Łapska bym poprzetrącał !

Obiektywy do aparatów i powiększalników.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Z_photo
-#
Posty: 1026
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Łapska bym poprzetrącał !

Post autor: Z_photo »

Dla pożytku i dla własnej przyjemności ze "śrubkowania" podejmuję się niekiedy napraw i odświeżania sprzętu fotograficznego, lecz tylko w takim zakresie, który nie wymaga specjalistycznej wiedzy czy narzędzi. Jednak zawsze kiedy rozważam możliwość naprawy zapoznaję się z dostępnymi w sieci instrukcjami serwisowymi, artykułami opisującymi stosowane rozwiązania, a w końcu z materiałami video, których obecnie można znaleźć sporo. Nie chcę bowiem działać po omacku, kiedy "na warsztacie" mam cenne (z różnych względów) urządzenie.

Aktualnie podjąłem się wymiany zużytych rolek prowadzących w dwóch świetnych zoomach Canon nFD 35-70 mm f/2.8-3.5.
Zużyte po latach użytkowania rolki to w tych obiektywach standard, a skutkiem tego są duże luzy na pierścieniach ostrości i zmiany ogniskowej, trudność z ustawieniem ostrości oraz utrata parafokalności. Obiektywy już zdemontowałem w zakresie umożliwiającym wymianę rolek - da się to zrobić w sposób nieinwazyjny, tj. nie powodujący ryzyka uszkodzenia czegoś lub rozregulowania instrumentu. Inaczej mówiąc, ten obiektyw jest bardzo wdzięcznym obiektem "śrubkowania". :-)

Dlatego z wielkim zdziwieniem i narastąjącym w miarę oglądania zniesmaczeniem oglądałem dokonania pewnego japońskiego "serwisanta": https://www.youtube.com/watch?v=-71iPCL5ewE&t=1570s
Ja bym temu serwisantu łapska poprzetrącał za tak przeprowadzoną naprawę, doskonałego (kiedy sprawny) i wartościowego obiektywu!

Sądząc po ilości filmów o podobnej tematyce na jego kanale, to człowiek ten zajmuje się "naprawą" sprzętu fotograficznego regularnie i być może w celach zarobkowych. Z obawy o własne zdrowie nie odważyłem się jednak obejrzeć żadnego z tych materiałów. Gdy chodzi o publikowanie takich materiałów w sieci, to rodowici mieszkańcy regionu w którym zamieszkuję stwierdziliby, że "mie by było gańba" ;-)
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
jerezano
-#
Posty: 495
Rejestracja: 02 mar 2012, 22:26
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Łapska bym poprzetrącał !

Post autor: jerezano »

Eee tam... Znasz japoński? Może on pokazuje jak nie powinno się tego robić? :lol:
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Łapska bym poprzetrącał !

Post autor: miki11 »

Dziwne, jak na Japończyka. Oni zazwyczaj są znani z precyzji i ponadprzeciętnej chęci do pracy (choć może dzisiaj to stereotyp). Widocznie ta wiedza staje się coraz bardziej archiwalna i po prostu brakuje realnych punktów odniesienia. Rozważyłbym popełnienie wpisu w barbarzyńskim narzeczu angielskim pod tym filmem, aby ostrzec potencjalnych klientów tego "serwisu".
_________________
Łatwe nie cieszy
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Łapska bym poprzetrącał !

Post autor: aka »

Takie sceny w niejednym polskim serwisie można zarejestrować. Porzućcie nadzieję, że w serwisie mistrz pochyla się z namaszczeniem nad powierzonym, najdroższym sercu, sprzętem. Tylko mi tu o wyjątkach nie piszcie ;-)
LD
-#
Posty: 464
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

Łapska bym poprzetrącał !

Post autor: LD »

miki11 pisze: 21 sty 2024, 11:02 Dziwne, jak na Japończyka. Oni zazwyczaj są znani z precyzji i ponadprzeciętnej chęci do pracy (choć może dzisiaj to stereotyp). Widocznie ta wiedza staje się coraz bardziej archiwalna i po prostu brakuje realnych punktów odniesienia. Rozważyłbym popełnienie wpisu w barbarzyńskim narzeczu angielskim pod tym filmem, aby ostrzec potencjalnych klientów tego "serwisu".
Tak samo jak mit o niemieckiej jakości.
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Łapska bym poprzetrącał !

Post autor: miki11 »

aka pisze: 21 sty 2024, 12:17 Porzućcie nadzieję, że w serwisie mistrz pochyla się z namaszczeniem nad powierzonym, najdroższym sercu, sprzętem.
Namaszczenie nie jest tu potrzebne, wystarczy wiedza.
_________________
Łatwe nie cieszy
PPaweł
-#
Posty: 1361
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Łapska bym poprzetrącał !

Post autor: PPaweł »

Ale chodzi o to odrywanie gumy? O ile to nie jest zbędna czynność w tym obiektywie, albo o ile nie porobił zadrapań, bo się nie przyglądałem jakoś bardzo, no to w sumie co miał z nią zrobić?
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Łapska bym poprzetrącał !

