Pentacon Six - opinie

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Pentacon Six - opinie

Post autor: kal800 »

Hej,

Zastanawiam się, czy to byłby dobry sprzęt do wprowadzenia młodego w średni format i mam pytanie do użytkowników - pewnie sporo Kolegów miało z nim kiedyś do czynienia - jak się z tym aparatem pracuje. Głównie chodzi mi o:

1. Ergonomia użytkowania - jasność i pokrycie matówki, ostrzenie, itd
2. Jakość szkieł - niby Carl Zeiss, tylko, że Jena ;) - jak te szkła się sprawują - mówię o zestawie 80/2.8 i 50/4
3. Trwałość sprzętu, potencjalne i znane problemy - na co zwrócić uwagę przy kupowaniu sprzętu?
4. Światłomierz w wersji TL - jest cokolwiek warty, czy od razu założyć, że będzie potrzebny zewnętrzny?
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Pentacon Six - opinie

Post autor: mrek »

kal800 pisze: 20 gru 2022, 16:01 Hej,

Zastanawiam się, czy to byłby dobry sprzęt do wprowadzenia młodego w średni format i mam pytanie do użytkowników - pewnie sporo Kolegów miało z nim kiedyś do czynienia - jak się z tym aparatem pracuje. Głównie chodzi mi o:

1. Ergonomia użytkowania - jasność i pokrycie matówki, ostrzenie, itd
2. Jakość szkieł - niby Carl Zeiss, tylko, że Jena ;) - jak te szkła się sprawują - mówię o zestawie 80/2.8 i 50/4
3. Trwałość sprzętu, potencjalne i znane problemy - na co zwrócić uwagę przy kupowaniu sprzętu?
4. Światłomierz w wersji TL - jest cokolwiek warty, czy od razu założyć, że będzie potrzebny zewnętrzny?
1. Dość fatalna matówka (mam porównanie do Kieva 60). Ergonomia reszty OK.
2. Idealne wg mnie (używam także na m645) z tym że 50/4 musi mieć metalową osłonę. No i cudny Sonnar 180. Mam całą szklarnię do SIX'a, używam tylko te 3 obiektywy
3. Tu się nie wypowiem, poza przypomnieniem o obowiązkowym sposobie naciągania. Co dziwniejsze, dowiedziałem się o tym dopiero w dobie internetu.
4. Zapomnij o pomiarze przez pryzmat. Mam i nie zakładam. Moim zdaniem, lepiej zdobyć sztywny kominek z lupą.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Z_photo
-#
Posty: 1024
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Pentacon Six - opinie

Post autor: Z_photo »

Ad. 1. Pomijając masę i spore gabaryty, to nie jest źle. Mnie się tym sprzętem bardzo dobrze fotografowało.
Ad. 2. Używałem tylko 80 mm i 180 mm - oba w nowszych wersjach, z powłokami MC. Oba bardzo wysoko oceniam i szczerze polecam.
Ad. 3. Trwałość chyba nie najgorsza. jedynym znanym słabym punktem jest często szwankujący mechanizm naciągu, powodujący nakładanie się klatek. Problem często jest spowodowany przez użytkownika, na szczęście serwisy dają sobie z nim radę.
Ad. 4. W egzemplarzu którego przez pewien czas używałem wskazania były prawidłowe. Jednak przez fakt, że ten światłomierz nie jest sprzężony z korpusem to niezbyt wygodnie się tego używało.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Pentacon Six - opinie

Post autor: kal800 »

O co chodzi z tym naciągiem? Rozumiem, że chodzi o jakiś błąd w użytkowaniu - coś jak nakręcenie szkła na Hassla przy nienaciągniętej migawce?
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Pentacon Six - opinie

Post autor: mrek »

Po naciągnięciu należy dźwignię naciągu powoli odstawić w pozycję początkową. Nie wolno puszczać i "strzelić" nią.
W latach 70tych jako nieświadomy młody, strzelałem.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1353
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Pentacon Six - opinie

Post autor: Jerzy »

Kiedyś używałem, lubiłem ergonomię, a ze szkieł 120 :) Z wizjerów najlepsza jest lupa, potem długo nic, kominek, długo nic i pryzmaty. Opisałem kiedyś na blogu:
http://foto.ujerzego.pl/2020/08/25/pentacon-six/
a teraz bym zmyślał ;)
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Pentacon Six - opinie

