiednie gniazdo na ten kabel), aby móc używać TTL-a.

Możesz używać dowolnej lampy z manualem lub programami. Taką lampę można podpiąć pod sanki gripa lub pod gniazdo PS.
ETRS ma migawkę centralną, więc czas synchronizacji możesz dobierać w pełnym zakresie (czyli minimalny czas to 1/500 s) :)
Załączniki
kabel.JPG
Awatar użytkownika
praktis
-#
Posty: 129
Rejestracja: 12 wrz 2010, 16:24
Lokalizacja: pińczów
Kontakt:

Post autor: praktis »

ja mam właśnie etrsi i lampę z ttl lecz nie ma w niej tego gniazda, za to są wymienne stopki. Można gdzieś dokupić stopkę z takim gniazdem?
Awatar użytkownika
morotegari
-#
Posty: 452
Rejestracja: 20 kwie 2008, 15:07
Lokalizacja: Legnica

Post autor: morotegari »

A czy masz pryzmat AE-III :?: Tylko ten pryzmat umożliwia pomiar TTL dla lamp błyskowych.
Awatar użytkownika
praktis
-#
Posty: 129
Rejestracja: 12 wrz 2010, 16:24
Lokalizacja: pińczów
Kontakt:

Post autor: praktis »

morotegari pisze:A czy masz pryzmat AE-III :?: Tylko ten pryzmat umożliwia pomiar TTL dla lamp błyskowych.
Ano nie posiadam bo trochę kosztuje.
W takim razie pozostaje tylko tryb m i kabel pc
A znasz może jakieś ciekawe linki do poczytania jak używać lamp w trybie manualnym?
Jak ustawić, i dobrze zrobić zdjęcie z lampą? Mam cullmanna dc25 i nie mam pojęcia jak jej używać.
Pomożesz ?
Awatar użytkownika
morotegari
-#
Posty: 452
Rejestracja: 20 kwie 2008, 15:07
Lokalizacja: Legnica

Post autor: morotegari »

Najpierw zacznij używać programów, a jak już nabierzesz wprawy, to możesz walczyć z trybem manualnym.

Sposób użycia programów:

LAMPA
1. Ustawiasz ISO
2. Ustawiasz ogniskową obiektywu (nie wiem, czy jest to ważne, ale Twój Cullman ma taką opcję)
3. Włączasz automatykę tyrystorową lampy- tryb A
4. Ustawiasz jeden z programów (pewnie są 3). Zależnie od wybranego programu dioda powinna pokazywać jedną z wartości przysłony
APARAT
5. Ustawiasz przysłonę- zgodnie z programem
6. Ustawiasz czas synchronizacji, np. dla Broniki może to być 1/500 sekundy
7. Czekasz aż lampa się naładuje, ustawiasz ostrość i strzelasz :mrgreen:

Jeśli masz jakiś pryzmat z pomiarem, to albo go całkowicie wyłącz, albo przestaw na manual.

Dla danego ISO oraz wybranego programu dioda informuje także o maksymalnym zasięgu lampy (w metrach lub stopach). Wszystko jest rozrysowane na tylnej ściance lampy.

Oprócz tego w tej lampie jest odchylany palnik- powinno być gdzieś zaznaczone jaki kąt ustawić dla danej ogniskowej obiektywu (szerokokątny- wide, standardowy oraz tele). Dla obiektywów szerokokątnych zapewne powinna być dodatkowa nakładka rozpraszająca zakładana na palnik.
Ostatnio zmieniony 11 gru 2010, 01:28 przez morotegari, łącznie zmieniany 6 razy.
Awatar użytkownika
praktis
-#
Posty: 129
Rejestracja: 12 wrz 2010, 16:24
Lokalizacja: pińczów
Kontakt:

Post autor: praktis »

OK. pomału ją rozgryzam, trochę poczytałem, ale nie mogę znaleźć informacji co to jest za skala ft. jest ona pod skalą odległości w zielonym kolorze. Chciałem jeszcze zapytać o ustawienia. Mam 3 programy i po wybraniu odpowiednio jednego zapala się jakaś tam liczba przysłony. Rozumie, że jest to sugerowana przez lampę przysłona do odległości i użytego programu, a robiąc zdjęcie z większej lub mniejszej odległości wprowadzam w aparacie inną przysłonę odczytując pary (odległość przysłona). Dobrze kombinuje? A może używając trybu A mam do dyspozycji tylko 3 pary (przysłona odległość) zgodnie z tym jaki program wybrałem?
A jak jest z wyborem ogniskowych na tej lampie?, pytam bo są one zaznaczone na tym samym przełączniku co programy i ustawiając odpowiedni zmienia się również przysłona. Jak mam to pogodzić?

Z góry dziękuję za pomoc
zaphod
-#
Posty: 462
Rejestracja: 21 lut 2010, 20:37
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: zaphod »

praktis pisze:nie mogę znaleźć informacji co to jest za skala ft
Jest to skala odległości w stopach, jak na większości obiektywów nie pochodzących z krajów demokracji socjalistycznej :mrgreen:
F100 + C33 + 45D + AF10 Super
Awatar użytkownika
ulv
-#
Posty: 262
Rejestracja: 13 lut 2009, 18:17
Lokalizacja: Kraśnik/Lublin
Kontakt:

Post autor: ulv »

Czy przypadkiem ft to nie są stopy, czyli też miara odległości?
Trzydziestosześciostrzałowy Contax RX / Piętnastostrzałowa Fujica GS645 / Dwunastostrzałowa Bronica SQ-B / Jednostrzałowy Motylek 45
www.stegierski.com
Awatar użytkownika
praktis
-#
Posty: 129
Rejestracja: 12 wrz 2010, 16:24
Lokalizacja: pińczów
Kontakt:

Post autor: praktis »

OK. Podstawowe wiadomości techniczne już mam, teraz będą próby.
Dziękuję wszystkim za pomoc.
zaphod
-#
Posty: 462
Rejestracja: 21 lut 2010, 20:37
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: zaphod »

Ulv nieźle się zgraliśmy :mrgreen:
ODPOWIEDZ