Dobór wywoływacza ?

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Wlodek
-#
Posty: 59
Rejestracja: 11 lut 2023, 11:37
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Dobór wywoływacza ?

Post autor: Wlodek »

Witam.
Są podobne tematy, ale nie konkretnie pod moim zapytaniem, a mianowicie, który z wywoływaczy Fomadon Excel (W27), Fomadon P (W37), Adox A49 Atomal będzie najlepszy do wołania filmów ,powiedzmy Ilford FP4+,HP5+ ? Jakie są Wasze doświadczenia i sugestie.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Dobór wywoływacza ?

Post autor: J.A. »

Wlodek pisze: 12 lis 2023, 10:39 który z wywoływaczy Fomadon Excel (W27), Fomadon P (W37), Adox A49 Atomal będzie najlepszy do wołania filmów ,powiedzmy Ilford FP4+,HP5+ ?
Nie istnieje "lepszy", ani tym bardziej "najlepszy".
Istnieje najbardziej odpowiedni do oczekiwanego rezultatu.
A z każdym materiałem możemy oczekiwać najróżniejszych rezultatów.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
krzychu128
-#
Posty: 259
Rejestracja: 31 gru 2010, 02:54
Lokalizacja: Rzeszów

Dobór wywoływacza ?

Post autor: krzychu128 »

Wlodek pisze: 12 lis 2023, 10:39 Witam.
Są podobne tematy, ale nie konkretnie pod moim zapytaniem, a mianowicie, który z wywoływaczy Fomadon Excel (W27), Fomadon P (W37), Adox A49 Atomal będzie najlepszy do wołania filmów ,powiedzmy Ilford FP4+,HP5+ ? Jakie są Wasze doświadczenia i sugestie.
To jest bardzo subiektywne pytanie.
Z wymienionych przez Ciebie używam W37 i cenię sobie w nim działanie wyrównawcze przy stężeniu 1+3, co może być plusem jeśli odbijasz mały obrazek na kondensorze. To jest wywoływacz podobny do oryginalnego D76, działa bardziej wyrównawczo (zyskasz więcej szczegółów w jasnych partiach). Natomiast na początek trzeba nieco (około 15%) wydłużyć czas wywołania w stosunku do czasów podawanych dla D76 (zbadane empirycznie, w internetach piszą co innego).

Jednak potwierdzam że nie ma najlepszego, jeden będzie miał mniejszy kontrast, inny większy, jeden większe ziarno, inny mniejsze, jeszcze inny gluty... Zależy co chcesz osiągnąć albo co Ci przeszkadza do tej pory.
Wlodek
-#
Posty: 59
Rejestracja: 11 lut 2023, 11:37
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Dobór wywoływacza ?

Post autor: Wlodek »

Witam. Po pierwszej wypowiedzi nie odpowiadałem, bo mnie zaskoczyła, po drugiej już jest ze zdrowiem lepiej, przynajmniej jest opinia i odniesienie do elementu prze zemnie wyszczególnionego.
Ja napisałem konkretnie o wywoływaczu (jaki) i filmie (jaki) - dalej - jakie są Wasze sugestie i doświadczenia, i co i nic się nie dowiedziałem.
Podam przykład, ostatnio w W37 Fomy wywołałem Ilford HP5+ - wyszedł taki kontrastowy, iż musiałem użyć filtra 1/2 wielogradacyjnego, aby światła i cienie się wyrównały. Pod takim kontem zadałem pytanie, a nie który jest najlepszy czy lepszy i to tyle. Dzięki.
krzychu128
-#
Posty: 259
Rejestracja: 31 gru 2010, 02:54
Lokalizacja: Rzeszów

Dobór wywoływacza ?

Post autor: krzychu128 »

Wlodek pisze: 17 lis 2023, 12:44 Podam przykład, ostatnio w W37 Fomy wywołałem Ilford HP5+ - wyszedł taki kontrastowy, iż musiałem użyć filtra 1/2 wielogradacyjnego, aby światła i cienie się wyrównały. Pod takim kontem zadałem pytanie, a nie który jest najlepszy czy lepszy i to tyle.
Ten W37 powinien wyjść mniej kontrastowo niż inne, ale ważniejsze od samego wywoływacza to:
1. Jaka była scena
2. jak naświetliłeś
3. Jakie stężenie wywoływacza, czas i mieszanie

Podaj 3 punkt dla tego HP5, porównam ze swoimi notatkami.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Dobór wywoływacza ?

