Wywoływacz Flic Film "Black, White & Green"

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Z_photo
-#
Posty: 1026
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Wywoływacz Flic Film "Black, White & Green"

Post autor: Z_photo »

Czy ktoś z forumowiczów ma doświadczenia z produkowanym w Kanadzie wywoływaczem FLIC Film "Black, White & Green"?

Pod względem jakości obrazu ma to być podobno dobra alternatywa dla DD-X Ilforda. Wywoływacz bazuje na fenidonie i witaminie C, a jego ogromną zaletą jest to, że koncentrat jest trwały jak Rodinal - co wynika z tego, że komponenty nie zostały rozpuszczone w wodzie, lecz w trietanoloaminie (stosowanej jako środek regulujący pH w szamponach i mydłach). Taki rozpuszczalnik powoduję, że koncentrat ma formę gęstego syropu.
To co różni ten wywoływacz od DD-Xa to fakt, że jest on znacznie mniej obciążający środowisko. Jest przy tym tani, bo stosuje się go w roztworze 1+49, a koszt butelki 250 ml koncentratu to ok. 23 USD.
Problem w tym, że w Europie trudno go kupić. Wśród dystrybutorów jest wprawdzie wymieniony Fotoimpex, ale w ofercie sklepu tego wywoływacza jednak nie widzę.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
LD
-#
Posty: 464
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

Wywoływacz Flic Film "Black, White & Green"

Post autor: LD »

Z_photo pisze: 27 gru 2023, 22:40 Czy ktoś z forumowiczów ma doświadczenia z produkowanym w Kanadzie wywoływaczem FLIC Film "Black, White & Green"?

Pod względem jakości obrazu ma to być podobno dobra alternatywa dla DD-X Ilforda. Wywoływacz bazuje na fenidonie i witaminie C, a jego ogromną zaletą jest to, że koncentrat jest trwały jak Rodinal - co wynika z tego, że komponenty nie zostały rozpuszczone w wodzie, lecz w trietanoloaminie (stosowanej jako środek regulujący pH w szamponach i mydłach). Taki rozpuszczalnik powoduję, że koncentrat ma formę gęstego syropu.
To co różni ten wywoływacz od DD-Xa to fakt, że jest on znacznie mniej obciążający środowisko. Jest przy tym tani, bo stosuje się go w roztworze 1+49, a koszt butelki 250 ml koncentratu to ok. 23 USD.
Problem w tym, że w Europie trudno go kupić. Wśród dystrybutorów jest wprawdzie wymieniony Fotoimpex, ale w ofercie sklepu tego wywoływacza jednak nie widzę.
Kolor tego wywoływacza pokazanego na stronie: https://www.camera-traders.com/products ... eveloper-1 wygląda jak moje PC-TEA po kilku tygodniach. Rozcieńczenie podstawowe 1+49 też jest takie same jak dla PC-TEA.
Z_photo
-#
Posty: 1026
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Wywoływacz Flic Film "Black, White & Green"

Post autor: Z_photo »

LD pisze: 27 gru 2023, 22:55 Kolor tego wywoływacza pokazanego na stronie: https://www.camera-traders.com/products ... eveloper-1 wygląda jak moje PC-TEA po kilku tygodniach. Rozcieńczenie podstawowe 1+49 też jest takie same jak dla PC-TEA.
To nie przypadek, bo ten kanadyjski wynalazek ma podobno wiele wspólnego z PC-TEA.
https://www-learnfilm-photography.trans ... _tr_pto=sc
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Wywoływacz Flic Film "Black, White & Green"

Post autor: aka »

Z_photo pisze: 27 gru 2023, 22:40 jest on znacznie mniej obciążający środowisko
Polecam uwadze PC-512 Borax. Fenidon i C i borax. Zdjęcia autora formuły: https://www.flickr.com/search/?text=pc-512
Strona autora: https://imager.ie/a-simple-phenidone-as ... developer/
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Wywoływacz Flic Film "Black, White & Green"

