Wydajność Hydrofenu.

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
vidman
-#
Posty: 244
Rejestracja: 28 lut 2007, 22:33
Lokalizacja: Zamość
Kontakt:

Wydajność Hydrofenu.

Post autor: vidman »

Chodzi mi o pewną kombinację - przy rozcieńczeniu 1+3 i pojemności koreksa 500ml, w tymże koreksie znajdzie się 125ml roztworu stężonego (no i 375ml wody).
I tu pytanie - czy w tym roztworze da sie wywołać tylko jeden negatyw czy da rade wymoczyć 2 filmy? (średni format - czy mam jedną czy dwie błony w koreksie i tak pół litra cieczy trzeba).
Wedle pudełka da rade tylo jeden (i w sumie - w litrze Hydrofenu - 8 sztuk przy takim rozcieńczeniu), ale jak wywołuję w Rodinalu 1+100 to w tym samym koreksie mam 5ml Rodinalu na 500ml wody. A wedle wszelkich wskazań ilość Rodinalu w roztworze nie może być mniejsza niż 5ml/film. Ale mi wywołanie 2 błon w 500ml Rodinalu 1+100 wychodzi bezproblemowo.
Czy ma ktoś doświadczenie z Hydrofenem odnośnie tej przeciągniętej wydajności? Jak dobrze główkuję, to w 1l Hydrofenu dałoby się wymoczyć 16 klisz? Czy ktoś już tak próbował?
Pozdrawiam
I object to all this sex on the television. I mean! I keep falling off!

"the ribbon"
Copyright © 2007 Peter Robinson, http://www.monopix.co.uk/index.shtml
komi
-#
Posty: 13
Rejestracja: 23 lut 2007, 19:38
Lokalizacja: Głuszyca/Wrocław
Kontakt:

Post autor: komi »

Nie wołałem 120'ki w hydrofenie, ani w rozcieńczeniu 1+3, natomiast przy rozcieńczeniu 1+1 dla 400ml (czyli 200ml stocka) dla 135'tki 3 można wywołać, mi się udało. Jeżeli nie będziesz wołał jednocześnie (a chyba jednak będziesz z opisu wnioskuję, ale jeśli jednak nie... :)) to ostatniemu przedłuż czas wywołania, jak producent przykazał (przy drugim negatywie ja bym jeszcze nie przedłużał, przynajmniej na podstawie moich negatywów). Nie było problemu z osiągnięciem odpowiedniej gęstości i tylko na tej podstawie napisałem, że można. Sprawdziłem jedynie "organoleptycznie" :)

Dodano:
Ja wołałem jeden po drugim, więc używałem tej kąpieli W17 przez ok.3h, można więc uznać, że był świeży, miał stabilizowane 20st.C, woda destylowana, po użyciu zlany do słoika, zakręcony i wstawiony z powrotem do wody 20st.C, osobne lejki do wywoływacza i utrwalacza, tego chyba nie trzeba wspominać? Mieszam raczej oszczędnie: 5-10sek co 3minuty, przez obrót szpulą (wiem, wiem, ale nie mam innej możliwości póki co).
Teoretycznie można wszystko, tylko "Po co?".
Awatar użytkownika
vidman
-#
Posty: 244
Rejestracja: 28 lut 2007, 22:33
Lokalizacja: Zamość
Kontakt:

Post autor: vidman »

komi pisze:Sprawdziłem jedynie "organoleptycznie"
No i właśnie o to mi chodziło. Skoro 200ml stocku dało rade 3 klisze wywołać (135tka i 120tka mają niemal tę samą powierzchnię), to 125ml powinno wydolić na dwie. ale i tak opświęcę jakieś 2 błony na coś czego mi nie będzie potwornie szkoda i sprawdzę to do końca.

Dodano:
Właśnie się suszą 2 sztuki średniego formatu - Orwo NP20 (ASA 50) w Hydrofenie 1+1, 22C, 8,5 minuty. Jednak nie zdecydowałem się na 1+3... za bardzo mi zależało na tych fotkach. Może za wcześnie na konfetti ale klisza wygląda modelowo (na oko), tym bardziej się cieszę że to pierwsze moje starcie z Hydrofenem! Wcześniej moczyłem Orwo w Rodinalu 1+100 ale chciałem coś z mniejszym zaziarnieniem:)

Dzięki i pozdrawiam
I object to all this sex on the television. I mean! I keep falling off!

