Tetenal Colortec C41 - wybór właściwego czasu wywołania przy częściowym rozrobieniu chemii.

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

darekdp1
-#
Posty: 232
Rejestracja: 19 gru 2020, 00:41

Tetenal Colortec C41 - wybór właściwego czasu wywołania przy częściowym rozrobieniu chemii.

Post autor: darekdp1 »

Tytuł może nie wyjaśnia dokładnie sprawy, ale mam co następuje:

1. Colortec 2,5 litra. Teoretycznie 40 filmów do wywołania.
2. W tabelce czasy dla roztworów na 1 litr i 0,5 litra. Filmy 1-2, 3-4 itd - czasy takie a takie.
Tutaj wszystko jasne.
3. Ponieważ nieraz używam małe Jobo 1520 (1 film małoobrazkowy), rozrabiam 150 ml roztworu.
Jest to około 1/16 całości, czyli można wywołać "teoretycznie" 2,5 filmu.
4. Dla pierwszego filmu biorę oczywiście pierwszy czas CD, jak dla filmów 1-2 (dla 1 litra), czyli 3:15.
5. Który czas przyjąć "teoretycznie" dla drugiego filmu wywołanego w tym samym roztworze (150 ml) ?
Czasy trzeciego czy czwartego rzutu, 3:45 czy 4:00 ?

Na pewno odpowiecie, że trzeba przetestować, ale mi chodzi o teorię. Jak powinno być ?
shredderr
-#
Posty: 315
Rejestracja: 28 cze 2015, 18:22
Lokalizacja: Koszalin

Tetenal Colortec C41 - wybór właściwego czasu wywołania przy częściowym rozrobieniu chemii.

Post autor: shredderr »

sKORO rozrabiasz 1/6 litra , to TEORETYCZNIE 2 wołanie ma już tak zużyte reduktory na wstępie, jak po 6. wołaniu rolki z rozrobionego litra. Kończysz ze zużytą chemią jak po 12 wywołaniu z rozrobionego litra. Chyba bym wypośrodkował i brał uśredniony czas dla 12 wywołania z tabelki dla 1 litra.
I taki czas bym brał pod uwagę.
darekdp1
-#
Posty: 232
Rejestracja: 19 gru 2020, 00:41

Tetenal Colortec C41 - wybór właściwego czasu wywołania przy częściowym rozrobieniu chemii.

Post autor: darekdp1 »

Dzięki za odpowiedź. Ogólnie tak robiłem, ale chciałbym poznać inne opinie.
ODPOWIEDZ