Czy zdarzyło się Wam?

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
dead_king
-#
Posty: 50
Rejestracja: 17 wrz 2009, 18:49
Lokalizacja: WWA
Kontakt:

Czy zdarzyło się Wam?

Post autor: dead_king »

Czy zdażylo wam się, że koreks wpuszczał do środka światło? Wywoływałem pierwszy raz i zmarnowałem 2 rolki. Przeanalizowałem dogłębnie cały proces i postanowiłem kupić nowy koreks i pomogło. Stary był używany, z alledrogo.

Nie dopuszczam do siebie myśli, że 3 razy przeprowadzając proces tak samo, za 3 razem przy wymianie koreksu coś poszło dobrze. Co o tym sądzicie?
Ostatnio zmieniony 01 cze 2010, 14:34 przez dead_king, łącznie zmieniany 1 raz.
"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." - Stanisław Lem
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

mnie się nie zdarzyło, ale miałem tylko funkel nówki nie śmigane. jednakowoż, żadna po roku dość intensywnego używania nie wpuszczała światła do środka. co innego płyny na zewnątrz.

a jak wygląda zadymienie na filmie?
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
dead_king
-#
Posty: 50
Rejestracja: 17 wrz 2009, 18:49
Lokalizacja: WWA
Kontakt:

Post autor: dead_king »

OK, to było tak. Koreks 450ml, Rollei RHS 1+15, 20st., 8 min zgodnie z zaleceniami na etykietce wywoływacza. Wszystko rozrabiane z wodą demineralizowaną, przerywane wodą z octem 1+9, utrfalane Tetenalem Superfixem Plus, a na koniec zwilżane Mirasolem 2000.

1. Rolka Rollei Superpan 200 - cała niebieska i przezroczysta.
2. Jak wyżej oprócz końca kliszy, który był najgłębiej i był zadymiona, reszta niebieska i przezroczysta.

3. Rolka Fuji Neopan 1600 - cała wywołana tyle, że zgodnie z zaleceniami 9,5 minuty przy 1+15.

Proszę się wrazie co, nie śmiać to był pierwszy raz:) W każdym razie Fuji wyszło bardzo ładnie. Znaczy na kliszy wyszło cokolwiek, coś się pojawiło w przeciwieństwie do poprzednich.

Edit:

Zapomniałem dodać, że 1. i 2. rolka wywoływane w koreksie z alledrogo (Jobo 2400) a 3. w nowiutkim patersonie (Paterson system 4 na 2 rolki)
Ostatnio zmieniony 06 sty 2010, 11:07 przez dead_king, łącznie zmieniany 1 raz.
"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." - Stanisław Lem
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

w rolaju niestety szwankują szczeliny kaset i wpuszczają światła do kasety. jeśli masz jeszcze takowe, przyjrzyj się im dokładnie.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
dead_king
-#
Posty: 50
Rejestracja: 17 wrz 2009, 18:49
Lokalizacja: WWA
Kontakt:

Post autor: dead_king »

Nie miałem pojęcia i nie pomyślałem nawet o takiej możliwości. Trzeba będzie na przyszłość je wkładać spowrotem do plastykowych pojemniczków tuż po naświetleniu. Ale jakoś już mi się nie chce starego koreksu używać. Ten nowy bardzo mi się podoba i system nawijania kliszy, którego w Jobo nie ma.
"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." - Stanisław Lem
Awatar użytkownika
ku6i
VIP
Posty: 409
Rejestracja: 02 mar 2007, 14:21

Post autor: ku6i »

dead_king pisze:utrfalane
:shock:
dead_king pisze:1. Rolka Rollei Superpan 200 - cała niebieska i przezroczysta.
2. Jak wyżej oprócz końca kliszy, który był najgłębiej i był zadymiona, reszta niebieska i przezroczysta.
Gdyby koreks przepuszczał światło, to miałbyś negatywy całe czarne, a nie przeźroczyste. Coś tu nie gra...
AJK
-#
Posty: 197
Rejestracja: 18 sty 2009, 14:59
Lokalizacja: Wschodnia Fryzja

Post autor: AJK »

rbit9n pisze:w rolaju niestety szwankują szczeliny kaset i wpuszczają światła do kasety. jeśli masz jeszcze takowe, przyjrzyj się im dokładnie.
To raczej nie kasety, ale wina podloza - wszystkie te "przepakowane" Aviphoty (Rollei 80S, Superpan/Universal 200, 400S) maja podloze Estar, ktore dziala jak swiatlowod.
Pozdrowienia znad Morza Polnocnego

Andrzej
Awatar użytkownika
dead_king
-#
Posty: 50
Rejestracja: 17 wrz 2009, 18:49
Lokalizacja: WWA
Kontakt:

Post autor: dead_king »

Sorry za to utrfalane :D Czasem szybciej pisze niż myślę...

