Opemus 6 - cena takiego zestawu

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

aleheca
-#
Posty: 11
Rejestracja: 10 mar 2010, 13:42
Lokalizacja: Bstok

Opemus 6 - cena takiego zestawu

Post autor: aleheca »

Witam!
Po tym jak z Waszą pomocą udało mi się zrobić kilka pierwszych wywołań filmów, za co wielkie podziękowania osobom, które się do tego przyczyniły czas na pierwsze powiększenia.
Planuję kupić swój pierwszy powiększalnik. Po tym jak przejrzałem kilka tematów o powiększalnikach, zdecydowałem się na Opemusa 6, ponieważ jest to (chyba?) średnia półka i cenowo i jakościowo. Z tego co czytałem jest lepszy od krokusów, ale czy wszystkich, tego nie wiem. Durst na początek to myślę, że za grubo i mocno na wyrost jak dla laika. Interesuje mnie powiększalnik do małego formatu, którym teraz focę oraz w przyszłości do średniego.
Tu kilka moich pytań:
1. Krokus 66 czy Opemus 6? Cena krokusa chyba niższa.
2. Czy cena 300zł + koszt przesyłki za taki zestaw: http://allegro.pl/item1142030550_zestaw ... eopta.html to dobra cena?
3. Na razie wywołuję tylko czarno-białe filmy, ale kto wie co będzie w przyszłości. Tu pytanie: polować raczej na powiększalnik z głowicą filtracyjną do koloru czy sobie odpuścić, bo czy odbitki kolorowe w wykonaniu są tak samo problematyczne jak wywoływanie negatywów kolorowych?
4. Ile może stać taka chemia jak w powyższym zestawie? Chodzi mi o termin ważności
5. Zestaw posiada obiektyw Anaret 80mm. Nadaje się tylko do średniego formatu, czy sprawdzi się również w małym formacie? Jeśli tak, to do jak dużego powiększenia.
6. Na fotografii tego zestawu jest umieszczona ramka. Do końca nie widać jaki to format, więc będę wdzięczny za spostrzegawczość ;). Czy można zrobić sobie samemu taką ramkę np do średniego formatu?

edit
Co do pytania 6tego, to po kształcie to raczej jasne, że mały format, ale pytanie o własne dorabianie ramek nadal aktualne ;)


Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Pozdrawiam :)
.. ... ..
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

aleheca pisze:1. Krokus 66 czy Opemus 6? Cena krokusa chyba niższa.
OPEMUS 6 (negatywy 6x6) lub MAGNIFAX 4 (negatywy 6½x9)
aleheca pisze:2. Czy cena 300zł + koszt przesyłki za taki zestaw: http://allegro.pl/item114...s_6_meopta.html to dobra cena?
To taka normalna cena, choć sam powiększalnik można kupić taniej
aleheca pisze:3. Na razie wywołuję tylko czarno-białe filmy, ale kto wie co będzie w przyszłości. Tu pytanie: polować raczej na powiększalnik z głowicą filtracyjną do koloru czy sobie odpuścić, bo czy odbitki kolorowe w wykonaniu są tak samo problematyczne jak wywoływanie negatywów kolorowych?
Na razie popracuj nad odbitkami czarno-białymi. Odbitki kolorowe robi się łatwiej niż C-41, tylko że chemia jest droga
aleheca pisze:4. Ile może stać taka chemia jak w powyższym zestawie? Chodzi mi o termin ważności
Wszystko zależy od warunków przechowywania. Tu nie ma precyzyjnej odpowiedzi
aleheca pisze:5. Zestaw posiada obiektyw Anaret 80mm. Nadaje się tylko do średniego formatu, czy sprawdzi się również w małym formacie? Jeśli tak, to do jak dużego powiększenia.
Sprawdzi się do małego obrazka również. Wielkość odbitki zależna jest od skali powiększenia negatywu. Tzn.: co Ci się zmieści na desce powiększalnika przy maksymalnie uniesionej głowicy powiększalnika.
Można odwrócić kolumnę i rzutować obraz na podłogę, można przekręcić głowicę o 90° (na bok) i rzutować obraz na ścianę; wtedy powiększenia są większe
aleheca pisze:6. Na fotografii tego zestawu jest umieszczona ramka. Do końca nie widać jaki to format, więc będę wdzięczny za spostrzegawczość ;). Czy można zrobić sobie samemu taką ramkę np do średniego formatu?
Można samemu wycinać ramki z grubego kartonu. Choć w zestawaie powinny być szybki antynewtonowskie (max. format 6x6 włącznie)


Ps.
aleheca - wstrzymaj się z zakupem. Mój znajomy likwiduje ciemnię i będzie sprzedawać MAGNIFAXA 4 (powiększalnik jest w oryginalnym kartonie) w stanie bardzo dobrym. Reszta na PW.
Ostatnio zmieniony 04 gru 2010, 03:18 przez slawoj, łącznie zmieniany 1 raz.
aleheca
-#
Posty: 11
Rejestracja: 10 mar 2010, 13:42
Lokalizacja: Bstok

Post autor: aleheca »

Dziękuję za tak szybką odpowiedź. Co do oferty sprzedaży Magnifaxa wysłałem już PW.
Tu jeszcze moje pytanie, szybki antynewtonowskie zastępują ramki i pojedycza szybka nadaje się zarówno do małego jak i średniego formatu?
.. ... ..
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Post autor: jac123 »

Szybki nie zastępują ramek. Ramki są różne dla różnych rozmiarów filmu.
asiak5
-#
Posty: 3
Rejestracja: 04 gru 2010, 02:43
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: asiak5 »

Witam
Czy oferta Magnifaxa nadal aktualna?
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

asiak5 pisze:Czy oferta Magnifaxa nadal aktualna?
Niestety już nie.
ODPOWIEDZ