Post autor: J.A. »

Wlodek pisze: 12 lis 2023, 10:39 który z wywoływaczy Fomadon Excel (W27), Fomadon P (W37), Adox A49 Atomal będzie najlepszy do wołania filmów ,powiedzmy Ilford FP4+,HP5+ ?
Wlodek pisze: 17 lis 2023, 12:44 Pod takim kontem zadałem pytanie, a nie który jest najlepszy czy lepszy i to tyle.
W takim razie musisz lepiej precyzować czego oczekujesz. Bo moim zdaniem właśnie zadałeś pytanie, który będzie najlepszy.
A to, że w dalszej części pytasz o nasze doświadczenia, to nie zmienia tego poprzedniego pytania. Ja doświadczeń z wymienionymi wywoływaczami nie mam, więc się nimi nie dzielę.
Wlodek pisze: 17 lis 2023, 12:44 Podam przykład, ostatnio w W37 Fomy wywołałem Ilford HP5+ - wyszedł taki kontrastowy, iż musiałem użyć filtra 1/2 wielogradacyjnego, aby światła i cienie się wyrównały.
Najzwyczajniej mogłeś film przewołać. Stąd tak wysoki kontrast. I tu bym szukał przyczyny, a nie w samym wywoływaczu. Bo generalnie w każdym wywoływaczu, każdy film wywołany zgodnie z tym co podaje producent kadr powinien wyjść pod filtr 1,5-2,5. Chyba, że jest to jakiś specyficzny wywoływacz lub film.
krzychu128 pisze: 17 lis 2023, 13:03 Ten W37 powinien wyjść mniej kontrastowo niż inne, ale ważniejsze od samego wywoływacza to:
1. Jaka była scena
2. jak naświetliłeś
3. Jakie stężenie wywoływacza, czas i mieszanie

Podaj 3 punkt dla tego HP5, porównam ze swoimi notatkami.
Ważniejszy jest czas wywoływania. To wraz z jego wzrostem rośnie kontrast i jest to święta zasada.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Z_photo
-#
Posty: 1026
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Dobór wywoływacza ?

Post autor: Z_photo »

J.A. pisze: 17 lis 2023, 14:31 Ważniejszy jest czas wywoływania. To wraz z jego wzrostem rośnie kontrast i jest to święta zasada.
HP 5+ ma opinię dość kontrastowego filmu - jak na materiał o wysokiej czułości. Nawet niewielkie przewołanie ten kontrast jeszcze zwiększy, dodatkowo uwydatniając ziarno. Nie mam doświadczeń z wymienionymi w tym wątku wywoływaczami, ale generalnie bardziej wyrównawczo pracują wywoływacze rozcieńczone - więc tego bym spróbował.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Dobór wywoływacza ?

Post autor: J.A. »

Z_photo pisze: 17 lis 2023, 15:28 ale generalnie bardziej wyrównawczo pracują wywoływacze rozcieńczone - więc tego bym spróbował.
Oczywiście i trudniej w rozcieńczonym przewołać. Czyli podbić kontrast.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
krzychu128
-#
Posty: 259
Rejestracja: 31 gru 2010, 02:54
Lokalizacja: Rzeszów

Dobór wywoływacza ?

Post autor: krzychu128 »

Z_photo pisze: 17 lis 2023, 14:31 HP 5+ ma opinię dość kontrastowego filmu - jak na materiał o wysokiej czułości.
Jak na czterysekę to trochę tak, od fomy czy Rollei RPX ma większy kontrast, jednak daleko mu do Rollei Retro :-) generalnie bardzo dobry materiał moim zdaniem.
Na pewno będzie miał też mniejszy kontrast od wspomnianego FP4.
Wlodek, napisz jak go wywołałeś.
oKuba
-#
Posty: 3195
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Dobór wywoływacza ?

Post autor: oKuba »

krzychu128 pisze: 17 lis 2023, 17:57 Na pewno będzie miał też mniejszy kontrast od wspomnianego FP4.
Na pewno, to Kopernik nie zyje. Kontrast bedzie mial taki jak go naswietlisz i wywolasz. Mozna to zrobic zarowno z jednym jak i z drugim filmem. Teza mocno chybiona.
Wlodek
-#
Posty: 59
Rejestracja: 11 lut 2023, 11:37
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Dobór wywoływacza ?

Post autor: Wlodek »

No... Panowie.... worek się rozwiązał - o taką dyskusję mnie chodziło, doświadczenia i sugestię, ale odpowiem na pytanie, wywoływacz Fomy W37 nie rozcieńczałem czyli "stock", nie znalazłem tabeli na rozcieńczony, więc korzystałem z ulotki (załączę zdjęcie), myślę, iż te czasy producenta powinny być poprawne, ale też biorę pod uwagę, że jest lekko przewołany, ale mam termometr z dokładnością do 1/100 stopnia, więc to wykluczam.
Załączniki
IMG_20231117_193151.jpg
Z_photo
-#
Posty: 1026
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Dobór wywoływacza ?

