Fotografia otworkowa

Fotografia alternatywna - Czyli coś innego niż wszyscy ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Maciej
-#
Posty: 182
Rejestracja: 06 maja 2007, 23:37
Lokalizacja: Poznań

Fotografia otworkowa

Post autor: Maciej »

Macie aparaty? Jak Wam się bawi w to?

Mam chyba zamiar zrobić/kupić jakiś otworek z braku docelowego aparatu (nawet z braku dalmierze, bo nigdzie w Polsce nie mogę znaleźć w normalnej cenie Canoneta QL17, a Yashicy electro 35 CC, to już w ogóle).

Pozdrawiam.
"Mów mądrze do głupca, a nazwie cię idiotą."
Gadu-Gadu: 6128949
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1353
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Jerzy »

Bawi bawi. Sam zrobiłem sobie aparat z papieru, Dirkona :) A otworek mam naświetlony na folii, dostałem kiedyś na warsztatach Olympusa dla cyfrówkowców :) Tu: http://www.fotosite.pl/index.php?title= ... _otworkowa są szczegóły. Docelowo zrobię 6x6, pewnie na blaszce.

Pozdrawiam!
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
Yaro

Post autor: Yaro »

Te naświetlane "otworki" to przecież nie są otworki (biorąc pod uwagę definicję otworka) :-/
Swego czasu prowadziłem dyskusję z gościem który chciał to upowszechnić (ponoć były nawet warsztaty u Olego na ten temat) ale gość nie dał się przekonać . Jak dla mnie fotografia otworkowa może występować jedynie wtedy gdy obraz jest rejestrowany poprzez fizycznie występujący otworek. Cała reszta jest substytutem choć efekty podobne.
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1353
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Jerzy »

Yaro pisze:Te naświetlane "otworki" to przecież nie są otworki (biorąc pod uwagę definicję otworka
Hmm można by się spierać czy ważniejsza zasada działania, czy środki techniczne.. Ale jego pomysł ma jedną zaletę: pozwala naprawdę szybko wejść w ten dział fotografii. Akurat byłem na takich warsztatach, dostałem kilkanaście otworków, raz dwa podczepiłem do aparatu - i już wiem. Teraz pewnie pokombinuję by mieć prawdziwą, dziurawą blaszkę, podczepię ją pod jakieś stare 6x6 lub coś sklecę sam... I oto chodzi - dać impuls :)

Pozdrawiam!
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
darius_Er
-#
Posty: 103
Rejestracja: 20 kwie 2007, 13:53
Lokalizacja: Cieszyn

Post autor: darius_Er »

Yaro pisze:a co myślicie o otworku 0,4mm
sporo. ponoc najlepsze sredince to 0.2 - 0.3 mm.

ja mam 0.3


minus jest taki, ze sa to aparaty 1strzalowe...

1 naswietlenie i szukanie ciemni...
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1353
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Jerzy »

Jednostrzałowe? Chyba tylko te z puszek po cukierkach :) Przecież jest wiele pinholi na film 120, w których jest przewijanie filmu...

Pozdrawiam!
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
Yaro

Post autor: Yaro »

darius_Er pisze:
Yaro pisze:a co myślicie o otworku 0,4mm
sporo. ponoc najlepsze sredince to 0.2 - 0.3 mm.

ja mam 0.3


minus jest taki, ze sa to aparaty 1strzalowe...

1 naswietlenie i szukanie ciemni...
Muszę sprostować że ja nie pisałem ( i nie zadawałem pytania) na temat otworka 0,4.
Zresztą nie muszę zadawać takich pytań bo prawdę mówiąc (bez chwalenia się :oops: ) "zjadłem zęby" na fotografii otworkowej.Na dowód proponuję pooglądać fotki na mojej stronie www.
Co do samego otworka to skoro już padło takie pytanie to średnica zależy od wielu czynników a podczas obliczania prawidłowej średnicy trzeba brać pod uwagę np. odległość od filmu (lub np. papieru) format filmu itd. Aby ułatwić sobie zadanie można bez problemu znaleźć na niecie "pinhole kalkulator". Oczywiście otworek 0,4 też możesz "władować" do jakiejś CO ale wtedy to będziesz musiał dostosować kamerę do otworka a nie otworek do kamery. A teraz najważniejsze ...wszystkie te zasady są po to aby je łamać :lol: tak więc proponuję vzbudować kamerę,pstryknąć fotkę i zobaczyć co wyszło :mrgreen:
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1353
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Jerzy »

