Fomapan 100 wywołanie pozytywowe w kicie od Fomy

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
nevermore
-#
Posty: 43
Rejestracja: 15 mar 2023, 11:26

Fomapan 100 wywołanie pozytywowe w kicie od Fomy

Post autor: nevermore »

Czy film Fomapan 100 można wywołać pozytywowo w kicie od Fomy:
https://czarno-biale.pl/sklep/diapozyty ... r-100.html

Ktoś dysponuje skanami, jakie daje to efekty?

Wiem, że Foma oferuje specjalny film Fomapan R, ale nie znalazłem go w wersji 120..... a idea zrobienia średniofomatowych pozytywów nie daje mi spać :D

Dzięki z góry za pomoc i dzielenie się doświadczeniem.
Więcej sprzętu niż talentu: (Nikon D610, F80, F65, FG-20, EM; Zenit 122, Smiena Symbol, Olympus E500)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Fomapan 100 wywołanie pozytywowe w kicie od Fomy

Post autor: J.A. »

nevermore pisze: 23 wrz 2023, 20:14 Wiem, że Foma oferuje specjalny film Fomapan R, ale nie znalazłem go w wersji 120..... a idea zrobienia średniofomatowych pozytywów nie daje mi spać :D
A w jakim celu? Pytam bo odpowiedź na to pytanie może mieć spore znaczenie.

Co do głównego zapytania.
KAŻDY cz-b negatyw można wywołać jako slajd, ale moim zdaniem lepiej w tym celu wygrać negatyw na podłożu pet, lub taki, który jest naprawę przezroczysty/bezbarwny.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
nevermore
-#
Posty: 43
Rejestracja: 15 mar 2023, 11:26

Fomapan 100 wywołanie pozytywowe w kicie od Fomy

Post autor: nevermore »

W celu podświetlania w celach dekoracyjnych. Mały obrazek jest na to za mały. Średni format byłby "w sam raz" ale nie widziałem w handlu Fomapanu R w wersji 120 :(

E6 czasami można kupić na średni format, ale E6 w moim przypadku to jeszcze motyka na słońce.

Może jednak kopiowanie stykowe i obróbka nagatywowa "po bożemu" ?
Więcej sprzętu niż talentu: (Nikon D610, F80, F65, FG-20, EM; Zenit 122, Smiena Symbol, Olympus E500)
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Fomapan 100 wywołanie pozytywowe w kicie od Fomy

Post autor: technik219 »

nevermore pisze: 25 wrz 2023, 01:13 W celu podświetlania w celach dekoracyjnych. Mały obrazek jest na to za mały. Średni format byłby "w sam raz" ale nie widziałem w handlu Fomapanu R w wersji 120 :(
To poszukaj klisz graficznych arkuszowych, naświetl pod powiększalnikiem jak papier i będziesz miał slajdy jakie zechcesz.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Fomapan 100 wywołanie pozytywowe w kicie od Fomy

Post autor: J.A. »

Dokładnie jak wyżej. A mając arkusze możesz też naświetlać i większe formaty.
W sumie to Skoda czasu na naświetlanie całego filmu, i obróbka odwracalna, można sobie wybrać kadry z już posiadanych.
Myślę, że obecnie to najlepiej poszukać błon drukarskich.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 459
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Fomapan 100 wywołanie pozytywowe w kicie od Fomy

Post autor: EE2 »

Ja od połowy marca tego roku wywołuje zwykłego Fomapana 100 Classic odwracalnie i efekty jak dla mnie są w porządku :-)
Ta lekka szarość podłoża w ogóle nie przeszkadza w projekcji i na ekranie wygląda to fajnie.
Z tym, że nie wołam w zestawie Fomy a w częściowo złożonej samodzielnie chemii wg książki Jana Piechury.
Wywoływacz pierwszy to Fenal z dodatkiem rodanku potasu, wybielacz i klarownik wg receptury z książki, wywoływacz drugi Fenal bez dodatku rodanku i jako utrwalacz U1 z Fomy. Czasy obróbki tak jak podano w książce i wychodzi bardzo ładnie :-)
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Fomapan 100 wywołanie pozytywowe w kicie od Fomy

Post autor: J.A. »

W projekcji, w zaciemnionym pomieszczeniu nie będzie przeszkadzać, pod warunkiem projekcji tylko tych slajdów, przypadku miksu z innymi, na podłożu całkowicie przezroczystym już będzie.
A podświetlonym kasetonie - bo tak rozumiem zamiar autora - też będzie przeszkadzać.
Nie ma się co spinać z Fomą, jest alternatywa dająca lepszy efekt.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 459
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Fomapan 100 wywołanie pozytywowe w kicie od Fomy

Post autor: EE2 »

Myślę, że mieszanie w jednym magazynku slajdów zrobionych na różnych filmach bez względu na to czy to kolor, czy też cz-b może marnie wyjść :-)
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
ODPOWIEDZ