Bessa R2 czy Hexar RF

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
d.prowadzisz
-#
Posty: 118
Rejestracja: 15 cze 2009, 18:59
Lokalizacja: Kraków

Bessa R2 czy Hexar RF

Post autor: d.prowadzisz »

Który aparat dalmierzowy wybrać?

Nowy Voigtlander Bessa R2m czy używanyKonica Hexar RF?

Hexar kusi lepszą budową i wykonaniem, podobno lepszym wizjerem.
Bessa jest nowa, na gwarancji i nieco tańsza. Jest też w pełni manualna (przewijanie filmu), co bardziej mi odpowiada.

pomóżcie :)
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1895
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Post autor: powalos »

d.prowadzisz, weź oba w dłonie i kup ten który Tobie bardziej spasuje. Ty go będziesz używał więc trudno doradzać. Popatrz też na ceny ewentualnych dodatków
( głównie obiektywy i ich dostępność ). Pzdr.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
Rob
-#
Posty: 436
Rejestracja: 03 lis 2007, 11:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bessa R2 czy Hexar RF

Post autor: Rob »

d.prowadzisz pisze:Który aparat dalmierzowy wybrać?
Nowy Voigtlander Bessa R2m czy używanyKonica Hexar RF?
W rękach miałem tylko bessę więc nie mam porównania ale bardzo mi się podobała. Wizjer jak dla mnie jest fajny, konstrukcja spoko, wygodny, wszystko "pod ręką".
Awatar użytkownika
d.prowadzisz
-#
Posty: 118
Rejestracja: 15 cze 2009, 18:59
Lokalizacja: Kraków

Post autor: d.prowadzisz »

powalos pisze:d.prowadzisz, weź oba w dłonie i kup ten który Tobie bardziej spasuje. Ty go będziesz używał więc trudno doradzać. Popatrz też na ceny ewentualnych dodatków
( głównie obiektywy i ich dostępność ). Pzdr.
Obiektywy są dokładnie te same. Pasuje wszystko z mocowaniem Leica M, czyli w moim przypadku będą to Voigtlandery.

Weź w dłonie aparaty, których nie spotkasz nigdzie w sklepie na terenie RP :(
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1353
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Jerzy »

d.prowadzisz pisze:Weź w dłonie aparaty, których nie spotkasz nigdzie w sklepie na terenie RP :(
Myślę że z oglądaniem Hexara RF nie tylko w polskich sklepach miałbyś problem...
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
ammphoto
-#
Posty: 4
Rejestracja: 22 paź 2010, 10:48
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: ammphoto »

We wrocławiu w No 1 przy odrzańskiej. jest Hexar i Voigtlander, nawet w tej samej szafce :)
wro
Awatar użytkownika
d.prowadzisz
-#
Posty: 118
Rejestracja: 15 cze 2009, 18:59
Lokalizacja: Kraków

Post autor: d.prowadzisz »

Spoko, jadę do Wrocławia pooglądać ;) I tak jestem pod wrażeniem, że któs to w ogóle ma. Fotoit ma nowe Bess'y w ofercie i obiektywy Voigtlandera.
ammphoto
-#
Posty: 4
Rejestracja: 22 paź 2010, 10:48
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: ammphoto »

Mój błąd. Jest tylko Bessa, w dodatku L :(. Hexara miałem ostatnio w rękach i teraz sam takiego szukam.

Ale nadrabiają braki Leicą M6 :)
wro
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

mialem Hexara RF i Besse R3A, R i L

wole Hexara...jedynie Leica M6 jest wg mnie lepsza od niego.
Awatar użytkownika
d.prowadzisz
-#
Posty: 118
Rejestracja: 15 cze 2009, 18:59
Lokalizacja: Kraków

Post autor: d.prowadzisz »

Dzięki!
Nareszcie jakiś konkret. Jakbym mógł Cię prosić, opisz w czym jest lepszy Hexar od Bessy R i dlaczego pozbyłeś się obydwu.