Post autor: miki11 »

aka pisze: 28 gru 2023, 09:08 Polecam uwadze PC-512 Borax. Fenidon i C i borax.
Wygląda to bardzo obiecująco, kusi żeby spróbować.
_________________
Łatwe nie cieszy
oKuba
-#
Posty: 3195
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Wywoływacz Flic Film "Black, White & Green"

Post autor: oKuba »

miki11 pisze: 28 gru 2023, 13:01 Wygląda to bardzo obiecująco, kusi żeby spróbować.
U mnie sie nie sprawdzil. Dziwne, znaczy nie ladne, ziarno
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Wywoływacz Flic Film "Black, White & Green"

Post autor: aka »

oKuba pisze: 28 gru 2023, 13:44
miki11 pisze: 28 gru 2023, 13:01 Wygląda to bardzo obiecująco, kusi żeby spróbować.
U mnie sie nie sprawdzil. Dziwne, znaczy nie ladne, ziarno
Ja nie narzekam. Jak ktoś lubi ekologicznie to chyba tylko Cafenol jest mniej "chemiczny".
Przykład:
Załączniki
eh09.jpg
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Wywoływacz Flic Film "Black, White & Green"

Post autor: miki11 »

oKuba pisze: 28 gru 2023, 13:44 U mnie sie nie sprawdzil. Dziwne, znaczy nie ladne, ziarno
Dlatego napisałem precyzyjnie: kusi, żeby spróbować :-) Kawy nie piję, więc może z tą cytryną będzie łatwiej...
_________________
Łatwe nie cieszy
oKuba
-#
Posty: 3195
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Wywoływacz Flic Film "Black, White & Green"

Post autor: oKuba »

miki11 pisze: 28 gru 2023, 14:27 Jak ktoś lubi ekologicznie
Totalny bezsens z ta ekologia wywolywaczy moim zdaniem. Wiekszosc srodkow do czyszczenia kuchni czy lazienki lub proszkow do prania jest mniej ekologiczna.
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Wywoływacz Flic Film "Black, White & Green"

Post autor: miki11 »

oKuba pisze: 28 gru 2023, 14:35 Totalny bezsens z ta ekologia wywolywaczy moim zdaniem.
oKuba, zgadzam się z Tobą. No i to nie były moje słowa (te cytowane) :-)
_________________
Łatwe nie cieszy
oKuba
-#
Posty: 3195
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Wywoływacz Flic Film "Black, White & Green"

Post autor: oKuba »

aka pisze: 28 gru 2023, 14:14Ja nie narzekam
A ja narzekam i reszte zutylizowałem ;-)
oKuba
-#
Posty: 3195
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Wywoływacz Flic Film "Black, White & Green"

Post autor: oKuba »

miki11 pisze: 28 gru 2023, 14:37No i to nie byly..
Cytowanie forum chrzani od dawna. Zgłaszane wielokrotnie ale bez reakcji, wiec i ja wykladam
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Wywoływacz Flic Film "Black, White & Green"

Post autor: aka »

oKuba pisze: 28 gru 2023, 14:35 Totalny bezsens z ta ekologia wywolywaczy moim zdaniem.
He, he... prawda, ale przerobioną chemię odstawiasz do punktu zbiórki odpadów niebezpiecznych?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Wywoływacz Flic Film "Black, White & Green"

Post autor: J.A. »

oKuba pisze: 28 gru 2023, 14:39 Cytowanie forum chrzani od dawna. Zgłaszane wielokrotnie ale bez reakcji, wiec i ja wykladam
Na komputerach nie chrzani. Zaobserwowałem, że na mobilnych i chyba tylko na źródle grzechu pierworodnego.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Wywoływacz Flic Film "Black, White & Green"

Post autor: miki11 »

J.A. pisze: 28 gru 2023, 15:07 Na komputerach nie chrzani.
Jeżeli faktycznie tak jest, to mamy ciekawy bug odkryty.
_________________
Łatwe nie cieszy
ODPOWIEDZ