Powiększalnik Krokus 3 - instrukcja obsługi

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 459
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Powiększalnik Krokus 3 - instrukcja obsługi

Post autor: EE2 »

Cześć, ma ktoś może instrukcję obsługi do Krokusa 3?
Dostałem taki powiększalnik od znajomego i ogólnie to niby wiem co i jak ale mimo wszystko chciałbym zapoznać się z instrukcją obsługi :-)

Pozdrawiam
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1897
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Powiększalnik Krokus 3 - instrukcja obsługi

Post autor: powalos »

Obsługa jest bardzo prosta. Regulacja wielkości powiększenia odbywa się poprzez regulację wysokości nad blatem. Ostrości-poprzez regulację mieszka z obiektywem. W razie potrzeby mogę podejść i wszystko pokazać. Gdy zrobisz tę ciemnię ;-) . No i w zależnosci od formatu filmu trzeba zamontować obiektyw o odpowiedniej ogniskowej (45-50, ca 80 lub ca 105). Czasami konieczna jest wymiana miseczki obiektywowej ale to przy dużych powiększeniach. Równomierność oświetlenia negatywu poprzez regulację ustawienia żarówki. Najprościej to jednak pokazać praktycznie
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Powiększalnik Krokus 3 - instrukcja obsługi

Post autor: J.A. »

EE2, https://www.scribd.com/doc/273237956/in ... -color-pdf
Skoro Ci tak zależy.
Tam jest raptem kilka elementów regulacyjnych. Naprawdę warto?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
PPaweł
-#
Posty: 1361
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Powiększalnik Krokus 3 - instrukcja obsługi

Post autor: PPaweł »

powalos pisze: 13 lis 2023, 08:38 Obsługa jest bardzo prosta. Regulacja wielkości powiększenia odbywa się poprzez regulację wysokości nad blatem. Ostrości-poprzez regulację mieszka z obiektywem. W razie potrzeby mogę podejść i wszystko pokazać. Gdy zrobisz tę ciemnię ;-) . No i w zależnosci od formatu filmu trzeba zamontować obiektyw o odpowiedniej ogniskowej (45-50, ca 80 lub ca 105). Czasami konieczna jest wymiana miseczki obiektywowej ale to przy dużych powiększeniach. Równomierność oświetlenia negatywu poprzez regulację ustawienia żarówki. Najprościej to jednak pokazać praktycznie
Zapomniałeś o istotnej kwestii włączenia wtyczki do kontaktu. Natomiast światło zapala się wyłącznikiem na przewodzie.
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1897
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Powiększalnik Krokus 3 - instrukcja obsługi

Post autor: powalos »

PPaweł, :-D :-D
Fan Pentax'a.
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Powiększalnik Krokus 3 - instrukcja obsługi

Post autor: aka »

Taki mały off:
Ciekawe czy sprzedający się wywiązał: https://archiwum.allegro.pl/oferta/powi ... 22019.html
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 459
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Powiększalnik Krokus 3 - instrukcja obsługi

Post autor: EE2 »

J.A. pisze: 13 lis 2023, 10:16 EE2, https://www.scribd.com/doc/273237956/in ... -color-pdf
Skoro Ci tak zależy.
Tam jest raptem kilka elementów regulacyjnych. Naprawdę warto?
Dzięki za link :-) Tak jak napisałem - niby wiem co i jak ale zawsze lepiej jest tą instrukcję mieć ;-)
Jak w przyszłym roku wiosną będę uruchamiał ciemnię skorzystam z pomocy kolegi Powalos :-)
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
ODPOWIEDZ