D76 od Kodaka w kolorze.... CocaColi

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

zedi
-#
Posty: 56
Rejestracja: 01 gru 2018, 03:25
Lokalizacja: Szczecin

D76 od Kodaka w kolorze.... CocaColi

Post autor: zedi »

Hej, mam pytanie - rozrobiłem 3,7 litra D76 od Kodaka, rocznik produkcji 26 kwietnia 2020, data ważności 04.2023.
W woreczku proszek miał kolor żółtawo - pomarańczowy, a po rozrobieniu w 55 stopni wodzie zmienił kolor na rudy o przejrzystości nieco rozwodnionej CocaColi...

I pytanie teraz - będzie działać? Czy do utylizacji?
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

D76 od Kodaka w kolorze.... CocaColi

Post autor: szable »

cześć, ja składam D76 sam, i z czasem faktycznie robi się brązowawy tak po około roku, ale działa OK. Zrób próbę na mniej ważnym negatywie dla pewności.
miki11
-#
Posty: 1469
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

D76 od Kodaka w kolorze.... CocaColi

Post autor: miki11 »

Zastanawiam się, co tam Kodak dodaje. Ja też składam samodzielnie i w "wolnej" recepturze nie widzę składników barwiących na rudo-brązowo.
_________________
Łatwe nie cieszy
zedi
-#
Posty: 56
Rejestracja: 01 gru 2018, 03:25
Lokalizacja: Szczecin

D76 od Kodaka w kolorze.... CocaColi

Post autor: zedi »

Wczoraj używałem 1,5 rocznego stocka, miał kolor piwny. Z Ilfordem PAN100 działał OK, Delta 400 wyszła niedowołana. No to stary stock zutylizowałem, rozrobiłem nowy a tu Coca-Cola...
Jak zaryzykuję i wywołam to dam znać czy wyszło, jak spękam i zutylizuję kolejny to zamykamy temat ;P
miki11
-#
Posty: 1469
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

D76 od Kodaka w kolorze.... CocaColi

Post autor: miki11 »

Kup składniki, wagę i sam składaj. To proste, tanie i jesteś niezależny.
_________________
Łatwe nie cieszy
teh_R.
-#
Posty: 194
Rejestracja: 07 gru 2018, 16:44

D76 od Kodaka w kolorze.... CocaColi

Post autor: teh_R. »

Jakoś rok czy dwa temu wyszła jakaś lewa partia, która po rozrobieniu wyglądała właśnie tak. Ale działała, sam trafiłem na taki worek. Kodak miał jakąś politykę zwrotów jeśli dobrze kojarzę co czytałem, ale średnio to opłacalne.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10061
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

D76 od Kodaka w kolorze.... CocaColi

Post autor: J.A. »

zedi pisze: 06 kwie 2023, 19:23 Wczoraj używałem 1,5 rocznego stocka, miał kolor piwny. Z Ilfordem PAN100 działał OK, Delta 400 wyszła niedowołana. No to stary stock zutylizowałem, rozrobiłem nowy a tu Coca-Cola...
Jak zaryzykuję i wywołam to dam znać czy wyszło, jak spękam i zutylizuję kolejny to zamykamy temat ;P
Nie ma co pękać, tylko trzeba przetestować na kawałku ogonka. Tylko nie na zasadzie, że zrobiło sią czarne. Trzeba zrobić test kropelkowy. Kładziesz jedną kroplę, po 25% czasu wywoływania przewidzianego dla tego filmu, kładziesz drugą w innym miejscu. Po 50% czasu kładziesz kolejną i po 75% kolejną. Po upływie całkowitego czasu płuczesz i utrwalasz.
Jak kropki różnią się gęstością, to jest duża szansa, że będzie działał. Jak choćby dwie (te pierwsze) nie będą się różniły, to znaczy, że wywoływacz jest do utylizacji. Oczywiście nie ma co liczyć, że w takim teście wyjdzie pełna gęstość, nie wyjdzie, ale różnice między kroplami widać na oko. No i do testu zawsze używać trzeba stężenia podstawowego, czyli w przypadku D76 musi to być roztwór zapasowy, czyli (tfu) stock.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5587
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

D76 od Kodaka w kolorze.... CocaColi

Post autor: aka »

J.A. pisze: 06 kwie 2023, 20:08zapasowy
Podstawowy!
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10061
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

D76 od Kodaka w kolorze.... CocaColi

Post autor: J.A. »

aka pisze: 06 kwie 2023, 20:28Podstawowy!
zapasowy
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10061
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

D76 od Kodaka w kolorze.... CocaColi

Post autor: J.A. »

Rozcieńczenie podstawowe może się różnić od roztworu zapasowego.
Np. Ilfotec DDX. Jego roztwór zapasowy to koncentrat. A rozcieńczenie podstawowe to 1:4.
To, że kwadrat jest prostokątem, nie oznacza, że prostokąt musi być kwadratem :-)
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5587
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

D76 od Kodaka w kolorze.... CocaColi

Post autor: aka »

