Obiektywy "analogowe" do cyfry

Obiektywy do aparatów i powiększalników.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

zuzlo
-#
Posty: 32
Rejestracja: 07 lip 2009, 09:10
Lokalizacja: HD/Krakow

Obiektywy "analogowe" do cyfry

Post autor: zuzlo »

Moze wie ktos jak obiektywy budowane dawniej "pod" film zachowywac sie beda po podpieciu do cyfry?
Konkretnie chodzi o zastosowanie obiektywow Tamrona, tych z najwyzszej polki np. SP AF 35-105mm f/2.8 ASPH np. z puszka D300(s). Czy obraz bedzie duzo gorszy od tego, uzyskiwanego z obiektywow dedykowanych pod cyfre?

Z gory dzieki za pomoc!
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

zuzlo pisze:Moze wie ktos jak obiektywy budowane dawniej "pod" film zachowywac sie beda po podpieciu do cyfry?
zuzlo - jesteś na forum tradycyjnej fotografii.

Zapytaj może tutaj
zuzlo
-#
Posty: 32
Rejestracja: 07 lip 2009, 09:10
Lokalizacja: HD/Krakow

Post autor: zuzlo »

zuzlo - jesteś na forum tradycyjnej fotografii.
Tak, wiem, po prostu pomyslalem, ze moze ktos podpinal swoje "analogi" pod cyfre.
stygi
-#
Posty: 65
Rejestracja: 16 paź 2009, 08:56
Lokalizacja:

Post autor: stygi »

Ja podpinam, ale dysponuje innym systemem niż Ty.
Z przyczyn technicznych koniec świata został odwołany. Za zaistniałe utrudnienia serdecznie przepraszamy !
Awatar użytkownika
zieloo
-#
Posty: 554
Rejestracja: 28 gru 2007, 10:44
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: zieloo »

zuzlo pisze:Czy obraz bedzie duzo gorszy od tego, uzyskiwanego z obiektywow dedykowanych pod cyfre?
Jeśli to jest obiektyw kryjący nie-zmniejszoną klatkę to.. będzie dawał obraz o WYŻSZEJ rozdzielczości niż gdyby go użyć w body pełnoklatkowym.

Niewielkie różnice mogą być w oddaniu kolorów, bo jeśli się nie mylę, obiektywy 'cyfrowe' mają więcej powłok.

Swoją drogą, te oznaczenia obiektywów 'cyfrowych' są idiotyczne... SP AF IS ASPH IF USM KGB WTF?
Awatar użytkownika
kux
-#
Posty: 73
Rejestracja: 24 lis 2007, 10:07
Lokalizacja: inowrocław

Post autor: kux »

zieloo pisze: Swoją drogą, te oznaczenia obiektywów 'cyfrowych' są idiotyczne... SP AF IS ASPH IF USM KGB WTF?
zapomniałes dodac na końcu "MACRO"

:)
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

kux pisze:zapomniałes dodac na końcu "MACRO"
Logicznie myśląc, jeśli coś jest małe, to chyba powinno być "MICRO".
zuzlo
-#
Posty: 32
Rejestracja: 07 lip 2009, 09:10
Lokalizacja: HD/Krakow

Post autor: zuzlo »

Nie chodzi mi o wielkosc kola obrazowego.
Niektorzy twierdza np, ze obraz z puszki cyfrowej jest mniej ostry przy zastosowaniu obiektywu projektowanego dla filmow. Ma to wynikac np. z odbic swiatla pomiedzy matryca i ostatnia soczewka obiektywu. Ta soczewka ma podobno dodatkowe powloki (minimalizujace ten efekt) w przypadku obiektywow projektowanych/odoptowanych pod body cyfrowe.
Podobno na matrycy widac takze wyrazniej winetowanie obektywow, choc w przypadku cropowych puszek nie jesrt to pewnie wielki problem (chyba, ze ktos podepnie pod FF, np. D700).
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

zuzlo prawdopodobnie jest tak jak piszesz. na forum Onan-Board czytałem o tym kilka razy, ale nie jestem w stanie tego potwierdzić, albowiem mam system FD, a cyfrę mam typu fixed-lens.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
kan_gory
-#
Posty: 165
Rejestracja: 01 mar 2007, 17:53
Lokalizacja: żyrardów
Kontakt:

Post autor: kan_gory »

zuzlo pisze:Nie chodzi mi o wielkosc kola obrazowego.
Niektorzy twierdza np, ze obraz z puszki cyfrowej jest mniej ostry przy zastosowaniu obiektywu projektowanego dla filmow. Ma to wynikac np. z odbic swiatla pomiedzy matryca i ostatnia soczewka obiektywu. Ta soczewka ma podobno dodatkowe powloki (minimalizujace ten efekt) w przypadku obiektywow projektowanych/odoptowanych pod body cyfrowe.
Podobno na matrycy widac takze wyrazniej winetowanie obektywow, choc w przypadku cropowych puszek nie jesrt to pewnie wielki problem (chyba, ze ktos podepnie pod FF, np. D700).


Parę lat podpinam szkła "analogowe" pod cyfrę i nie potwierdzam tych rewelacji o gorszej jakości niż ze szkieł "dedykowanych" itp.Dokładnie mówiąc podpinam w większości Nikkory, jednego Flectogona i Takumara67 pod Eos-a.

