Obiektywy powiększalnikowe

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

mex
-#
Posty: 24
Rejestracja: 09 cze 2009, 14:19
Lokalizacja: Mysłowice

Obiektywy powiększalnikowe

Post autor: mex »

Czemu w obiektywach ciemniowych są przysłony? Może to głupie pytanie ale nie potrafię sobie na nie odpowiedzieć.
AJK
-#
Posty: 197
Rejestracja: 18 sty 2009, 14:59
Lokalizacja: Wschodnia Fryzja

Post autor: AJK »

Dokladnie do tego samego, jak w obiektywach zdjeciowych z tym, ze w tym przypadku reguluja ilosc padajacego swiatla przechodzacego przez film i padajacego na papier. Takze obiektywy powiekszalnikowe wykazuja najlepsze parametry po przyslonieciu o 2-3 dzialki. Do tego przy przeslonieciu zwieksza sie glebia ostrosci, co jest zwlaszcza wazne przy karetkach powiekszalnikowych bez szybek. Praktycznie uzywa sie pelnego otworu do ustawienia ostrosci, natomiast do zrobienia ekspozycji na papier, przyslania.
Pozdrowienia znad Morza Polnocnego

Andrzej
Awatar użytkownika
Marianov.
-#
Posty: 169
Rejestracja: 28 paź 2009, 09:36
Lokalizacja: Ełk

Post autor: Marianov. »

Nie chciałbym śmicić na forum więc pisze w starym temacie.

Szukam obiektywu do powiększalnika pod sredni obrazek. Mam krokusa 6x7 i strasznie zasyfionego od chemii emitara (nalot na soczewce), na obitkach w porównaniu z mikarem bardzo mydli.
Jak narazie miałem okazje pracowac tylko na tym sprzęcie i nie ma żadnego porównania co do jakości obiektywów powiekszalnikowych.

Poradzcie, co lepiej wybrać? Duża bedzie różnica pomiędzy takim Emitarem (czystym) a np jednym z tańszych Rodenstocków - Ysaronem 75mm/4,5(zakładajc ze dokupie m42>m39)?
Obydwa to chyba szkła trójsoczewkowe.

A może wybrać coś innego? Jedynym ograniczeniem jest cena - nie chciałbym inwestowac zbyt dużych pieniędzy w szkło powiększalnikowe. myślałem o Anarecie ale jak zamontuje m23,5 w krokusie?
motaba_virus
-#
Posty: 15
Rejestracja: 30 sty 2010, 16:51
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: motaba_virus »

jako ze temat watku jest naprawde szeroki pozwole sobie bezczelnie sie do niego podczepic: Mianowicie, maial ktos z was stycznosc z Ysaronami Rodenstocka? bo przeszukalem juz chyba caly net i nikt nie chce za bardzo o nich pisac ;-)
Jak sie sprawuja i jak wypadaja w porownaniu z anaretami?
Awatar użytkownika
Gringo997
-#
Posty: 481
Rejestracja: 02 maja 2008, 13:45
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Post autor: Gringo997 »

w porównaniu z anaretem wszystko się będzie o nieco lepiej sprawować, ja mam rodagona 80mm i bardzo sobie chwalę ale ysarona nie mialem nigdy...
to ja zabiłem Laurę Palmer...
motaba_virus
-#
Posty: 15
Rejestracja: 30 sty 2010, 16:51
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: motaba_virus »

Gringo997 pisze:w porównaniu z anaretem wszystko się będzie o nieco lepiej sprawować
musze zapytac ;-) "nieco" czy "o niebo"? bo to roznica dla mnie :->
Gringo997 pisze:ja mam rodagona 80mm

jednak to chyba inna liga zupelnie niz ysaron,
cos mi sie wydaje ze ysaron to tryplet, ale wlasnie nigdzie nie moge znalezc info na ten temat w necie, no doslownie jakby sie sprzysiegli ze nie beda o nim pisac ;-)
Awatar użytkownika
macos
-#
Posty: 57
Rejestracja: 09 kwie 2007, 18:29
Lokalizacja: Jawor

Post autor: macos »

Przy powiększeniach 13x18 nie zauważyłem różnicy między Anaretem 4,5/80 a Ysaronem 4,5/60.
motaba_virus
-#
Posty: 15
Rejestracja: 30 sty 2010, 16:51
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: motaba_virus »

macos, dzieki
czyli pewnie zwykly prosty tryplecik :-/
ciekawe czy w ogole ktorys z ysaronow zaslugiwal na uwage czy wszystko przecietniaki :->
Anzelm
-#
Posty: 52
Rejestracja: 24 lut 2009, 10:34
Lokalizacja: Oława

Post autor: Anzelm »

Gringo997 pisze:w porównaniu z anaretem wszystko się będzie o nieco lepiej sprawować
Maciek, po raz kolejny bzdury rozpowszechniasz.
Racja - przymknięty anaret 80-ka potrafi pozytywnie zaskoczyć.
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez Anzelm, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Gringo997
-#
Posty: 481
Rejestracja: 02 maja 2008, 13:45
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Post autor: Gringo997 »

motaba_virus pisze:
Gringo997 pisze:w porównaniu z anaretem wszystko się będzie o nieco lepiej sprawować
musze zapytac ;-) "nieco" czy "o niebo"? bo to roznica dla mnie :->
miało być o niebo;)

Maciek, po raz kolejny bzdury rozpowszechniasz.
Miałem na myśli dobre obiektywy powiększalnikowe i podkreślam to jest moje zdanie, bo nie każdy np polubi podświetlaną skalę w Rodagonach czy cokolwiek innego w nich. Ja ze swojego jestem zadowolony i jest on według mnie dużo bardziej komfortowym obiektywem do pracy jak i ostrość sobie chwalę!
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez Gringo997, łącznie zmieniany 1 raz.
to ja zabiłem Laurę Palmer...
ODPOWIEDZ