Negatyw ortochromatyczny - jakie macie opinie?

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

miki11
-#
Posty: 1460
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Negatyw ortochromatyczny - jakie macie opinie?

Post autor: miki11 »

Zastanawiam się nad tym materiałem (oczywiście 135mm). Chętnie bym posłuchał opinii bardziej doświadczonych kolegów na ten temat. Czy w ogóle warto?
_________________
Łatwe nie cieszy
PPaweł
-#
Posty: 1343
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Negatyw ortochromatyczny - jakie macie opinie?

Post autor: PPaweł »

Niedawno próbowałem i nic szczególnego nie wyszło :-) Chciałem sprawdzić, jak będzie wyglądać ostrość zdjęcia w skrzynkowym Coronecie Fildia bez aberracji chromatycznej od czerwonego, no więc nijak. A dach z dachówek wyszedł normalnie, chociaż niby czerwony.
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Negatyw ortochromatyczny - jakie macie opinie?

Post autor: oKuba »

miki11, Zalezy czego oczekujesz. Moim skromnym zdaniem nie warto i po kilku negatywach w 135/120 ilforda zamknalem akapit. Ale zawsze lepiej samemu sprobowac..
miki11
-#
Posty: 1460
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Negatyw ortochromatyczny - jakie macie opinie?

Post autor: miki11 »

PPaweł pisze: 10 lut 2022, 10:44 A dach z dachówek wyszedł normalnie, chociaż niby czerwony.
I tak się spotkała teoria z praktyką na tym jednym dachu :-)
_________________
Łatwe nie cieszy
miki11
-#
Posty: 1460
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Negatyw ortochromatyczny - jakie macie opinie?

Post autor: miki11 »

oKuba pisze: 10 lut 2022, 10:45 Zalezy czego oczekujesz.
Ale czy możesz w dwóch słowach opisać efekt i ew. krótko go porównać do materiału panchromatycznego?
_________________
Łatwe nie cieszy
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Negatyw ortochromatyczny - jakie macie opinie?

Post autor: oKuba »

miki11, W dwoch slowach? Chyba nie poradze ;-) Chociaz sprobuje: kiepski jest! A tak powaznie. Nie dostrzeglem niczego w tym filmie co sklaniac by moglo do ponownego zakupu
miki11
-#
Posty: 1460
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Negatyw ortochromatyczny - jakie macie opinie?

Post autor: miki11 »

oKuba pisze: 10 lut 2022, 11:12 Nie dostrzeglem niczego w tym filmie co sklaniac by moglo do ponownego zakupu
Ok. Rzeczywiście bez własnej próby i tak nie będę wiedział, że mi nie pasuje :-)
_________________
Łatwe nie cieszy
PPaweł
-#
Posty: 1343
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Negatyw ortochromatyczny - jakie macie opinie?

Post autor: PPaweł »

miki11 pisze: 10 lut 2022, 11:07 I tak się spotkała teoria z praktyką na tym jednym dachu
Wiesz, to też nie znaczy, że ortochromatyczność to bzdura. Raz, że dzisiejsza emulsja określana jako ortochromatyczna może się mocno różnić od przedwojennej. Dwa, że to też nie jest takie oczywiste, jakie inne składowe kolorów są w takiej dachówce. Histogramu nie widać. Żeby naprawdę to zbadać, trzeba by robić zdjęcia bardziej laboratoryjne, niż landszafty. A najlepiej to mieć na przykład dwa aparaty o fotografować równolegle.
miki11
-#
Posty: 1460
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Negatyw ortochromatyczny - jakie macie opinie?

Post autor: miki11 »

PPaweł pisze: 10 lut 2022, 12:48 Wiesz, to też nie znaczy, że ortochromatyczność to bzdura. Raz, że dzisiejsza emulsja określana jako ortochromatyczna może się mocno różnić od przedwojennej. Dwa, że to też nie jest takie oczywiste, jakie inne składowe kolorów są w takiej dachówce. Histogramu nie widać. Żeby naprawdę to zbadać, trzeba by robić zdjęcia bardziej laboratoryjne, niż landszafty. A najlepiej to mieć na przykład dwa aparaty o fotografować równolegle.
Paweł, zdecydowanie masz rację.
_________________
Łatwe nie cieszy
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1352
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Negatyw ortochromatyczny - jakie macie opinie?

Post autor: Jerzy »

Kiedyś miałem rolkę czy dwa Neopana SS, ortochromatycznego właśnie. Niczym nie wrył mi się w pamięć :(
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Negatyw ortochromatyczny - jakie macie opinie?

Post autor: rbit9n »

Jerzy pisze: 10 lut 2022, 15:03Neopan SS
ten taki, co to go robili do około 2010 r.? to on chyba był ortopanchro.
a te starsze, z lat 60. i 70. to były panchro.

w każdym razie mam zamrożoną rolkę 120 rollei ortho 25 i nie mam na nią pomysłu.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Negatyw ortochromatyczny - jakie macie opinie?

Post autor: Imperitus »

rbit9n pisze: 10 lut 2022, 17:12 mam zamrożoną rolkę 120 rollei ortho 25 i nie mam na nią pomysłu.
Mi się kiedyś świetnie udał w kościele oświetlonym halogenami, pięknie wyrobione tony i kontrast którego nijak nie musiałem korygować
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Negatyw ortochromatyczny - jakie macie opinie?

Post autor: oKuba »

Imperitus pisze: 10 lut 2022, 17:25 i się kiedyś świetnie udał w kościele oświetlonym halogenami, pięknie wyrobione tony i kontrast którego nijak nie musiałem korygować
Tak wlasnie sadze, ze do specjalnych tematow moze sie nadawac
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Negatyw ortochromatyczny - jakie macie opinie?

Post autor: Imperitus »

oKuba pisze: 10 lut 2022, 19:33 Tak wlasnie sadze, ze do specjalnych tematow moze sie nadawac
Miałem okazję używać ortho 25 w sposób zbliżony do pierwotnego przeznaczenia- robiłem na nim makro, czysto techniczna fotografia dokumentalna. Drobne ziarno i znakomita ostrość robią swoje
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
miki11
-#
Posty: 1460
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Negatyw ortochromatyczny - jakie macie opinie?

Post autor: miki11 »

Dzięki za te konkretne opisy doświadczeń, to znakomicie skraca proces uczenia.
_________________
Łatwe nie cieszy
ODPOWIEDZ