6x7 - jaki powiekszalnik??

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Prorok78
-#
Posty: 15
Rejestracja: 19 sty 2009, 20:03
Lokalizacja: Wroclaw / Krakow

6x7 - jaki powiekszalnik??

Post autor: Prorok78 »

Krotko :)

6x7 i do tego maly obrazek...
Poki co mam krokusa ale chetnie wybije nim okno :)
Co kupic ??
wiem o LPL 6700 i 7700 (kto wie jaka jest roznica miedzy nimi)??
wiem o durstach (ale gubie sie w numerkach modeli):(

nie chce kolosa jak powiedzmy durst laborator 1200 :):) - zreszta 4x5 cala tez nie bede robic poki co :)

czy ktos podpowie konkretne modele durstow na przyklad ??
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

LPL sa ok chociaz do Dursta to troche im brakuje - solidnosci, stabilnosci. Sa takie filigranowe ;-)
Durst - M670, M70, M805, Laborator 900. Z czego najbardziej polecam L900, to "flagowy" okret Dursta do sredniego formatu, cudowna maszyna, sam zreszta takiego uzywam.

Sa jeszcze starsze Dursty ale je chyba mozemy pominac ze wzgledu na slaba dostepnosc ramek czy innych akcesorii. Jeszcze jest 707 autocolor ale to juz jak na moj gust zbyt naladowane elektronika..
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

Najlepszym w/g mnie powiększalnikiem i dającym najwięcej możliwości samodzielnego zestawienia (od ortodoksyjnego do skomputeryzowanego) jest modułowy DURST M70.

Moduły systemowe do powiększalnika DURST M70

Na dole od lewej:
- głowica kondensorowa M707 BW
- głowica elektroniczna M70 Micro
- głowica kolorowa M70 Color
- głowica multigradacyjna M70 Vario

Moduł M70 Basic to "baza" do montowania głowic
Moduł M70 Stabi to zasilacz ze stabilizatorem (montowany na bazie) za głowicą
Załączniki
DURST_M70.jpg
Ostatnio zmieniony 30 gru 2009, 17:02 przez slawoj, łącznie zmieniany 2 razy.
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

no kwestia dyskusyjna, M805 i L900 mozna bylo jeszcze bardziej rozbudowac, skomputeryzowac czy cokolwiek innego. do M70 nie idzie kupic glowcy kondensorowej (niby byla ale nikt nigdy jej nie mial :) mozna ratowac sie glowica od 605 ale wtedy jestesmy skazani na 6x6. co nie zmienia faktu, ze M70 jest fantastycznym powiekszalnikiem.
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

dadan_mafak pisze:do M70 nie idzie kupic glowcy kondensorowej (niby byla ale nikt nigdy jej nie mial :)
DURST M70 korzysta z głowicy kondensorowej "M707 BW".

Tak jak pokazuje załączone zdjęcie w moim poście powyżej.
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

widziales kiedykolwiek taka glowice na sprzedaz? ;-)
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

DURST 707 z głowicą kolorową jest teraz do kupienia na eBay'u (EUR 149) München - Niemcy, Nr przedmiotu: 350296333704

Tak on wygląda:
Załączniki
DURST_707.JPG
bowie
-#
Posty: 204
Rejestracja: 06 wrz 2007, 10:46
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: bowie »

slawoj pisze:
dadan_mafak pisze:do M70 nie idzie kupic glowcy kondensorowej (niby byla ale nikt nigdy jej nie mial :)
DURST M70 korzysta z głowicy kondensorowej "M707 BW".