Post autor: miki11 »

PPaweł pisze: 21 sty 2024, 14:21 Ale chodzi o to odrywanie gumy? O ile to nie jest zbędna czynność w tym obiektywie, albo o ile nie porobił zadrapań, bo się nie przyglądałem jakoś bardzo, no to w sumie co miał z nią zrobić?
Myślę, że Z_photo nie może patrzeć na styl :-)
_________________
Łatwe nie cieszy
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Łapska bym poprzetrącał !

Post autor: aka »

miki11 pisze: 21 sty 2024, 13:34wiedza
Nie o wiedzę chodzi, a o sposób działania. Jedno z drugim nie musi iść w parze. Eunuch może wiedzieć, a z działaniem raczej kicha.
Z_photo
-#
Posty: 1026
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Łapska bym poprzetrącał !

Post autor: Z_photo »

PPaweł pisze: 21 sty 2024, 14:21 O ile to nie jest zbędna czynność w tym obiektywie, albo o ile nie porobił zadrapań, bo się nie przyglądałem jakoś bardzo, no to w sumie co miał z nią zrobić?
Powinien tę gumową okładzinę zdemontować w sposób prawidłowy.
Zdjęcie gumowego pierścienia nie nastręcza trudności - można go zsunąć pod niewielkim naporem, tyle że wcześniej trzeba zdemontować osłonę przeciwsłoneczną, przymocowaną do tubusu trzema małymi wkrętami dociskowymi (chyba M2). Pod tą gumą jest jeszcze pas metalowej folii, poczernionej z jednej strony - którą ten człowiek bezpowrotnie zniszczył.

To jednak jeden z wielu błędów świadczących o zupełnej nieznajomości konstrukcji tego obiektywu - czy w ogóle obiektywów z mocowaniem FD, w których wiele elementów jest podobnych. Przykładem tej nieznajomości jest zupełnie zbędne rozmontowywanie elementów mocowania bagnetowego - z którego wysypały się kulki łożyskowe (co widać na początku filmu), kiedy cały moduł połączenia bagnetowego można bez problemu zdjąć po odkręceniu trzech małych wkrętów - innych niż te które odkręcił "serwisant".

A już zupełną porażką tego "serwisanta" jest próba skasowania luzów (za które odpowiadają zużyte rolki prowadzące) przez nawalenie w rowki ogromnej ilości smaru, sądząc po wyglądzie chyba silikonowego - vide ok. 35 minuta filmu. Ten smar nie dość że nieodpowiedni, to nałożony został w takiej ilości, że niemal pewnym jest przenikniecie do mechanizmu przysłony, zaś lotne frakcje uwalniające się z tej mazi spowodują pokrycie się elementów optycznych mglistą powłoką.

Innymi słowy i krótko: to dupa jest, a nie serwisant.
.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Łapska bym poprzetrącał !

Post autor: miki11 »

Z_photo pisze: 21 sty 2024, 17:38 to dupa jest, a nie serwisant
Gdyby to jeszcze była sex-blondynka...
_________________
Łatwe nie cieszy
PPaweł
-#
Posty: 1361
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Łapska bym poprzetrącał !

Post autor: PPaweł »

Z_photo pisze: 21 sty 2024, 17:38 można go zsunąć pod niewielkim naporem, tyle że wcześniej trzeba zdemontować osłonę przeciwsłoneczną, przymocowaną do tubusu
No tak, w takim razie rzeczywiście bez sensu to robił, a to pewnie widać.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Łapska bym poprzetrącał !

Post autor: J.A. »

Z_photo pisze: 21 sty 2024, 17:38 Przykładem tej nieznajomości jest zupełnie zbędne rozmontowywanie elementów mocowania bagnetowego
Jestem mechanikiem, w firmie w której pracuję od .. no dobra dawna potrafię z urządzeniami radzić sobie bez dokumentacji. Zawsze biorę rysunek.
Teraz wiem o co Ci chodziło. Bo jak zacząłem oglądać to podobnie jak PPaweł, nie zrozumiałem. Choć nie wydawało mi się, by ten demontaż był prawidłowy, to nie wiedziałem jak to trzeba zrobić.
Gdybym miał dokumentację, to bym widział.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Łapska bym poprzetrącał !

Post autor: rbit9n »

jerezano pisze:Eee tam... Znasz japoński? Może on pokazuje jak nie powinno się tego robić? Obrazek
a to akurat koreański jest.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Z_photo
-#
Posty: 1026
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Łapska bym poprzetrącał !

Post autor: Z_photo »

rbit9n pisze: 01 lut 2024, 20:56 a to akurat koreański jest.
Aaaa..., to dlatego ten "serwisant" się tak pastwi nad obiektywem japońskiej produkcji!
Odreagowuje animozje.
;-)
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
ODPOWIEDZ