"the ribbon"
Copyright © 2007 Peter Robinson, http://www.monopix.co.uk/index.shtml
Awatar użytkownika
vidman
-#
Posty: 244
Rejestracja: 28 lut 2007, 22:33
Lokalizacja: Zamość
Kontakt:

Post autor: vidman »

HA!
Test poczyniony.
Namaczałem Maco UP400+ w hydrofenie 1+3 (18 minut/22C, mieszanie przez pierwszą minutę, potem 5sek/min). Na jedną kliszę typu 135 wchodzi mi 250ml wywojki, także w 250ml wywojki było 62,5ml stocku. Klisza się właśnie suszy, była zrobiona Zenitem 12XP który ma czasem tendencję do niedoświetlania. Wywołanie wyszło - na oko - bardzo przyzwoicie; światła nie są przeczernione a w cieniach widać szczegóły, kontrast jest sporo mniejszy niż wychodził mi w A-49 (stock, 10 min/20C). Ostatecznie się okaże po wyschnięciu i naświetleniu owiększeń.
Ostateczna konkluzja jest taka że spokojnie da się litrem hydrofenu wymoczyć 16klisz. Następnym razem jednak przedłużę wywołanie o jakąś minutę.
Pozdrawiam
I object to all this sex on the television. I mean! I keep falling off!

"the ribbon"
Copyright © 2007 Peter Robinson, http://www.monopix.co.uk/index.shtml
Awatar użytkownika
vidman
-#
Posty: 244
Rejestracja: 28 lut 2007, 22:33
Lokalizacja: Zamość
Kontakt:

Post autor: vidman »

Ano mam nawet i fp4 i hp5, a to kombinowanie z hydrofenem to między innymi po to żeby móc trafnie te Ilfordy wymoczyć. Dzięki za podpowiedź z czasami!
Pozdrawiam
I object to all this sex on the television. I mean! I keep falling off!

"the ribbon"
Copyright © 2007 Peter Robinson, http://www.monopix.co.uk/index.shtml
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5572
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

Pyszna okładka, a ja szukałem przepisu do FOTO65 w necie. Ale znalazłem.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
komi
-#
Posty: 13
Rejestracja: 23 lut 2007, 19:38
Lokalizacja: Głuszyca/Wrocław
Kontakt:

Post autor: komi »

Próbował ktoś łączyć hydrofen z bromkiem potasowym (albo benzotriazolem)? Mam do wywołania pół negatywu (z otworkowca), nie wiadomo jakiej czułości negatyw, jak naświetlany (to nie mój negatyw, ale mniej więcej ustaliłem czasy wywołania na połówce negatywu), do tego leżał rok po naświetleniu (nie w lodówce). Tak więc po wywołaniu połówki negatywu są kontury, linie i płaszczyzny, ale jest też duże zadymienie/zaświetlenie, które chciałbym zmniejszyć. Pytanie właściwe: czy przy dodatkach przeciwzadymiaczy przedłużacie czas wywołania (chcę to w W17, to może kontrastowością trochę zadymienie zmniejszę), oczywiście: czy używał ktoś dodatkowych antyzadymiaczy do W17? Jak napisałem - zostało już tylko pół negatywu, więc testy raczej odpadają.
Teoretycznie można wszystko, tylko "Po co?".
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5572
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

Chyba pytałem na starym forum, nie pamiętam, ale możliwe że przepis miałem właśnie od Ciebie.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Antoni
-#
Posty: 68
Rejestracja: 07 cze 2007, 16:16
Lokalizacja: Krakow

Post autor: Antoni »

Weseee


spróbuj fp4 albo hp5 w hydrofenie 1+3,czas wołania z pudełka dla 1+1 weź x2 ...

Wychodzi 18 minut, wybacz, za byc moze idiotyczne pytanie, czy to nie za dlugo ? A moze dluzej jednak :) ? Chcialbym zaryzykowac, choc licze na pomoc..

Prawde mowiac, dopiero zaczynam, a zdjecia ktore chce wywolac to 120tka wlasnie fp4 .. glownie zdjecia na cmentarzu starych zniszczonych grobowcow... nie bylo slonca, pochmurne niebo ale nie do przesady
;) bylo jasno ..
Awatar użytkownika
vidman
-#
Posty: 244
Rejestracja: 28 lut 2007, 22:33
Lokalizacja: Zamość
Kontakt:

Post autor: vidman »

Nie za długo. Sprawdziłem to właśnie na FP4 i wyszło w sam raz.
Pozdrawiam
I object to all this sex on the television. I mean! I keep falling off!

