Paprochy plamy i Bog wiec co jeszcze

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

oKuba
-#
Posty: 3187
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Paprochy plamy i Bog wiec co jeszcze

Post autor: oKuba »

Tez zastanawialem sie kiedys nad taka osmoza, ale w koncu pokonalem problem wirowaniem i woda destylowana do wywolywacza i utrwalacza. Nie podobalo mi sie w osmozie, ze tyle wody sie marnuje przy produkcji, a nie chcialo mi sie tego gromadzic do kwiatkow i ogrodka plus wymiana filtrow i membrany co jakis czas. Az takiego przerobu nie mam.

Destylowana woda w drogerii kosztuje u mnie ok. 1.50 Euro za 5L a puste pojemniki (z)uzywam do utylizacji utrwalacza.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Paprochy plamy i Bog wiec co jeszcze

Post autor: J.A. »

oKuba, woda się nie marnuje. Jedynie płacisz za ściek. Czyli ok 2/3 m3 na 1/3 czystej wody. Woda wraca do obiegu, co prawda wraca jako bardziej zanieczyszczona mechanicznie, biologicznie i chemicznie, ale ciągle jest wodą. Z kanalizacji trafia do oczyszczalni i ponownie idzie w obieg.
Pijemy tą samą wodę, do której sikały dinozaury. Nie wiem ile płacisz z m3 wody, ale na pewno nie 300€.
Przy moim niemałym przerobie wymiana filtrów liniowych i membrany, to tak raz na rok wypada. Jakaś 100 zł wychodzi.
Odwrócona osmoza to najtańszy sposób na uzyskanie bardzo czystej wody w warunkach domowych.
Mało tego. W warunkach przemysłowych także. Systemy odsalania wody morskiej to właśnie osmoza.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
oKuba
-#
Posty: 3187
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Paprochy plamy i Bog wiec co jeszcze

Post autor: oKuba »

J.A. pisze: 25 lut 2022, 10:27 Jedynie płacisz za ściek.
No wlasnie. Tutaj to sporo kosztuje. Taki system
Awatar użytkownika
skiper75
-#
Posty: 1318
Rejestracja: 30 maja 2019, 02:28

Paprochy plamy i Bog wiec co jeszcze

Post autor: skiper75 »

J.A. pisze:100 galonów na dobę, tyle maja dostępne u nas membrany.
No wolno cieknie.
Dzieki.
aka
-#
Posty: 5589
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Paprochy plamy i Bog wiec co jeszcze

Post autor: aka »

oKuba pisze: 25 lut 2022, 10:11 Tez zastanawialem sie kiedys nad taka osmoza, ale w koncu pokonalem problem wirowaniem i woda destylowana do wywolywacza i utrwalacza. Nie podobalo mi sie w osmozie, ze tyle wody sie marnuje przy produkcji, a nie chcialo mi sie tego gromadzic do kwiatkow i ogrodka plus wymiana filtrow i membrany co jakis czas. Az takiego przerobu nie mam.

Destylowana woda w drogerii kosztuje u mnie ok. 1.50 Euro za 5L a puste pojemniki (z)uzywam do utylizacji utrwalacza.
Największy kłopot to instalacja którą trzeba zrobić - dopływ kranówy, filtr, odpływ "czystej" i odpływ pozostałej. Jakoś nie lubię jak mi poza kontrolą wzrokową coś ciurka. Ta Twoja woda z drogerii to raczej nie jest destylowana tylko demineralizowana. Ja też kupuję oznaczoną na etykiecie jako destylowana, ale za 7.50zł/5l to raczej jest to demi.

