Przedziwny zakup.....Ratunku!!!

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

dyster
-#
Posty: 17
Rejestracja: 27 sty 2022, 19:37

Przedziwny zakup.....Ratunku!!!

Post autor: dyster »

Witam ponownie. Jako,że jestem kompletnie zielony w wielkim formacie, to znowu chętnie posłucham specjalistów, jeśli zechcą pomóc.
Poczyniłem nowy aukcyjny zakup na jakiejś "z dupy wziętej" licytacji i kupiłem przedziwnego POTWORA.
Załączam fotki.
Obiektyw Voightländer Braunschweig Heliar 1:4,5 15cm. Pstryka, że hej!!! Ładnie wyglądają czasy i przesłona.
Sam aparat jest jak na mój gust duży, z jakiegoś lekkiego metalu, przedziwnej, moim zdaniem genialnej konstrukcji nie do zajechania. Pięknej jakości śruby, prowadnice, wsio chodzi jak szwajcarski zegarek, co mnie mile zaskoczyło. Miech ma dwa uszkodzenia, o czym wiedziałem wcześniej. Tyłek 9x 12 z jakiegoś bardzo fajnego drewna, ładnie wszystko spasowane. Obrotowy do portretu i krajobrazu. Drewniana kaseta podwójna, superfajnie dopasowana i w pięknym stanie. Na wyciągniętym miechu ma to jakieś 40 cm.
Nie zawracałbym nikomu głowy, gdyby nie fakt, że to komletne NO NAME. Nie ma ani jednego najdrobniejszego napisiku, symbolu....Nic!!! Może ktoś się spotkał z taką konstrukcją, bo ja nie mam pojęcia, co to. Może to nic specjalnego??? Zachwyciła mnie jakość i sam pomysł. Shifty, tilty, pochyły, te sprawy. Pełna "giętkość".
Jeszcze jedna sprawa. Gdy próbowałem tym ostrzyć, to wychodzi mi tylko jakieś MACRO. Jak ostrzę na jakieś 3 metry, to miech jest całkowicie prawie złożony. Zakładam, że to obiektyw od czegoś innego, ale jeśli to jest dupa do 9x12, to jaki obiektyw powinienem tam założyć???? Czemu to takie wielkie, jak tylko 9x12 ???
Proszę o jakąś pomoc z tym bydlakiem. Jestem bardzo ciekawy, co to za cudo. Wygląda na coś bardzo porządnego.
Czy "wyjadacze" to zidentyfikują???
Dziękuję z góry i pozdrawiam.
Załączniki
DEF03359.JPG
DEF03358.JPG
DEF03357.JPG
DEF03356.JPG
DEF03355.JPG
DEF03354.JPG
DEF03353.JPG
DEF03352.JPG
DEF03351.JPG
DEF03350.JPG
DEF03349.JPG
DEF03348.JPG
DEF03346.JPG
Z_photo
-#
Posty: 1010
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Przedziwny zakup.....Ratunku!!!

Post autor: Z_photo »

Wygląda to trochę jak kamera zbudowana z wykorzystaniem elementów wielkoformatowego powiększalnika. Metalowa konstrukcja, brak oznaczeń, oraz to że nie da się ścisnąć miecha do pozycji umożliwiającej ostrzenie ma odległe obiekty to przypuszczenie czyni uzasadnionym.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
Gromon
-#
Posty: 112
Rejestracja: 06 maja 2020, 19:05
Lokalizacja: Katowice

Przedziwny zakup.....Ratunku!!!

Post autor: Gromon »

dyster pisze: 18 sty 2023, 20:49 Jak ostrzę na jakieś 3 metry, to miech jest całkowicie prawie złożony
Nie wiem jakim rodzajem fotografii się zajmujesz ale to o czym wspomniałeś może przysporzyć niesamowitych ograniczeń w przypadku ustalenia ostrości. Tylny standard wygląda chyba porządnie, przedni to już inna historia. A jak obraz na matówce? Ciekawi mnie też to czy w przypadku złożenia miecha, jak np. w zdjęciu numer 10, Ty sam odchyliłeś tylny standard czy masz problemy z ustawieniem go do pozycji neutralnej?