Post autor: J.A. »

kal800 pisze: 20 gru 2022, 16:01 Zastanawiam się, czy to byłby dobry sprzęt do wprowadzenia młodego w średni format
NIE
Raczej do zniechęcenia.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Pentacon Six - opinie

Post autor: mrek »

Jerzy pisze: 20 gru 2022, 17:58a ze szkieł 120 :)
A się do niego nie potrafię przekonać. Czasem zabieram Biometar 80/2.8 zamiast Sekora 80/1.9 bo... lżejszy i malutki.
Ostatnio zmieniony 20 gru 2022, 21:42 przez mrek, łącznie zmieniany 1 raz.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
mazkicz
-#
Posty: 46
Rejestracja: 23 lis 2011, 22:08
Lokalizacja: prawie Łódz

Pentacon Six - opinie

Post autor: mazkicz »

Najlepsze zdjęcia robiłem psixem. Miałem też zenit b,teraz pentax 645n,ale czasy [60-70] były jakie były.Psix wymagał.a teraz starość i wygoda.
Z_photo
-#
Posty: 1024
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Pentacon Six - opinie

Post autor: Z_photo »

J.A. pisze: 20 gru 2022, 18:22 Raczej do zniechęcenia.
Aparat jest nieskomplikowany, można powiedzieć że siermiężny jeśli chodzi o zastosowane rozwiązania, ale nie dostrzegam w nim ryzyka zniechęcenia do fotografowania.
I chyba nie tylko ja, bo np. https://www.youtube.com/watch?v=qK7Ca7CJhZE
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Pentacon Six - opinie

Post autor: kal800 »

Dzięki wszystkim - @Jerzy, super kompendium wiedzy. Czyli mamy standard jeżeli chodzi o blok wschodni, ale z tego co czytam, to mimo wszystko solidna niemiecka budowa, no i fajna optyka.
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Pentacon Six - opinie

Post autor: J.A. »

kal800, Nie jest solidna niemiecka. Jest demoludowy standard z lukrem

Koledzy, piszę to do wszystkich chwalących bo kiedyś mieli i się cieszyli.
Kiedyś cieszyłem się z Zenita TTL, w którym drugiego dnia używania zobaczyłem szelki od migawki pod lustrem, a migawka była otwarta.
Druga kwestia. Nie bierzecie pod uwagę tego, że te aparaty to sprzęt bardzo często dorównujący, a niektórych przewyższający wiekiem. Najczęściej od nowości nie widziały mechanika, najczęściej były eksploatowane wbrew wymienionym wyżej zasadom.
Tego nie wytrzymują 40 letnie japończyki, nie wymagajcie by dały radę w tym samym wieku ddrusy.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 458
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Pentacon Six - opinie

Post autor: EE2 »

Mam Psixa, dokładniej jest to Praktisix IIA i jestem z niego zadowolony. Trzeba pamiętać o nie "strzelaniu" z dźwigni naciągu i wtedy nie dzieje się nic złego. Co do celowników to dla mnie praca z pryzmatem jest o wiele wygodniejsza niż z kominkiem. Do pomiaru światła używam Świerdłowska 4.
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
Z_photo
-#
Posty: 1024
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Pentacon Six - opinie

Post autor: Z_photo »

J.A. pisze: 20 gru 2022, 21:59 Tego nie wytrzymują 40 letnie japończyki, nie wymagajcie by dały radę w tym samym wieku ddrusy.
Ze wschodnioniemieckim sprzętem bywa różnie. Mam ponad sześćdziesięcioletnią Praktinę FX, w której wszystkie mechanizmy działają prawidłowo. Nawet czasy naświetlania mieszczą się w granicach tolerancji (zmierzone na profesjonalnym urządzeniu diagnostycznym).
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Pentacon Six - opinie

Post autor: J.A. »

EE2 pisze: 20 gru 2022, 22:53 Trzeba pamiętać o nie "strzelaniu" z dźwigni naciągu i wtedy nie dzieje się nic złego.
Jesteś w stanie zagwarantować, że poprzedni właściciel aparatu wstawionego na portalu aukcyjnym tego zalecenia przestrzegał?
Z_photo, statystyka, jest tu kluczowa.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