Wydaje mi się że przy użyciu tego samego obiektywu, ostrość w przypadku kliszy będzie większa niż matrycy z filtrem doloprzepustowym...
Awatar użytkownika
Hrabia Miód
-#
Posty: 62
Rejestracja: 19 cze 2009, 19:32
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Hrabia Miód »

Z bardzo dobrymi skutkami podpinam szkła Zuiko OM do Esystemu. Szkła analogowe są trochę inne niż te współczesne, zaprojektowane typowo do cyfry, ale często dają magiczne efekty.

A co do tego odbijania się światła, to jest jak mówisz. Jeśli użyjesz starego manualnego szkła zaprojektowanego pod 35mm na cropowym body, to część światła gdzieś tam będzie się pałętać. Jeden z klubowiczów na forum Olka wymyślił świetną rzecz - mianowicie instalujesz na przejściówce kawałeczek nieprzepuszczalnego materiału (choćby tekturka) i wycinasz w niej prostokąt o odpowiednim rozmiarze. To znacząco podnosi kontrast, gdyż blokuje to niechciane światło.


pozdrawiam
aikon
-#
Posty: 7
Rejestracja: 28 paź 2009, 12:13
Lokalizacja: Poznań

Post autor: aikon »

Z mojej praktyki używania optyki "analogowej" w korpusach cyfrowych ogólnie wynika, że obiektywy te dają inne efekty niż "cyfrowe".

1. Kontrast. Obrazek z "cyfrowego" jest bardziej kontrastowy. Sytuacja pogłębia się znacząco jeśli pracujemy pod światło.

2. Rozmycie tła. Rozmycie z "analogowego" podoba mi się bardziej, "cyfrowe" ze względu na swoje właściwości kontrastowe dają takie tło z niepotrzebnie uwydatnionymi krawędziami.

3. "Cyfrowe", szczególnie te projektowane na mniejsze matryce, lepiej pracują na tzw pełnej dziurce i mocno otwartych przysłonach. "Analogowe" trzeba przymykać do f=8 lub 11 aby uzyskały optimum swojej ostrości.

4. Wpływ na zabarwienie. W przypadku moich "analogów" zaobserwowałem ocieplanie obrazu.

To takie cztery moje spostrzeżenia.

Ale generalnie różne obiektywy dają różne efekty, więc nie ma co zbytnio uogólniać.
Mamiya RZ67, 110mm/2.8
Awatar użytkownika
matth
-#
Posty: 145
Rejestracja: 21 cze 2009, 12:21
Lokalizacja: Poznań/Zielona Góra
Kontakt:

Post autor: matth »

Jest jeszcze inna natura łapania światła przez matrycę co wymuszą budowanie lepiej skorygowanych układów optycznych pod względem telecentryczności. Stare szkła na pełnoklatkowych matrycach często winietują mocniej niż na filmie.
<Pozdrawiam>
M.
radekone
-#
Posty: 343
Rejestracja: 10 gru 2009, 11:51
Lokalizacja: Edingrad
Kontakt:

Post autor: radekone »

Na forum nikona jest taki topic z przykladami jak stare obiektywy hulaja na cyfrach. Pomimo tego ze nikoniarze sa czesto sprzetowymi fetyszystami to ogolnie doszli do takiego wniosku, ze stare obiektywy nie sa tak ostre jak nowe, ale nadrabiaja to swietna plastyka. I jest tam duzo naprawde dobrych przykladow.
A z doswiadczen podworkowych to tele (135mm) dawaly na cyfrze najfajniejszy efekt.
"Panie, ja to jak kiedyś zdjęcie zrobiłem to klisza pękła, i ch*j!"
Awatar użytkownika
trumil9
-#
Posty: 249
Rejestracja: 06 sie 2009, 04:28
Lokalizacja: PL/US

Post autor: trumil9 »

Nie bedziesz mial zadnych problemow jezeli zastosujesz oryginalny adapter tamrona aby dostac M42, pozniej juz tylko kup dobry adapter M42/eos i bedziesz bardzo zadowolony. Akurat tego obiektywu nie mam ale mam wszystkie topowe SP LD w systemie AD2 i zachowuja sie swietnie na Pentaxie i na eosie FF. Jedynym wyjatkiem jest 3.5/17, ktory rzeczywiscie sciemnia na brzegach, ale na cropie jest bardzo dobry. Ja zdecydowanie poszedlbym zamiast softa na nowszy 2.8/90 macro 1:1 w AD2, bedziesz mial ostrosc porownywalna do eLek canona, tamron jest raczej zimniejszy w odcieniach.
Jezeli chodzi o krazace gdzie niegdzie opinie o obiektywach manualnych znacznie gorszych na cyfrze to sa one bardzo czesto skonstuowana na zasadzie: wszedzie gorzej gdzie nas nie ma i czego nie mamy. Jezeli szukasz bardzo dobrego obiektywu do portretu na ogniskowej 150 to kup Hasselblada starego Sonnar 4/150 C, adapter i bedziesz mial obiektyw z ktorym nie bedziesz chcial sie rozstac. Swietna tez jest Mamiya Secor 2.8/150.
pozdrowienia, wojtek
przepraszam, nie mam polskich znakow
http://70fahrenheit.wordpress.com
ODPOWIEDZ