Tak jak pokazuje załączone zdjęcie w moim poście powyżej.
jakbyście gdzieś wyczaili taką głowiczkę (mam na myśli kondensor do M707, lub nawet do M605), to biorę w ciemno :mrgreen:
Prorok78
-#
Posty: 15
Rejestracja: 19 sty 2009, 20:03
Lokalizacja: Wroclaw / Krakow

Post autor: Prorok78 »

no wlasnie o cos takiego mi chodzi :)
tylko mam kilka pytan :) co mozna skomputeryzowac w powiekszalniku ?? (wybaczcie ale jestem wychowany na krokusach:)) , jak rozumiem to kazdy durst z numerkiem powyzej 670 bedzie ok ?? chodzi mi teraz glownie o format negatywu :), jak z dostepnoscia ramek, zarowek itd?, czy one moga pracowac np w polaczeniu z analizatorem tak by uproscic kwestie dobierania filtrow multigrade (lub kolorowych do zdejmowania maski negatywu)?, jakie ewentualnie (z dostepnych) poza durstem moglyby wchodzic jeszcze w gre??
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

skomputeryzowac mozna pomiar swiatla, dobor ekspozycji, pomiar hmm...intensywnosci filtracji i automatycznie go skorygowac podczas zuzywania sie filtrow czy lampy i pewnie jeszcze pare rzeczy sie znajdzie.
chcialem tu wyraznie powiedziec, ze przedstawiam tylko i wylacznie moj punkt widzenia, ja jak ognia unikam wszelkich takich "usprawnien" bo do niczego nie sa mi potrzebne i lubia sie zepsuc. jak ktos lubi to moze nawet jakas odbitke zrobic takim sprzetem :mrgreen:
z halogenami do glowic kolorowych czy vario nie ma zadnych problemow. mozesz sobie nawet kupic...Dursta jesli bedziesz robil kolorowe odbitki
do kondensorowych tez nie ma problemu, pasuja i dzialaja te najzwyklejsze
ramki, szybki, plytki - ebay - albo ja czasami cos wystawie jak mam nadwyzke
poza Durstem to chyba wspomniane jobo/lpl, fujimoto, dunco. za reszta nie przepadam, zwlaszcza za kaiserem
Sebastian
-#
Posty: 33
Rejestracja: 28 lut 2007, 21:19
Lokalizacja: Manchester

Post autor: Sebastian »

Mialem dwa LPL 670- kolorowe filtry ni jak nie dawaly mi podobnego kontrastu do filtrow ilforda wiec kupilem Durst M700 na kolumnie od M800 formaty od 35mm do 6x9, to jest powiekszalnik zaliczny do pro, mozna go rozbudowywac i ramki pasuja od Meopty sam uzywam do 6x6, mozna podczepic pod kolumne M700 glowice do 5x4.
viewtopic.php?t=1783&postdays=0&postorder=asc&start=15
zuzlo
-#
Posty: 32
Rejestracja: 07 lip 2009, 09:10
Lokalizacja: HD/Krakow

Post autor: zuzlo »

M70 BW byl jakis czas temu do kupienia na niemieckim ebayu, ok. 150 E.
Ja uzywam AC 707 Autocolor, ktory jest wg. mnie rewelacyjny. Wszystko jest wbudowane jednym ruchem wylacza sie filtry, zmienia boxy itp.
Elektronika jest, ale sluzy do pomiaru swiatla. Moze to byc problem gdy to siadzie, poniewaz nie mozna wtedy podpiac zewnetrzenego zegara. Elektronik amator poradzi sobie jednak z montazem dodatkowego wylacznika w tej glowicy. ja tak mam: moge uzywac wbudowanego zegara lub podpiac zewnetrzny.
Powiekszalnik ten uzywa chyba tych samych ramek i karetek co M70.
zuzlo
-#
Posty: 32
Rejestracja: 07 lip 2009, 09:10
Lokalizacja: HD/Krakow

Post autor: zuzlo »

Dodam jeszcze, ze klasa sama w sobie jest Kienzle. Jest to niemiecka firma, robiaca ciagle powiekszalniki. Taki np. Tempomat T67/69 (6x7/6x9) chyba nie ma sobie rownych.
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

no, do wiekszosci na szczescie idzie podlaczyc osobno halogen i recznie sterowac. gorzej jak filtracja jest zautomatyzowana i ustalana silniczkami krokowymi - jak seria Elite czy Pictochrome...wtedy juz jest lipa

Kienzle robi piekne sprzety...tyle, ze troche nie ten przedzial cenowy...Tempomata sam bym chetnie w mojej ciemni ujrzal :mrgreen:
ODPOWIEDZ