Post autor: Z_photo »

A czy negatyw oprócz tego, że kontrastowy jest także mocno kryty?
Jeśli tak, to najbardziej prawdopodobną przyczyną jest przewołanie filmu.

Obróbka zgodnie z wytycznymi producenta (czy to filmu, czy wywoływacza) wcale nie gwarantuje optymalnego wyniku. To tylko dane wyjściowe do własnych eksperymentów. Kombinację film/wywoływacz trzeba "rozpoznać bojem" - pierwszy etap masz za sobą. Następnym razem możesz np. skrócić nieco czas wywoływania.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
krzychu128
-#
Posty: 259
Rejestracja: 31 gru 2010, 02:54
Lokalizacja: Rzeszów

Dobór wywoływacza ?

Post autor: krzychu128 »

Wlodek pisze: 17 lis 2023, 19:49 No... Panowie.... worek się rozwiązał - o taką dyskusję mnie chodziło, doświadczenia i sugestię, ale odpowiem na pytanie, wywoływacz Fomy W37 nie rozcieńczałem czyli "stock", nie znalazłem tabeli na rozcieńczony, więc korzystałem z ulotki (załączę zdjęcie), myślę, iż te czasy producenta powinny być poprawne, ale też biorę pod uwagę, że jest lekko przewołany, ale mam termometr z dokładnością do 1/100 stopnia, więc to wykluczam.
Jednocześnie ilford na pudełku HP5 oraz digitalttuth dla wywoływacza ID11 podaje 7:30 dla stocka. Nie wołam w stocku ale gdybym miał to zrobić wydłużyłbym czas maksymalnie do 9minut dla W37 na pierwszy raz. 13 minut to jest czas dla kombinacji 1+1 dla ID11 (D76).
Odpuść sobie to co na tej ulotce pisze.
oKuba pisze: 17 lis 2023, 19:36 Na pewno, to Kopernik nie zyje. Kontrast bedzie mial taki jak go naswietlisz i wywalasz. Mozna to zrobic zarowno z jednym jak i z drugim filmem. Teza mocno chybiona.
Wszystko jest względne
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Dobór wywoływacza ?

Post autor: J.A. »

Wlodek pisze: 17 lis 2023, 19:49 z dokładnością do 1/100
:shock: A film wywołałeś jakbyś go naświetlił na 1600 ASA, a nie 400. Wszystko jasne. Film wcale nie przewołany ;-)
Z_photo pisze: 17 lis 2023, 20:09 Obróbka zgodnie z wytycznymi producenta (czy to filmu, czy wywoływacza) wcale nie gwarantuje optymalnego wyniku.
Ale poprawny już tak. Mi się nigdy nie zdażyło za dawnych analogowych czasów, by nowy film wywołany w normalnym wywoływaczu wymagał papieru o gradacji miękkiej (to mniej więcej odpowiednik obecnej gradacji 0,5.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
krzychu128
-#
Posty: 259
Rejestracja: 31 gru 2010, 02:54
Lokalizacja: Rzeszów

Dobór wywoływacza ?

Post autor: krzychu128 »

Wlodek pisze: 17 lis 2023, 19:49 No... Panowie.... worek się rozwiązał - o taką dyskusję mnie chodziło, doświadczenia i sugestię, ale odpowiem na pytanie, wywoływacz Fomy W37 nie rozcieńczałem czyli "stock", nie znalazłem tabeli na rozcieńczony, więc korzystałem z ulotki (załączę zdjęcie), myślę, iż te czasy producenta powinny być poprawne, ale też biorę pod uwagę, że jest lekko przewołany, ale mam termometr z dokładnością do 1/100 stopnia, więc to wykluczam.
W sumie to nie Twoja wina i postąpiłeś dobrze sugerując się ulotką producenta. Jednak moje doświadczenie w tej materii podpowiada że:
1. Czasy podawane dla fomy
2. Czasy podawane przez fomę
… można sobie niekiedy w buty włożyć.
I tu masz przypadek nr 2.

Spróbuj tego HP5 umoczyć w W37 na początek 23minuty , 1+3, mieszanie pierwsze 30sek, później 4 przewrotki co minutę. Wcześniej wstępne płukanie.
Zapewniam Cię że kontrasty będziesz miał dużo niższe.

Możesz też na próbę naświetlić przykładowe dwie sceny, każdą prawidłowo oraz +1EV oraz -1EV, wyjdzie 6 klatek, nawiń na korex pierwsze 40 cm filmu (nie licząc wcięcia na początku) i wywołaj ten kawałek na próbę. Zobaczysz jak Ci będzie wychodziło pod powiekszalnikiem. Albo zostawiasz, wydłużasz, albo skracasz później czas wywołania.
ODPOWIEDZ