W każdym razie nie dziwię się, też bym pytał o to co Ty. Fajnie, że przynajmniej masz to szkło. Nie pozostaje nic innego, tylko iść w teren i spróbować coś z tej konstrukcji ułożyć.
Awatar użytkownika
Gromon
-#
Posty: 112
Rejestracja: 06 maja 2020, 19:05
Lokalizacja: Katowice

Przedziwny zakup.....Ratunku!!!

Post autor: Gromon »

dyster pisze: 18 sty 2023, 20:49 Zakładam, że to obiektyw od czegoś innego, ale jeśli to jest dupa do 9x12, to jaki obiektyw powinienem tam założyć???? Czemu to takie wielkie, jak tylko 9x12 ???
Taki by miał wystarczająco duże pole obrazowe. W przypadku formatu 4x5 musi to być te minimum 155 mm średnicy zakładając odejście od używania charakterystycznych dla tych aparatów ruchów. W praktyce potrzebujemy jeszcze trochę więcej zapasu. Masz na myśli, że obiektyw jest wielki? Nie powiedziałbym, chociaż nigdy nie miałem go w rękach. Poza tym jeśli obiektyw pasuje do formatu 8x10 to nawet lepiej dla Ciebie.
dyster
-#
Posty: 17
Rejestracja: 27 sty 2022, 19:37

Przedziwny zakup.....Ratunku!!!

Post autor: dyster »

Gromon pisze: 18 sty 2023, 21:19 Ty sam odchyliłeś tylny standard czy masz problemy z ustawieniem go do pozycji neutralnej?
Nie, nie ma najmniejszych problemów z jakimkolwiek ustawieniem. To strasznie "elastyczna konstrukcja". Wszystko tam chodzi wyśmienicie we wszystkie strony. W stanie jaki jest teraz mogę robić w sumie jedynie "widowiskowe macro"......
dyster
-#
Posty: 17
Rejestracja: 27 sty 2022, 19:37

Przedziwny zakup.....Ratunku!!!

Post autor: dyster »

Gromon pisze: 18 sty 2023, 21:31 Masz na myśli, że obiektyw jest wielki?
Nie. Mam na myśli cały aparat. Olbrzymia konstrukcja. Moje starocie 9x12 to liliputki przy tym. Po co komu taki wielki miech był i olbrzymie tył i przód, jeśli żeby 9x12 pstrykać potrzeba by było jednej trzeciej wielkości tej maszynerii????
dyster
-#
Posty: 17
Rejestracja: 27 sty 2022, 19:37

Przedziwny zakup.....Ratunku!!!

Post autor: dyster »

Z_photo pisze: 18 sty 2023, 20:56 Wygląda to trochę jak kamera zbudowana z wykorzystaniem elementów wielkoformatowego powiększalnika.
Włśnie tak to nie wygląda, że to jakiś składak, czy kombinowana konstrukcja. Dokładnie wszystkie elementy są z jednakowego materiału, doskonale spasowane. To nie żadna prowizorka, czy kombinacja. Dziwna rzecz...
PPaweł
-#
Posty: 1355
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Przedziwny zakup.....Ratunku!!!

Post autor: PPaweł »

No jak z jednakowego? Część z odlewu, część z drewna, obiektyw na jakimś zupełnie innym metalu...
dyster
-#
Posty: 17
Rejestracja: 27 sty 2022, 19:37

Przedziwny zakup.....Ratunku!!!

Post autor: dyster »

PPaweł pisze: 19 sty 2023, 08:34 No jak z jednakowego? Część z odlewu, część z drewna, obiektyw na jakimś zupełnie innym metalu...
Tak, w sumie tak. Dziwadło jakieś.
dcs
-#
Posty: 58
Rejestracja: 24 wrz 2022, 18:23

Przedziwny zakup.....Ratunku!!!

Post autor: dcs »

@dyster
Gdzie ty kupujesz te aparaty?
ODPOWIEDZ