Minolta Dynax 9xi - zwijanie powrotne filmu - konfiguracja

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Minolta Dynax 9xi - zwijanie powrotne filmu - konfiguracja

Post autor: miki11 »

Nie znalazłem informacji, czy można w tym modelu ustawić zwijanie powrotne filmu tak, żeby końcówka wystawała z kasety (zarówno przy zwijaniu automatycznym po zakończeniu filmu, jak i zwijaniu wymuszonym w dowolnym momencie filmu). Standardowo aparat ten zwija wszystko do kasety. W niższych modelach serii xi do ustawienia tej funkcji niezbędna jest karta Custom xi. Tyle, że jest ona słabo dostępna. Dlatego szukam jakiegoś wyższego modelu Minolty AF, który zapewnia taki "fjuczer" bez owej karty. Prawdopodobnie w serii si są już możliwe te ustawienia bez karty (chociaż jeszcze nie przeglądałem instrukcji 600si, 700si, czy 800si). Może ktoś z Kolegów już przerabiał te dylematy...
_________________
Łatwe nie cieszy
oKuba
-#
Posty: 3195
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Minolta Dynax 9xi - zwijanie powrotne filmu - konfiguracja

Post autor: oKuba »

Na stronie 24 jest dokladny opis procedury. Nie mam jednak pojecia czy 9 rozni sie od 9xi, ale Ty pewnie tak:

https://www.bedienungsanleitu.ng/koninc ... itung?p=14
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Minolta Dynax 9xi - zwijanie powrotne filmu - konfiguracja

Post autor: miki11 »

Dynax 9 to najnowszy profesjonalny model, 9xi jest starszy. Uzupełniając, w instrukcji do Dynax 800si widzę to ustawienie w "Funkcjach indywidualnych", jako funkcja nr 2. W Dynax 5 też mam to wprost w menu. Ale już w manualu do 700si (generacja 800si) nie spotkałem tej informacji.

Wracając do Dynax 9si, ludzie na forach anglojęzycznych piszą, że w instrukcji nie opisano wielu możliwości tego body.

A tego Dynax'a 9 chętnie bym przytulił, to nowoczesne i bardzo solidne body (tylko ta cena za "kultowość"). Nieco później wypuszczono Dynax 7, on jest bardziej znany, z racji młodszego wieku, dostał więcej funkcjonalności. Ale... lubi w nim paść (cytuję za opiniami użytkowników) jakiś plastikowy (chyba) popychacz przysłony, czy coś takiego. Oczywiście trudno dostępny. Jak z tym elementem wygląda temat w Dynax 9 - nie mam pojęcia. W Dynax 9si częstym problemem jest tasiemka flex w odchylanej klapce - niedostępna i podobno cieńsza, niż ta w modelu 7si (też cytuję polskiego użytkownika). To są modele profesjonalne, zazwyczaj są mocno spracowane, więc nie dziwi pęknięcie tasiemki, czy plastikowego elementu. Sony przejęło Minoltę, ale oczywiście nie produkuje już elementów eksploatacyjnych, co jest zrozumiałe.
_________________
Łatwe nie cieszy
oKuba
-#
Posty: 3195
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Minolta Dynax 9xi - zwijanie powrotne filmu - konfiguracja

Post autor: oKuba »

Az z ciekawosci sprawdzilem co to za Dynaxy, ktore ramach wymiany za cos tam otrzymalem jako „wyrownanie“. Ale to sa 2x 7000i w tym jeden z karta „sport“ plus lampa blyskowa. Tak wiec dosc wczesna generacja
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Minolta Dynax 9xi - zwijanie powrotne filmu - konfiguracja

Post autor: miki11 »

No tak, druga generacja AF. Trzecia to była seria xi właśnie, potem si i na końcu gołe cyferki (5, 7, 9). Dynax 7000i jest dość powszechny, w nim na pewno wymagana jest karta Custom (uwaga, nie Custom xi), aby osiągnąć zakładaną przeze mnie funkcjonalność. Żeby było ciekawiej, ta karta siedzi w aparacie tylko w momencie programowania funkcji, potem można ją wyjąć - body zapisuje sobie konfigurację. Nie wiem tylko, jak jest po zmianie baterii.