Mój eksperyment z przegotowaną kranówą do końcowego płukania zakończył się katastrofą - pisałem wyżej. Wniosek jest jeden - należy stosować sprawdzoną wodę i proces, u każdego może być inaczej. W literaturze piszą o stosowaniu wody z kranu jeśli jest miękka lub przegotowanej i odstałej, ale to nie musi się zawsze sprawdzić.
aka
-#
Posty: 5589
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Paprochy plamy i Bog wiec co jeszcze

Post autor: aka »

oKuba pisze: 25 lut 2022, 10:29
J.A. pisze: 25 lut 2022, 10:27 Jedynie płacisz za ściek.
No wlasnie. Tutaj to sporo kosztuje. Taki system
Tutaj też sporo.
LD
-#
Posty: 459
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

Paprochy plamy i Bog wiec co jeszcze

Post autor: LD »

aka pisze: 25 lut 2022, 14:10
oKuba pisze: 25 lut 2022, 10:11 Tez zastanawialem sie kiedys nad taka osmoza, ale w koncu pokonalem problem wirowaniem i woda destylowana do wywolywacza i utrwalacza. Nie podobalo mi sie w osmozie, ze tyle wody sie marnuje przy produkcji, a nie chcialo mi sie tego gromadzic do kwiatkow i ogrodka plus wymiana filtrow i membrany co jakis czas. Az takiego przerobu nie mam.

Destylowana woda w drogerii kosztuje u mnie ok. 1.50 Euro za 5L a puste pojemniki (z)uzywam do utylizacji utrwalacza.
Największy kłopot to instalacja którą trzeba zrobić - dopływ kranówy, filtr, odpływ "czystej" i odpływ pozostałej. Jakoś nie lubię jak mi poza kontrolą wzrokową coś ciurka. Ta Twoja woda z drogerii to raczej nie jest destylowana tylko demineralizowana. Ja też kupuję oznaczoną na etykiecie jako destylowana, ale za 7.50zł/5l to raczej jest to demi.

Mój eksperyment z przegotowaną kranówą do końcowego płukania zakończył się katastrofą - pisałem wyżej. Wniosek jest jeden - należy stosować sprawdzoną wodę i proces, u każdego może być inaczej. W literaturze piszą o stosowaniu wody z kranu jeśli jest miękka lub przegotowanej i odstałej, ale to nie musi się zawsze sprawdzić.
Jeżeli przegotuję wodę, po odstaniu dodatkowo przefiltruję raz albo dwa to co może mi się osadzić na błonie? Jeżeli ktoś przesadzi z Fotonalem albo Mirasolem to może mieć smugi (ja tak miałem). Może mi to ktoś wytłumaczyć? Tak robiłem dopóki nie zacząłem korzystać z demineralnej bo nie chciało mi się gotować wody ale nawet teraz filtruję demineralną przed użyciem.
aka
-#
Posty: 5589
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Paprochy plamy i Bog wiec co jeszcze

Post autor: aka »

LD pisze: 25 lut 2022, 15:38 Jeżeli przegotuję wodę, po odstaniu dodatkowo przefiltruję raz albo dwa to co może mi się osadzić na błonie?
Ja przegotowałem, postała parę dni, nie filtrowałem. Mirasol w ilości jak zwykle i to co ujrzałem wydawało mi się uszkodzoną emulsją, a było po drugiej stronie. To nie były takie zwykłe plamy/zacieki po wyschnięciu, a takie prawie pionowe z ostrymi krawędziami. Byłem przekonany, że to wada filmu (moja pierwsza Foma 100). Zapomniałem o eksperymentach...
miki11
-#
Posty: 1469
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Paprochy plamy i Bog wiec co jeszcze

Post autor: miki11 »

LD pisze: 25 lut 2022, 15:38 filtruję demineralną przed użyciem
Czym filtrujesz?
_________________
Łatwe nie cieszy
LD
-#
Posty: 459
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

