Minolta Dynax 7 - serwis - sławna zębatka

Wszystko o aparatach, akcesoriach, sprzęcie ciemniowym.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Minolta Dynax 7 - serwis - sławna zębatka

Post autor: miki11 »

Czy ktoś wymieniał ową sławną zębatkę w module sterującym domykaniem przysłony (Aperture Baseplate Assy)? Zazwyczaj ta nylonowa zębatka jest zniszczona i trzeba ją wymienić na nowy egzemplarz. Problem w tym, że mój moduł "na oko" posiada sprawną zębatkę, ale objawy są takie, jak przy jej zużyciu (m.in. komunikat "Error" przy próbie domknięcia przysłony, np. włączeniu podglądu głębi ostrości). Dobrze by było obejrzeć resztę zębatych kółek w tym podzespole. Jednak trochę się boję, że po odkręceniu śrubek te wszystkie kółka wysypią się losowo na stół.

Mam też inne pytania:

a. czy ten silniczek jest klasyczny, czy też jakiś krokowy (na co nie wskazuje jego budowa, ale zastanawiają dodatkowe linie na taśmie flex - być może są to jakieś czujniki/styczniki)?

b. czy silniczek obraca się cały czas w jednym kierunku (a ruch pierścienia przysłony pod bagnetem mocującym obiektyw zmienia kierunek w jakiś inny sposób, np. jest przełączane jakieś zębate kółko; a może silniczek zasuwa w dwie strony, zależnie od potrzeby?

Może ktoś z Kolegów widział jakiś materiał dotyczący demontażu tego modułu Aperture Baseplate Assy? W dawnych czasach przy tym defekcie wymieniano po prostu cały moduł, dzisiaj nie są one dostępne.
_________________
Łatwe nie cieszy
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Minolta Dynax 7 - serwis - sławna zębatka

Post autor: miki11 »

A może ktoś z Kolegów posiada dokument serwisowy "Minolta Dynax 7 Repair Guide"? Do cyfrowej 7D w instrukcji serwisowej są procedury serwisowe dla poszczególnych sekcji, a do analoga nic nie znalazłem.
_________________
Łatwe nie cieszy
mazkicz
-#
Posty: 46
Rejestracja: 23 lis 2011, 22:08
Lokalizacja: prawie Łódz

Minolta Dynax 7 - serwis - sławna zębatka

Post autor: mazkicz »

miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Minolta Dynax 7 - serwis - sławna zębatka

Post autor: miki11 »

mazkicz pisze: 26 gru 2023, 15:49 A to widziałeś ?https://www.manualslib.com/manual/11172 ... tml#manual
Oczywiście, to jest fejkowy link do cyfrowej 7D, a nie do analogowej 7. Poza tym posiadam już (japońską) instrukcję serwisową, chodzi mi o dodatkowy "przewodnik po naprawach".
_________________
Łatwe nie cieszy
ODPOWIEDZ