Generalnie model 800si był już bardzo ciekawy, bo miał to w menu, a poza tym zapisywał dane ekspozycji z 9 ostatnich filmów. W niektórych wcześniejszych modelach do tej drugiej funkcjonalności wymagana była karta Data coś tam... Natomiast sama funkcja ciekawa.
Ostatnio zmieniony 21 kwie 2023, 08:48 przez miki11, łącznie zmieniany 1 raz.
_________________
Łatwe nie cieszy
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Minolta Dynax 9xi - zwijanie powrotne filmu - konfiguracja

Post autor: miki11 »

Nikt nie miał w ręku Dynax'a 9xi?
_________________
Łatwe nie cieszy
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Minolta Dynax 9xi - zwijanie powrotne filmu - konfiguracja

Post autor: J.A. »

M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Minolta Dynax 9xi - zwijanie powrotne filmu - konfiguracja

Post autor: miki11 »

J.A. pisze: 21 kwie 2023, 09:541 min w Google
To oczywiście nie wnosi nic nowego do wątku, mam tą instrukcję, nawet ją przeczytałem i nie znalazłem nic konkretnego. Chyba, że już nie widzę, to w końcu jest możliwe.
_________________
Łatwe nie cieszy
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Minolta Dynax 9xi - zwijanie powrotne filmu - konfiguracja

Post autor: J.A. »

miki11 pisze: 21 kwie 2023, 10:25 To oczywiście nie wnosi nic nowego do wątku,
To zamyka wątek, bo skoro w instrukcji nic na ten temat nie ma, to wątek jest bezzasadny.
miki11 pisze: 21 kwie 2023, 10:25 mam tą instrukcję, nawet ją przeczytałem i nie znalazłem nic konkretnego.
O czym zapomniałeś poinformować forumowiczów, bo po co, niech się męczą i szukają odpowiedzi na kwestę która nie istnieje.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Minolta Dynax 9xi - zwijanie powrotne filmu - konfiguracja

Post autor: miki11 »

J.A. pisze: 21 kwie 2023, 10:54 To zamyka wątek, bo skoro w instrukcji nic na ten temat nie ma, to wątek jest bezzasadny.
Dziękuję za Twoją opinię w tej sprawie. Zapiszę sobie to zdanie. Przyjmuję, że to jest tylko Twoje zdanie, tak zwana opinia subiektywna. Natomiast ktoś, kto miał (lub ma obecnie) ten aparat, prawdopodobnie zdążył już poznać jego tajniki na tyle dobrze, żeby powiedzieć, jak to ustawić. Ewentualnie, że nie ma takiej możliwości. I takiej konkretnej odpowiedzi szukam. Z tego, co wyczytałem w sieci, ten model ma więcej "fiuczerów", o których w jego instrukcji jest głucho. To nie pierwszy taki przypadek.
_________________
Łatwe nie cieszy
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Minolta Dynax 9xi - zwijanie powrotne filmu - konfiguracja

Post autor: miki11 »

J.A. pisze: 21 kwie 2023, 10:54 O czym zapomniałeś poinformować forumowiczów, bo po co, niech się męczą i szukają odpowiedzi na kwestę która nie istnieje
Bez komentarza.
_________________
Łatwe nie cieszy
janusz1
-#
Posty: 48
Rejestracja: 10 kwie 2008, 11:00

Minolta Dynax 9xi - zwijanie powrotne filmu - konfiguracja

Post autor: janusz1 »

W mojej Minolcie 700si (w której oczywiście padła ta tasiemka w klapce) jak podczas zwijania powrotnego filmu wyjmie się na chwilkę baterię i wsadzi z powrotem to zwija do końca zostawiając końcówkę na zewnątrz kasety. Normalnie zwija do końca. Moźe w twoim modelu teź zadziała.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Minolta Dynax 9xi - zwijanie powrotne filmu - konfiguracja

Post autor: J.A. »

Jeżeli czegoś nie ma w instrukcji, to nie ma tego w aparacie.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Minolta Dynax 9xi - zwijanie powrotne filmu - konfiguracja

Post autor: aka »

J.A. pisze: 22 kwie 2023, 21:50 Jeżeli czegoś nie ma w instrukcji, to nie ma tego w aparacie.
Śmiała teza, nie do udowodnienia. Mam co najmniej jeden przykład, że tak nie zawsze jest.
janusz1
-#
Posty: 48
Rejestracja: 10 kwie 2008, 11:00

Minolta Dynax 9xi - zwijanie powrotne filmu - konfiguracja

Post autor: janusz1 »

Nie pamiętam czy to było w instrukcji i czy w ogóle miałem jakąś instrukcję, ale ta sztuczka z baterią działa.
ODPOWIEDZ