Co myślicie o Leica CL/Minolta CLE lub Leica M3? Ktoś tego używał? Warto pchać się w tak stary sprzęt?

pozdrawiam :)
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

wizjer i dalmierz wydawal mi sie lepszy w Hexarze, zwlaszcza dalmierz pod swiatlo sprawial klopoty w Bessie. no i ogolny "feeling" Hexara swiadczyl o jego lepszym wykonaniu, jakos tak pewniej sie czulem z mysla o wieloletniej eksploatacji.
sprzedalem bo kupilem M6
CL/CLE nie lubie...jakies tandetne wrazenie robia na zywo.
M3 w dobrym stanie po gruntownym serwisie to sprzet na cale zycie...jest najlepiej wykonana i najdrozsza Leica jaka byla produkowana.

gdybym dzisiaj mial kupic dalmierz to bylaby to wlasnie M3 lub znowu M6, ewentualnie IIIg

pozdr
Awatar użytkownika
d.prowadzisz
-#
Posty: 118
Rejestracja: 15 cze 2009, 18:59
Lokalizacja: Kraków

Post autor: d.prowadzisz »

Wolał byś M3 nawet niż Hexara? Ten "feeling" to jest to co lubię. Cenię dobre wykonanie.

Dzięki za informacje. W tym temacie ciężko coś znaleźć.

ps. Cieszę się jak dziecko, bo kupiłem Jupitera-12 w idealnym, wręcz dziewiczym stanie, bez ani jednej ryski, pachnący jeszcze smarem z kompletem dekli i tym plastikowym futerałem. Rozmiar i wykonanie tego szkła bardzo mi się podoba. Zobaczymy co pokaże w praniu.

pozdrawiam :)
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

wiesz...to bardzo osobiste tematy, dla Ciebie moze byc lepszy Hexar...ale ja wole stare, zmechanizowane rzeczy, automatyka nie jest mi potrzebna ani przy naswietlaniu, ani przy przesowaniu filmu.
ale gdyby przerazal Cie wiek M3 to M6 jest chyba najlepszym wyborem do tysiaca eur.

ja po sprzedazy M6 kupilem....Zorki 4K z Jupiterem 50/3,5 ale tym starym, wysowanym, tym co udaje Elmara. wszystko jak nowe, jesli Ruskim udalo sie prawidlowo zlozyc ten obiektyw to powinien pieknie rysowac. jak nie to dokonam egzekucji o sciane :-) uzywalem 4K pare lat temu i jakos mnie znowu naszlo, chyba jedyny pewny ruski dalmierz...
Awatar użytkownika
d.prowadzisz
-#
Posty: 118
Rejestracja: 15 cze 2009, 18:59
Lokalizacja: Kraków

Post autor: d.prowadzisz »

Dzięki! Coś już wiem.

Mam pytanie odnośnie wizjerów. O ile dobrze się w tym łapię:

Leica M6, Hexar RF, Bessa R2 - cały wizjer to ~28mm a pierwsza ramka ograniczająca obraz to 35mm?

Leica M3, Bessa R3 - cały wizjer to ~35mm a pierwsza ramka to 40mm w Bessa R3 i 50mm w Leica M3?

pozdrawiam :)
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

nie, m6 i hexar maja pierwsza ramke 28mm ale jest ona totalnie na styk, przynajmniej ja mialem problemy zeby zobaczyc cala. prawie zawsze ktoras scianka mi uciekala. jak patrzalem prawym okiem to bylo lepiej (niewiele lepiej ale lepiej :-) tylko, ze po dwudziestu latach kadrowania lewym okiem jakos nie moglem sie przestawic na prawe...
ramka 40mm w R3 tez jest na styk. generalnie najlepiej w R3 widac ramke 50mm i zajmuje prawie caly kadr.
m3 ma prawie tak sam jak r3, wizjer jest roche "szerszy"
r2 - nie wiem albo nie pamietam...

w m6 i hexarze "najfajniejsze" ramki to 35 i 50mm
ODPOWIEDZ