"the ribbon"
Copyright © 2007 Peter Robinson, http://www.monopix.co.uk/index.shtml
Antoni
-#
Posty: 68
Rejestracja: 07 cze 2007, 16:16
Lokalizacja: Krakow

Post autor: Antoni »

FOMA FIX utrwalacz

Mam film 120 do wywolania..

Z opakowania " 17 blon ... albo zwojowych typ 120 przy zalozeniu stosowania kapieli przerywajacej "

Jesli ktos moze to prosze o w miare szybka odpowiedz, chcialem wywolac ten film jeszcze dzisiaj w miare wczesnie.. a nie bardzo rozumiem o co chodzi ? A co jezeli nie zastosuje kampieli, i bede utrwalal powiedzmy 1 + 5 tak jak na opakowaniu jest podane, zalozmy 3 minuty ? ...
Awatar użytkownika
ku6i
VIP
Posty: 409
Rejestracja: 02 mar 2007, 14:21

Post autor: ku6i »

Tak na logikę, to się szybciej zużyje, bo będzie musiał poreagować sobie z wywoływaczem. Ale niech lepiej ktoś to potwierdzi
Antoni
-#
Posty: 68
Rejestracja: 07 cze 2007, 16:16
Lokalizacja: Krakow

Post autor: Antoni »

Hejo,

Powiedzcie no Panowie,

Wolalem film, tak jak Weseee pisal, 1/3 fomapan 100 w W 17, mialem go raptem 200 ml, plus 450 wody, wiec wywolalem nie 11 ( 1 + 1 / 5.5 minuty ) a 12 minut.

Niestety nie mialem wiecej wywolywacza :( wiec zaryzykowalem, i tak wlasnie zrobilem.

I wlasnie wyplukalem przed chwila film, niby jest czystelny, ale ... patrzac pod swiatlo strasznie jasny, nie patrzac pod swiatlo, czyli, bardziej z dala od zarowki w lazience, juz lepiej widac, w sumie widac wszystko, ale nie ma jako tako skali szarosci czy jak sie to tam fachowo nazywa, nie wiem.. czern/biel i szarosc bla bla... jest taki wlasnie jakby jedno barwny ;) szary i bialy heh..

I strasznie jasniutki :( .. masakra! Dwa dni temu wolalem film, i wyszedl zupelnie inny, ale to byl tez inny film i 1+1 a nie 1 + 3, wyseszdl znacznie ciemniejszy patrzac pod swiatlo.

Moze sie okazac, ze mimo wszystko ten moj filmik wyszedl dobrze ? Blagam nie smiejcie sie ;) ..., mowia, ze poczatki sa zawsze trudne ;-)

P.S mimo iz jasny jak diabli, to widac w sumie wszystko to co ma byc widac, kostke na rynku w krakowie tysz. :)



20 minut pozniej _----------------

No tak patrze raz jeszcze, nie pod zarowke, wisi sobie, i wyglada ladnie, wszystko czystelne ale dlaczego taki jasny :(((((

Jejku, zeby szybciej wyschnął, to poszedlbym pod powiekszalnik jeszcze dzisiaj :((
Antoni
-#
Posty: 68
Rejestracja: 07 cze 2007, 16:16
Lokalizacja: Krakow

Post autor: Antoni »

Dzieki. Mam nadzieje, ze mimo wszystko, choc te pare minut za krotko, bedzie okej. Wkladam film do powiekszalnika, i choc jest jasny to bardzo czytelny.
cczarnulka
-#
Posty: 1
Rejestracja: 13 lis 2007, 16:59
Lokalizacja: Białystok

Post autor: cczarnulka »

Hej. Jestem tu nowa, jak i zaczynam dopiero zabawę z wywoływaniem. Posze powiedzcie mi jaki jest czas wywoływania w Hyrofenie Illforda Pan 400?? Niestety zawsze wywoływałam w D-76 a teraz mam tylko Hydrofen i tam nie ma czasów dla tejże kliszy. Klisze muszę już dziś wywołać:):)
ODPOWIEDZ