Pytanie do użytkowników obiektywów typu "shift"

Obiektywy do aparatów i powiększalników.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Z_photo
-#
Posty: 1026
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Pytanie do użytkowników obiektywów typu "shift"

Post autor: Z_photo »

Odebrałem dzisiaj zakupiony obiektyw Olympus 35 mm PC.
Fajne to jest - małe, względnie lekkie, z precyzyjnie poruszającymi się bieżniami.
20240122_134224-Resizer-1024M.jpg
Mam jednak wątpliwości co do sugerowanego przez producenta sposobu obsługi:
"Aby wykonać zdjęcia z korekcją perspektywy:
1) ustaw aparat tak, aby płaszczyzna filmu była ustawiona równolegle do obiektu
2) przymknij obiektyw i określ ekspozycję (obiektyw nie może być przesunięty)
3) skomponuj kadr, przesuwając obiektyw i zwalniając migawkę."


Moja wątpliwość dotyczy punku 2, a wynika z tego że obraz obserwowany na matówce w zauważalny sposób ulega przyciemnieniu po przesunięciu osi optycznej obiektywu, w ślad za czym wskazania wewnętrznego światłomierza zmieniają się o ok. 1,5 EV (in minus) przy maksymalnym przesunięciu.
Rzeczywiście mam na to nie zważać i naświetlać zdjęcie z wykorzystaniem parametrów ekspozycji ustalonych przy obiektywie ustawionym w pozycji neutralnej?
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Pytanie do użytkowników obiektywów typu "shift"

Post autor: aka »

Z_photo pisze: 22 sty 2024, 14:43 Moja wątpliwość dotyczy punku 2
Zuiko PC-SHIFT lenses are preset type and do not have any automatic diaphragm, which means i.e., the lense must be set manually to the required taking aperture for correct light reading and exposure (stopped-down* metering). Full aperture should only be used for focusing, picture composing and as well as checking sharpness BEFORE such lense is shifted as it will provide a bright viewfinder image in order for you to perform those tasks. To take perspective-corrected pictures: 1) set the camera so that the film plane is aligned parallel to the subject, 2) stop down the lense and determine exposure, 3) compose by shifting the lense, and release the shutter. The correct way of determibe correct exposure is by (After stopping down the lense but BEFORE using the shift): i) with an OM-1(n) or OM-2(n) on MANUAL MODE Align the meter needle to the center of the exposure index by adjusting the shutter speed ring and aperture ring. ii) The TTL exposure meter of the OM-1(n) and OM-2(n) indicates correct light readings at zero-shift (normal position); i.e., when the optical axis of the lens is perpendicular to the film plane at the center of the picture area. Determining exposure after shifting the lense may result in incorrect exposures. With OM-2(n) or equivalent OM bodies on AUTO MODE: i) The shutter speed (corresponding to the preset aperture for proper exposure) is indicated by the meter needle. Make sure the needle does not enter the red zone (beyond 1/1000 sec.). Olympus recommends use of 1:10 (checker matte) focusing type which they claimed was specially designed for this lense type.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Pytanie do użytkowników obiektywów typu "shift"

Post autor: J.A. »

Z_photo pisze: 22 sty 2024, 14:43 Rzeczywiście mam na to nie zważać i naświetlać zdjęcie z wykorzystaniem parametrów ekspozycji ustalonych przy obiektywie ustawionym w pozycji neutralnej?
Tak, bo pomiar jest zafałszowany po przesunięciu ze względu na kąt padania światła. Przypuszczam, że i przyciemnienie obrazu na matówce z tego wynika, a nie z winiety jakby mogło to sugerować. Wątpię by winieta była na 1,5 EV, obiektyw byłby nieużyteczny.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Z_photo
-#
Posty: 1026
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Pytanie do użytkowników obiektywów typu "shift"

Post autor: Z_photo »