Ale faktycznie. One porostu wyglądały jaby były "wyprane ze wszystkiego" dosłownie. Może coś źle policzyłem. Ile ml wywoływacza powinno być na 450ml koreksu w rozcieńczeniu 1+15?
"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." - Stanisław Lem
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

AJK pisze:To raczej nie kasety, ale wina podloza - wszystkie te "przepakowane" Aviphoty (Rollei 80S, Superpan/Universal 200, 400S) maja podloze Estar, ktore dziala jak swiatlowod.
fakt, o tem nie pomyślałem. ale ja miałem rolaje w kaset z rozdziawioną mordką i tym się zasugerowałem.
dead_king pisze:Ile ml wywoływacza powinno być na 450ml koreksu w rozcieńczeniu 1+15?
powinno być ca. 28ml.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
dead_king
-#
Posty: 50
Rejestracja: 17 wrz 2009, 18:49
Lokalizacja: WWA
Kontakt:

Post autor: dead_king »

Czyli policzyłem dobrze. Więc tym bardziej nie wiem w czym problem...
"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." - Stanisław Lem
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

pytanie dodatkowe: czy napisy w rozbiegówka są czytelne, znaczy czarne?
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
dead_king
-#
Posty: 50
Rejestracja: 17 wrz 2009, 18:49
Lokalizacja: WWA
Kontakt:

Post autor: dead_king »

Obawiam się, że nie. Wczoraj natomiast zrobiłem kolejne 2. rolki Neopanu Fuji 1600 i wszystko "bangla".
"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." - Stanisław Lem
Awatar użytkownika
azael
-#
Posty: 23
Rejestracja: 29 sty 2010, 11:02
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: azael »

Chciałbym odgrzać ten temat. Zaznaczam, że jestem totalnie początkującym wołaczem.

Wywołałem 5 rolek Superpana 200 za pomocą RHS'a.
Pierwszą wołałem w rozcieńczeniu 1+15 i zgodnie z tabelkami przez 8 minut. W wyniku dostałem totalne niedowołanie czyli ledwo widoczne kontury tak klatek jak i napisów na krawędziach. Stwierdziłem, że coś musiałem skopać z proporcjami, więc na drugą rolkę przygotowałem, sprawdzając z 5 razy, taki sam roztwór. Efekt niestety identyczny.
Parę dni później wołałem jedną rolkę, ale skorzystałem z roztworu 1+7 i w czasie "opakowaniowym" 5 min. Wynik - OK.
Kolejna rolka i znów roztwór 1+15 i efekt identyczny jak przy pierwszych dwóch. Jeszcze jedna rolka, ten sam roztwór, ale czas wydłużyłem do 12 minut. Znowu to samo :-O

Ma ktoś na to jakieś logiczne wytłumaczenie? Z góry dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
rayman
-#
Posty: 401
Rejestracja: 21 mar 2009, 22:44
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: rayman »

Miałem podobny problem z Hydrofenem 1+3 (zaznaczę że był świeżutki) i Superpanem 200. Wołałem 18min przy 20 stopniach (czyli na zdrowy rozsądek powinno być dobrze) a negatyw wyszedł na tyle niedowołany że nadawał się tylko do śmietnika.

To możliwe że negatyw prawie nie reaguje na mocniej rozcieńczoną chemię (np W-17 1+3 lub RHS 1+15) mimo odpowiednio wydłużonego czasu wołąnia?

P.S. "Zdarzyło" nie pisze się czasem przez "rz"? ;)
A niech mnie TSS pokąsa!
Awatar użytkownika
Marianov.
-#
Posty: 169
Rejestracja: 28 paź 2009, 09:36
Lokalizacja: Ełk

Post autor: Marianov. »

Hm, zaczynam sie zastanawiać czy ten cały Superpan nie jest jakiś lewy, a raczej nieprzewidywalny. Sprzedają go w (prawie) w cenie żwiru, a musi być tego jakiś powód... ja miałem ten sam problem tylko z innym wywoływaczem - Xtol 1+2 13 minut - niebieska klisza, ledwo dostrzegalne zarysy klatek. Po śledztwie wina spadła na użycie kranówy zamiast wody destylowanej ale zaczynam znów mieć wątpliwości... Co dziwne Superpan w rodianlu 1:50 i 1:100 wychodził mi normalnie (też z kranówą mieszane).
Niestety tak to jest jak sie chce oszczędzić na negatywach:) teraz czekają mnie kolejne przygody, czekam na paczke z chin - Shanghai GP3 100 - po 5zł rolka :mrgreen: ciekawe co z tego bedzie hmm
ODPOWIEDZ