J.A. pisze: 06 kwie 2023, 20:43 Rozcieńczenie podstawowe może się różnić od roztworu zapasowego.
Np. Ilfotec DDX. Jego roztwór zapasowy to koncentrat. A rozcieńczenie podstawowe to 1:4.
To, że kwadrat jest prostokątem, nie oznacza, że prostokąt musi być kwadratem :-)
A Xtol rozrobiony w połowie wody to jaki roztwór? DDX - koncentrat (to nie jest roztwór podstawowy) i jego roztwór podstawowy to 1+4. Zapasowe to mogą być klucze do mieszkania albo koło. Kalka z angielskiego zapas=stock i na odwrót, pasuje do naszej praktyki jak wół do karety ;-)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10061
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

D76 od Kodaka w kolorze.... CocaColi

Post autor: J.A. »

aka pisze: 06 kwie 2023, 21:24 A Xtol rozrobiony w połowie wody to jaki roztwór?
No właśnie zapasowy, gdy z niego zrobisz 1:1, to będzie podstawowy.
aka pisze: 06 kwie 2023, 21:24 DDX - koncentrat (to nie jest roztwór podstawowy) i jego roztwór podstawowy to 1+4.
A gdzie napisałem, że koncentrat to roztwór podstawowy? Napisałem wyraźnie, że 1:4 to roztwór podstawowy.
BTW nie 1+4, tylko 1:4.
"+" to jest kalka z amerykańskiego. Po polsku proporcje zapisujemy ze znakiem ":".
Zapas to to nie kalka z angielskiego, tylko polskie słowo pochodzące od czegoś co mamy "za pasem", oznaczające coś czego mamy więcej niż aktualnie potrzebujemy.
Możesz sobie zrobić zapasy na zimę, albo zapas papieru, albo wywoływacz na zapas.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
zedi
-#
Posty: 56
Rejestracja: 01 gru 2018, 03:25
Lokalizacja: Szczecin

D76 od Kodaka w kolorze.... CocaColi

Post autor: zedi »

Panowie, dzięki za rady, ale wymiękłem i zrobiłem nowy.
Przemyślałem i muszę mieć pewność wywojki dla kilku nadchodzących negatywów (testy nowego aparatu).
A ze składaniem samodzielnie jeszczę muszę się przekonać i ogarnąć z swoim bałaganem by dobrze to wyszło :P
miki11
-#
Posty: 1469
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

D76 od Kodaka w kolorze.... CocaColi

Post autor: miki11 »

zedi pisze: 06 kwie 2023, 22:54 A ze składaniem samodzielnie jeszczę muszę się przekonać i ogarnąć z swoim bałaganem by dobrze to wyszło
Szczerze mówiąc wystarczy chińska waga za 23 zł z dokładnością 0,1g (dla D-76 z powodzeniem wystarczy) i umiejętność mieszania. Ale to opanowaliśmy podczas mieszania cukru w herbacie. Składniki na 1 litr stock'a (nie będę ryzykował polskiego określenia w świetle powyższej dyskusji):

  • woda o temperaturze 52°C - 750 ml (używam demineralizowanej)
  • metol - 2 g
  • siarczyn sodu bezwodny - 100 g
  • hydrochinon - 5 g
  • boraks - 2 g
Mieszanie jest opisane w sieci, na koniec dopełniasz wodą do objętości 1 litra i wlewasz do butelki (najlepiej szklanej z ciemnego szkła) tak, aby u góry nie było powietrza. Policz sobie koszt takiego odczynnika, raz zrobisz i już więcej nie będziesz myślał o jego kupowaniu. Potem, w miarę zużywania trzeba zabezpieczyć taki stock przed dostępem powietrza (szklane kulki, albo zagazowanie - polecany sposób). Wagę sprawdzisz ważąc monetę 1 grosz - powinno wyjść coś ok. 1,64 g.

"Mój" D-76 na pewno pracuje po 8 miesiącach od wymieszania. Stosuję jednorazowo, wywołuję i wylewam porcję roboczą. W razie ew. wątpliwości co do jego ważności/zdatności nie będę dumał, tylko wywalę i wymieszam następny literek, odczynniki stoją i czekają. Jest tylko jedno niebezpieczeństwo: raz zamieszasz i zaczniesz czytać (i oglądać zdjęcia wywołane w innych wywoływaczach :-) ) Takie "never ending story". Mnie to akurat fascynuje :-)
_________________
Łatwe nie cieszy
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

D76 od Kodaka w kolorze.... CocaColi

Post autor: szable »

zedi pisze: 06 kwie 2023, 22:54 Panowie, dzięki za rady, ale wymiękłem i zrobiłem nowy.
Przemyślałem i muszę mieć pewność wywojki dla kilku nadchodzących negatywów (testy nowego aparatu).
A ze składaniem samodzielnie jeszczę muszę się przekonać i ogarnąć z swoim bałaganem by dobrze to wyszło :P
no to jak cykasz się robić D76, to zrób D23 - tylko 2 składniki a efekt taki:
skan507_2.jpg
Rollei 400S 400@100
D23 stock 6min.
ODPOWIEDZ