J.A. pisze: 22 sty 2024, 19:34 Tak bo pomiar jest zafałszowany po przesunięciu ze względu na kąt padania światła.
Tak podejrzewałem, ale wolałem zapytać. :)

Ciekawi mnie jeszcze (to niedługo sprawdzę empirycznie) czy przy w trybie automatycznym aparat naświetla prawidłowo, skoro w tym trybie światłomierz modelu OM2/OM2n mierzy światło faktycznie odbite od kurtyny migawki bądź od powierzchni filmu (przy czasach dłuższych niż 1/60 s).
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
oKuba
-#
Posty: 3195
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Pytanie do użytkowników obiektywów typu "shift"

Post autor: oKuba »

Z_photo pisze: 22 sty 2024, 14:43 Ciekawi mnie jeszcze (to niedługo sprawdzę empirycznie) czy przy w trybie automatycznym aparat naświetla prawidłowo
Nie robi tego. W tekscie cytowanym przez Andrzeja wyraznie jest to sformułowane
Z_photo
-#
Posty: 1026
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Pytanie do użytkowników obiektywów typu "shift"

Post autor: Z_photo »

oKuba pisze: 22 sty 2024, 21:43 W tekscie cytowanym przez Andrzeja wyraznie jest to sformułowane
Najwyraźniej błędnie zrozumiałem tekst obrobiony przez googlowego tłumacza.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
PPaweł
-#
Posty: 1361
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Pytanie do użytkowników obiektywów typu "shift"

Post autor: PPaweł »

Z_photo pisze: 22 sty 2024, 23:19 Najwyraźniej błędnie zrozumiałem tekst obrobiony przez googlowego tłumacza.
Zwykle deepl.com jest lepszy. I częściowo nawet nasz miejscowy. Natomiast im bardziej techniczny tekst, a jeszcze z tak zamierzchłej dziedziny jak fotografia analogowa (no, tu akurat nie ma to wielkiego wpływu), tym bardziej trzeba uważać. Zwłaszcza na niuanse typu coś robić, albo czegoś nie robić, bo sieci neuronowe potrafią gubić te drobiazgi.
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Pytanie do użytkowników obiektywów typu "shift"

Post autor: aka »

Z_photo pisze: 22 sty 2024, 21:26 czy przy w trybie automatycznym aparat naświetla prawidłowo
oKuba pisze: 22 sty 2024, 21:43Nie robi tego.
Wg mnie robi, tzn. naświetla prawidłowo. Nie widzę powodu by było inaczej niż w trybie manualnym. Jedyna różnica to ta, że w manualnym przy zerowym shiftcie fotograf ustawia czas/przysłonę, a w auto robi to aparat tzn. dobiera czas.
Z_photo
-#
Posty: 1026
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Pytanie do użytkowników obiektywów typu "shift"

Post autor: Z_photo »

PPaweł pisze: 23 sty 2024, 08:23 ... tym bardziej trzeba uważać. Zwłaszcza na niuanse typu coś robić, albo czegoś nie robić, bo sieci neuronowe potrafią gubić te drobiazgi.
"Złe" w tym siedzi. ;-)
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
oKuba
-#
Posty: 3195
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Pytanie do użytkowników obiektywów typu "shift"

Post autor: oKuba »

No to chyba sie nie zrozumielismy. Przy przesuniętym obiektywie nie ma prawa prawidlowo naswietlic. Jak mialby to wykombinować?
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Pytanie do użytkowników obiektywów typu "shift"

Post autor: aka »

oKuba pisze: 23 sty 2024, 09:39 No to chyba sie nie zrozumielismy. Przy przesuniętym obiektywie nie ma prawa prawidlowo naswietlic. Jak mialby to wykombinować?