Masz jakieś doświadczenia z naświetlaniem papieru? Jaką ma czułość? Jakieś dobre rady? :)

Pozdrawiam!
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
Yaro

Post autor: Yaro »

Papier trzeba naświetlać (podobno bo sam tego akurat nigdy nie testowałem) jako 5 iso. Jest jakiś sposób aby potem z tego negatywu na papierze zrobić pozytyw? Ja nie mam zielonego pojęcia jak wykonać taki zabieg "otworki zawsze naświetlam na negatywach choć muszę przyznać że raz czy dwa razy spróbowłem naświetlić Provię i też wyszło bardzo fajnie.
Łukasz Omasta
-#
Posty: 48
Rejestracja: 14 maja 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa/Katowice

Post autor: Łukasz Omasta »

Baryt można przeeksponować na pozytyw. Gorzej z plastikiem. Cienki papier naświetlamy po wywołaniu dobrze jest go natłuścić. Olejem mineralnym na przykład. Po wyschnięciu pod powiększalnik albo mocną lampę :)
Awatar użytkownika
Maciej
-#
Posty: 182
Rejestracja: 06 maja 2007, 23:37
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Maciej »

Yaro, dlaczego nie mogę otworzyć żadnej z Twoich galerii? Flasha mam zainstalowanego i większości takich portfolio mi się wyświetla. Ale zdarzają się też takie, które się nie otwierają i żądają Flasha, którego mam już zainstalowanego.
"Mów mądrze do głupca, a nazwie cię idiotą."
Gadu-Gadu: 6128949
Yaro

Post autor: Yaro »

Maciej pisze:Yaro, dlaczego nie mogę otworzyć żadnej z Twoich galerii? Flasha mam zainstalowanego i większości takich portfolio mi się wyświetla. Ale zdarzają się też takie, które się nie otwierają i żądają Flasha, którego mam już zainstalowanego.
Nie bardzo się znam na komputerach dlatego nie wiem dlaczego tak jest większość jednak może oglądać bez problemu tak więc jest to raczej sprawa Twojego komputera. Za jakiś czas zmienię moją galerię więc od razu mam zamiar wykonać ją jako galerię html. Wtedy raczej nie powinno być więcej tego typu problemów problemów a i szybciej się będzie wgrywało.


Wracając do tematu odbitki z papierowego negatywu to jak się przejedzie tym sprayem to ta negatywowa odbitka jest do kasacji?
Yaro

Post autor: Yaro »

Zastanawiałem się po prostu czy tej "posprayowanej" odbitce można przywrócić pierwotny wygląd. Poza tym ciekawi mnie czy spray wpływa jakoś na trwałość "negatywowej" odbitki?
Awatar użytkownika
georgio
-#
Posty: 224
Rejestracja: 01 mar 2007, 17:15
Lokalizacja: Ontario

Post autor: georgio »

Maciej pisze:Yaro, dlaczego nie mogę otworzyć żadnej z Twoich galerii? Flasha mam zainstalowanego i większości takich portfolio mi się wyświetla. Ale zdarzają się też takie, które się nie otwierają i żądają Flasha, którego mam już zainstalowanego.
Firefox nie otwiera, natomiast MS Explorer działa.
Awatar użytkownika
Maciej
-#
Posty: 182
Rejestracja: 06 maja 2007, 23:37
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Maciej »

georgio pisze:
Maciej pisze: Firefox nie otwiera, natomiast MS Explorer działa.
Dziękuję Ci bardzo!
"Mów mądrze do głupca, a nazwie cię idiotą."
Gadu-Gadu: 6128949
ODPOWIEDZ