klisza - kolor, papier - czb

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

stereo
-#
Posty: 89
Rejestracja: 13 lip 2009, 18:05
Lokalizacja: Dokąd

klisza - kolor, papier - czb

Post autor: stereo »

Witam, taka myśl mnie naszła - da się wkładając wywołaną, kolorową kliszę do powiększalnika (chyba najlepiej z głowicą kolorową) zrobić odbitkę czarno-białą? W sumie skoro da się np aparatem otworkowym od razu naświetlać papier, a później wywołać...to tu chyba też przejdzie? Tylko papier zmienno, czy stałogradacyjny? No o ile da się w ogóle...ktoś próbował?:)
chloe
-#
Posty: 48
Rejestracja: 02 wrz 2008, 18:26
Lokalizacja: zgora
Kontakt:

Post autor: chloe »

oczywiscie, ze się da. wychodzą raczej mało kontrastowe i płaskie. kto bardziej obyty może ładnie je podrasować.
generalnie wszystko sie da ;) kolorowy film w chemii czb też się da.
piotr
-#
Posty: 132
Rejestracja: 06 kwie 2008, 13:32
Lokalizacja: Warszawa Falenica

Post autor: piotr »

Nie musi byc nawet głowica, nie musi być nawet multigrade. Zrobiłem ostatnio zdjęcie Taty,który miał 50 urodziny. Wtedy robiłem na kolorowej 200 kodaka. Na 60 urodziny zrobiłem na stałogradacyjnym barycie fomy i wyszło lepiej niż w kolorze.

No ale ja jestem dziwakiem świat widzę daltonistycznie w szarościach i grach świateł :)
stereo
-#
Posty: 89
Rejestracja: 13 lip 2009, 18:05
Lokalizacja: Dokąd

Post autor: stereo »

Hm...ciekawe, będzie trzeba kiedyś spróbować... Myślałem o głowicy kolorowej, bo wtedy będzie miało się większą kontrolę nad efektem wyjściowym, w tym nad kontrastem. I w sumie to by też chyba była od razu namiastka filtrów kolorowych stosowanych w fot. czarno-białej, nie?
Awatar użytkownika
troniu
-#
Posty: 141
Rejestracja: 02 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: ciupagoooland
Kontakt:

Post autor: troniu »

Robiłem tak z portrą 400 wołaną c-41, w głowicy ustawienia Y-0,M-0,C-140, ale można trochę więcej cyjanu, papier ilford MG FB,..... i wychodziły ładne, plastyczne portrety.
piotr
-#
Posty: 132
Rejestracja: 06 kwie 2008, 13:32
Lokalizacja: Warszawa Falenica

Post autor: piotr »

Czyli 140 dla Cyjan prawdopodobnie odcinało/niwelowało maskę. Ja jako stałogradacyjny po prostu dłużej świeciłem niż w domniemanym materiale cz-b.

Muszę zacząć robić dalsze eksperymenty i wołać błony kolorowe w chemi do cz-b. Filmy są nieraz po 1 zł więc warto się bawić.
Awatar użytkownika
Drafia
-#
Posty: 1
Rejestracja: 28 gru 2009, 23:48
Lokalizacja: Międzyrzec podlaski

Post autor: Drafia »

Ostatni wywoływałem kilka zdjęć z negatywu kolorowego na papierze czarno białym i wyszło naprawdę świetnie tak się zastanawiam czy po prostu nie robić fotek na błonie kolorowej i potem wywoływać jako czarno białe
co wy o tym sądzicie
ps jest sposób na wywoływanie błony kolorowej w domowych warunkach?
pozdrawiam
stygi
-#
Posty: 65
Rejestracja: 16 paź 2009, 08:56
Lokalizacja:

Post autor: stygi »

Drafia pisze:jest sposób na wywoływanie błony kolorowej w domowych warunkach?
tak
łaźnia wodna wg przepisu z wątku -> viewtopic.php?t=2999

oraz chemia TETENALA do c-41
Z przyczyn technicznych koniec świata został odwołany. Za zaistniałe utrudnienia serdecznie przepraszamy !
karmazyniello
-#
Posty: 6
Rejestracja: 07 sty 2008, 23:44
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: karmazyniello »

stygi pisze:
Drafia pisze:jest sposób na wywoływanie błony kolorowej w domowych warunkach?
tak
łaźnia wodna wg przepisu z wątku -> viewtopic.php?t=2999

oraz chemia TETENALA do c-41
Tylko weź poprawkę że to nie jest tani gips :-P
Już lepiej zainwestować we wzornik kolorów IT8 do skanera :-D
Joan
-#
Posty: 313
Rejestracja: 26 sty 2009, 15:40
Lokalizacja: zDolny Śląsk

Post autor: Joan »

Kiedyś przed laty to podobno nawet Foton produkował specjalny papier czarno - biały do powiększeń z negatywów barwnych, miał on nawet jakąś nazwę. Ja kilka razy robiłam powiększenia 18 x 24 z negatywów barwnych, bardzo dobrze wychodziły mi na papierze stało gradacyjnym twardym (głowica z żarówką), ale pewnie papiery multigrade i głowica filtracyjna pozwalają na uzyskanie lepszych efektów (jak np. efekt filtra czerwonego).
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

Post autor: flonidan »

W czarno-białe mają specjalny papier do koloru wephoty-podobno jakość odbitek powala wszystkie papiery b&w ,tylko trzeba obrabiać przy oświetleniu dla koloru.
jacek
Awatar użytkownika
Pio
-#
Posty: 43
Rejestracja: 03 lut 2008, 21:42
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Pio »

Joan - masz tu na mysli Foton pancobrom. Mam go u siebie w ciemni, ale nigdy jeszcze go nie testowałem :)
Awatar użytkownika
PMW
-#
Posty: 78
Rejestracja: 02 kwie 2011, 17:54
Lokalizacja: Warszawa STM
Kontakt:

Post autor: PMW »

można kopiować z barwnego negatywu ale papier powinien być stałogradacyjny
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Kiedyś dla zabawy zrobiłem parę klatek z Superii 200 na FomaVariant. Ot tak zwyczajnie - bez żadnej filtracji (czyli poszło na gradacji specjal) i nawet nie było aż tak tragicznie. Wyglądało nawet-nawet.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
PMW
-#
Posty: 78
Rejestracja: 02 kwie 2011, 17:54
Lokalizacja: Warszawa STM
Kontakt:

Post autor: PMW »

technik219 pisze:Kiedyś dla zabawy zrobiłem parę klatek z Superii 200 na FomaVariant. Ot tak zwyczajnie - bez żadnej filtracji (czyli poszło na gradacji specjal) i nawet nie było aż tak tragicznie. Wyglądało nawet-nawet.
Kilka powiększeń z barwnego materiału na fomabromie (n) także fuji superia chyba znalazło się na mojej pierwszej wystawie :D jescze w czasie studiów. . dziwne że koledzy nie pytali co to za film ;).. do dzisiaj te prace wisza u mnie na ścianie w domu :D
Ostatnio zmieniony 06 kwie 2011, 00:48 przez PMW, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