A jak wytłumaczysz wskazania światłomierza aparatu różniące się o 1.5 EV (zakładam, że Z_photo ocenił ją korygując ustawienie przysłony lub czasu tak, aby wskazówka wskazała poprawne naświetlenie, a nie na "oko") po ustawieniu przesunięcia, które jest niepoprawne? Analogicznie - przy auto wskazania po przesunięciu powinno być -1.5 EV (w OM-4 byłoby widać dokładnie), tak jak przy manualu. Dlaczego zatem naświetlenie miałoby nie być poprawne, tak jak przy manualu? Aż mnie korci żeby kupić ten obiektyw tylko po to, że sprawdzić w praktyce ;-)
PPaweł
-#
Posty: 1361
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Pytanie do użytkowników obiektywów typu "shift"

Post autor: PPaweł »

A tak właściwie, to niby dlaczego przesunięty obiektyw źle poda światło światłomierzowi, ale filmowi to już dobrze? Przecież obraz jest obraz, a już zwłaszcza jak Olympus patrzy się na oświetloną migawkę, a nie na promienie z obiektywu bezpośrednio.
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Pytanie do użytkowników obiektywów typu "shift"

Post autor: aka »

PPaweł pisze: 23 sty 2024, 10:19 A tak właściwie, to niby dlaczego przesunięty obiektyw źle poda światło światłomierzowi, ale filmowi to już dobrze? Przecież obraz jest obraz, a już zwłaszcza jak Olympus patrzy się na oświetloną migawkę, a nie na promienie z obiektywu bezpośrednio.
To jest kluczowe pytanie.
Załączniki
meter_flash_illus.jpg
meter_flash_illus.jpg (36.17 KiB) Przejrzano 261 razy
Ostatnio zmieniony 23 sty 2024, 10:34 przez aka, łącznie zmieniany 1 raz.
Z_photo
-#
Posty: 1026
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Pytanie do użytkowników obiektywów typu "shift"

Post autor: Z_photo »

oKuba pisze: 23 sty 2024, 09:39 No to chyba sie nie zrozumielismy. Przy przesuniętym obiektywie nie ma prawa prawidlowo naswietlic. Jak mialby to wykombinować?
Nie wiem czy sensownie, ale kombinuję, że skoro w Olympusie OM2 w trybie automatycznym mierzone jest światło faktycznie odbite od powierzchni rolety lub filmu, to jest szansa, że w wyniku takiego pomiaru ustalony zostanie właściwy dla prawidłowej ekspozycji czas naświetlania.
Pozostaje jednak pytanie, czy fakt że przy przesuniętej osi obiektywu materiał eksponowany jest z ukosa ma realny wpływ na taki pomiar. Możliwym jest, że układ mierzący światło odbite dostrojony jest przy założeniu, że to światło w centralnej części kadru rzutowane jest na materiał światłoczuły prostopadle do powierzchni tego materiału, a ekspozycja "ze skosa" powoduje błędny odczyt - wszak kąt odbicia jest równy kątowi padania.
Szczęśliwie niewiele będzie kosztować praktyczna weryfikacja tego jak aparat zachowa się w trybie automatycznym, przy przesuniętej osi obiektywu.

PS. Z ciekawości podłączyłem ten obiektyw do bezlusterkowca. Z grubsza wydaje mi się, że w trybie priorytetu przysłony kadry naświetlane są prawidłowo - bez względu czy obiektyw jest w pozycji neutralnej, czy w pozycji z przesuniętą osią. Ale w cyfrówkach pomiar realizowany jest jeszcze inaczej, więc ten eksperyment nie jest miarodajny.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Pytanie do użytkowników obiektywów typu "shift"

Post autor: J.A. »

Chodzi o umiejscowienie czujnika pomiaru i kąta padania światła na niego.
jeżeli mamy aż 1,5 EV różnicy, to winieta tego obiektywu dyskwalifikuje jego użyteczność.
aka, to teraz przesuń oś optyczną obiektywu o 5 mm i zobacz co pada na fotoelement.
To nie światło padające na film się zmienia, tylko to odbite od migawki/filmu
Ostatnio zmieniony 23 sty 2024, 10:36 przez J.A., łącznie zmieniany 1 raz.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