Paprochy plamy i Bog wiec co jeszcze

Post autor: LD »

aka pisze: 25 lut 2022, 16:08
LD pisze: 25 lut 2022, 15:38 Jeżeli przegotuję wodę, po odstaniu dodatkowo przefiltruję raz albo dwa to co może mi się osadzić na błonie?
Ja przegotowałem, postała parę dni, nie filtrowałem. Mirasol w ilości jak zwykle i to co ujrzałem wydawało mi się uszkodzoną emulsją, a było po drugiej stronie. To nie były takie zwykłe plamy/zacieki po wyschnięciu, a takie prawie pionowe z ostrymi krawędziami. Byłem przekonany, że to wada filmu (moja pierwsza Foma 100). Zapomniałem o eksperymentach...
Pa zagotowaniu i odczekaniu, aż wystygnie, u mnie pojawia się coś pływającego. Nie potrafię tego zdefiniować, coś jak szumowiny w czasie gotowania. U mnie jest bardzo twarda woda.
Zdarza mi się płukać w niefiltrowanej wodzie i do ostatniej kąpieli dodać tylko kilka kropli Mirasolu i nie mam żadnych zacieków ani paprochów. To tylko gdy robię próby z naświetlaniem kawałka kliszy i wywoływaniem próbnym.
Czystość, czystość i jeszcze raz czystość, to moja rada.
Co do Fomy to może była faktycznie wada kliszy.
aka
-#
Posty: 5589
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Paprochy plamy i Bog wiec co jeszcze

Post autor: aka »

LD pisze: 25 lut 2022, 17:29 Pa zagotowaniu i odczekaniu, aż wystygnie, u mnie pojawia się coś pływającego. Nie potrafię tego zdefiniować, coś jak szumowiny w czasie gotowania. U mnie jest bardzo twarda woda.
Zauważyłem i u mnie, ale po fakcie bo się wyczuliłem. To może być przyczyna. Niestety nie mam zdjęć tego zjawiska, ale zrobię próbę na końcówce filmu.
LD pisze: 25 lut 2022, 17:29 Zdarza mi się płukać w niefiltrowanej wodzie
Moja woda jest twarda, tak sądzę po kamieniu w czajniku. Używam jej do przerywania (bez dodatków), do płukania metodą Ilforda i czasem do pukania wstępnego. Końcowe płukanie zawsze w demi + Mirasol. Jakieś drobne zacieki się trafiały, ale prawdziwy horror to z tą przegotowaną był. Prawdopodobnie solidne filtrowanie typu Brita by pomogła.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Paprochy plamy i Bog wiec co jeszcze

Post autor: J.A. »

aka pisze: 25 lut 2022, 14:10 Pa zagotowaniu i odczekaniu, aż wystygnie, u mnie pojawia się coś pływającego. Nie potrafię tego zdefiniować, coś jak szumowiny w czasie gotowania.
to się węglan wapnia nazywa. To jest właśnie to co osadza się w czajniku zwane kamieniem kotłowym. A wytrąca się tylko po przegotowaniu. Woda musi wrzeć.
Generalnie im wyższe dH wody, tym więcej tych szumowin się w przegotowanej.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Paprochy plamy i Bog wiec co jeszcze

Post autor: technik219 »

aka pisze: 25 lut 2022, 18:00 Moja woda jest twarda, tak sądzę po kamieniu w czajniku.
LD pisze: 25 lut 2022, 17:29 Pa zagotowaniu i odczekaniu, aż wystygnie, u mnie pojawia się coś pływającego.
J.A. pisze: 25 lut 2022, 18:41 to się węglan wapnia nazywa.
W starych poradnikach oraz w ulotkach załączanych do filmów (pamiętam te od Fotopanu FF i HL) dotyczących przebiegu obróbki zalecano do ostatniego płukania po utrwalaniu dodać nieco octu co skutecznie zapobiega tworzeniu się osadów węglanowych w emulsji i na jej powierzchni. Może więc warto by spróbować najprostszych starych przepisów?
Lux mea lex
miki11
-#
Posty: 1469
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Paprochy plamy i Bog wiec co jeszcze

Post autor: miki11 »

Czajniki z kamienia też można wygotować octem.
_________________
Łatwe nie cieszy
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Paprochy plamy i Bog wiec co jeszcze

Post autor: J.A. »

Kwasek cytrynowy lepiej sobie radzi.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